Legendární George Barris upravuje Chevrolet Camaro

Legendární George Barris upravuje Chevrolet Camaro: titulní fotka Jméno George Barris nejspíš velké části středoevropanů nic moc neříká a to přesto, že jeho práci znají asi všichni s přístupem k televizní obrazovce. Muž, který je v Americe považován za krále úpravců automobilu se pustil do Camara.

Vy, kteří víte o kom je nyní řeč, můžete přeskočit následující řádky a začíst se do krátkého popisu úprav provedených na Camaru. Vy, kteří nevíte, kdo je George Barris raději nic nepřeskakujte.

George Barris se narodil v roce 1928 a on i jeho starší bratr Sam jsou tak trochu zodpovědní za popularitu tzv. top chop (snížená střecha). V roce 1951 se poprvé výrazně prosadili, když pro Roberta Hirohata upravili Mercury Club Coupe, na němž mimo jiné snížili střechu. Automobil pojmenovaný Hirohata Merc mírně předběhl dobu a naznačil jakým směrem se budou ubírat úpravy automobilů v Severní Americe.

Po prvním úspěšném Mercury navrhl George Barris ve své firmě řadu zakázkových automobilů pro slavné osobnosti a společnosti. Mezi jeho zákazníky patřil např. John Wayne, Sonny a Cher, Elvis Presley a řada dalších. Vedle přestaveb sériových vozů vznikaly i poměrně bláznivé projekty, jako např. Bathtub Buggy, což je něco mezi hot rodem a pojízdnou koupelnou.

Evropan zná jeho práci především díky televizní obrazovce. George Barris se podílel na úpravách černého Pontiacu, známého jako KITT, pro poslední sérii seriálu Knight Rider. Nejslavnějším filmovým vozem George Barrise je ovšem Batmobil z šedesátých let pro seriál televizní stanice ABC Television. Mezi jeho tvorbu pro film patří mimo jiné i hororový The Car.

George Barris a jeho firma Barris Kustom nyní představuje svou úpravu Chevroletu Camaro SS s továrním paketem RS nazvanou Spirit. Vzhledem ke kreacím, které opouštěly jeho dílnu v padesátých a šedesátých letech může někoho přepadnout zklamání, protože tentokrát jde v první řadě jen o nový lak karoserie, novou masku chladiče s třemi chromovanými lištami a plaketu s podpisem George Barris.

Naštěstí slavný úpravce nezapomněl na staré časy a vedle základního provedení nabízí i naprosto individuální přístup, což znamená, že zákazník si může objednat úpravy designu karoserie, vertikální otevírání dveří, přestavbu na kabriolet, montáž výkonných audio systémů a také barevné provedení karoserie i kol podle svých představ.

Fotogalerie

  • Legendární George Barris upravuje Chevrolet Camaro: fotka 1
  • Legendární George Barris upravuje Chevrolet Camaro: fotka 2
  • Legendární George Barris upravuje Chevrolet Camaro: fotka 3


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Spirit´s out... HEMI 10.04.2010  18:35
Vstoupit do diskuse ›