Lightning Hybrids LH4: sporťák s dvoutaktním dieselem

Lightning Hybrids LH4: sporťák s dvoutaktním dieselem: titulní fotka Lightning Hybrids LH4 - auto budoucnosti nebo jen další koncept, co po něm za pár let ani pes neštěkne?

Na autosalon v Denveru se chystá celá řada automobilů, jedním z nejzajímavějších bude ovšem koncept coloradské společnosti Lightning Hybrids. Ta má představit svůj hybrid, zatím nazýván pracovně jako LH4, využívající opravdu zvláštní systém pohonu.

Vlastně dva systémy pohonu – ono ani ten klasický, spalovací motor není v dnešní době na silnicích právě široce zastoupen. Jedná se totiž o dvoutaktní diesel (počítá se s provozem na biodiesel) s výkonem 67 kW. O dalších 112 kW se stará poměrně neznámý hydraulický hybridní systém. Ten funguje podobně jako elektrický hybridní systém, jen není energie akumulována v bateriích, nýbrž v jakýchsi akumulačních tlakových nádržích. Spalovací motor pak funguje víceméně, když se to zrovna hodí, jako čerpadlo či výrobna energie. Problémem tohoto druhu pohonu jsou zatím poměrně velké rozměry a hmotnost celého zařízení, takže jsou na LH4 všichni z oboru zvědaví.

Ale nebuďme škarohlídi a povězme si něco o parametrech konceptu (prototypy jsou prý nyní ve výrobě). Auto má mít zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než šest sekund a velmi malé spotřebě bude napomáhat i minimální koeficient aerodynamického odporu jen 0,20. Pokud vše půjde tak jak má, brousí si tvůrci dokonce zuby na X-Prize – k tomu je nutno dosáhnout spotřeby pod 2,35 l/100 km ale hlavně je nutné začít vůz veřejně prodávat. Tak se nechme překvapit.

Fotogalerie

  • Lightning Hybrids LH4: sporťák s dvoutaktním dieselem: fotka 1
  • Lightning Hybrids LH4: sporťák s dvoutaktním dieselem: fotka 2
  • Lightning Hybrids LH4: sporťák s dvoutaktním dieselem: fotka 3
  • Lightning Hybrids LH4: sporťák s dvoutaktním dieselem: fotka 4
  • Lightning Hybrids LH4: sporťák s dvoutaktním dieselem: fotka 5

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: Fisker . 16.03.2009  16:24
Fisker Martinkx156 15.03.2009  12:28
Vstoupit do diskuse ›


Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20279 | Zobrazit seznam všech anket