Lotus Cosworth IndyCar: návrat na místo činu

Lotus Cosworth IndyCar: návrat na místo činu: titulní fotka Britský Lotus se po vstupu do Formule 1 hodlá vrátit i na trať nejslavnějšího americké závodu monopostů, v němž triumfovaly konstrukce Colina Chapmana v šedesátých letech.

Lotus společně s Cosworthem oznamují vstup do seriálu IndyCar. Za tímto účelem se britské firmy spojily s KV Racing Technologies. Tato firma založená v roce 2003 vstupuje do své třetí sezóny v IndyCar, ale v jejím vedení stojí úspěšní veteráni tohoto seriálu, mezi nimiž je například Jimmy Vasser, šampión roku 1996.

V zelených a žlutých barvách značky Lotus, která používá tradiční válečné malování svých monopostů z padesátých a šedesátých let, se představí jeden vůz týmu KV Racing Technologies. Za jeho volant se usadí bývalý jezdec Formule 1 Takuma Sato.

Lotus se pod vedením svého zakladatele Colina Chapmana zaměřoval v šedesátých letech především na Indianapolis 500. Zde startovali poprvé v roce 1963 Jim Clark a Dan Gurney na Lotusu Type 29, odvozeném od revolučního monopostu Formule 1 Type 25. Jim Clark tehdy dojel na druhé pozici.

V roce 1964 na Indianapolis 500 Startoval Jim Clark s Lotusem Type 34 (další evoluce Type 29), ale pro prasklý závěs kola závod nedokončil.

Triumf přišel v roce 1965 s Lotusem Type 38, který šokoval celý motoristický svět asymetrický uspořádanými závěsy kol pro jízdu do výhradně levých zatáček Indianapolis 500. Jim Clark s ním zvítězil. Na druhé pozici dokončil Parnelli Jones se soukromým Lotusem Type 34 a na čtvrtém místě dojel Al Miller na Lotusu Type 29.

V druhé polovině Colin Chapman přivezl do Ameriky několik konstrukčních překvapení, která ale neslavila příliš velké úspěchy. K nejzajímavějším patřil Type 56 z roku 1968 s turbínovým motorem Pratt & Whittney a pohonem všech kol Fergussonovým systémem.

Poslední Lotus přímo pro Indianapolis 500 byl Type 64 z roku 1969 s přeplňovaným motorem Ford o objemu 2,6 litru a pohonem všech kol. Bohužel na konkurenci nestačil a místo na závodní dráhu putoval do firemního muzea.

Fotogalerie

  • Lotus Cosworth IndyCar: návrat na místo činu: fotka 1
  • Lotus Cosworth IndyCar: návrat na místo činu: fotka 2
  • Lotus Cosworth IndyCar: návrat na místo činu: fotka 3
  • Lotus Cosworth IndyCar: návrat na místo činu: fotka 4
  • Lotus Cosworth IndyCar: návrat na místo činu: fotka 5


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: IRL? MrLotus 15.03.2010  09:10
IRL? TeeJay 15.03.2010  08:54
Vstoupit do diskuse ›