Legendární americká drive-in kina jsou v ohrožení

Legendární americká drive-in kina jsou v ohrožení: titulní fotka Autokina pod širým nebem jsou bez nadsázky jedním ze symbolů staré dobré Ameriky, teď se ale nachází ve vážné situaci.

Ať už jste někdy sledovali Pomádu, Beverly Hills 90210 nebo jiný film či seriál o světě americké mládeže, rozhodně v něm nechybělo drive-in letní autokino. Místo, kde můžete sledovat film na velkém plátně bez toho, abyste vylezli z auta, se zvukem naladěným na frekvenci autorádia, případně pouštěným z přenosných reproduktorů. No a nebo ten film také sledovat nemusíte, pokud jste dorazili na produkci ve dvou, jak se sluší a patří. $5$

Jenže tahle kultovní kratochvíle, která letos v USA oslaví osmdesát(!) let (začalo to v Pennsauken, New Jersey), má teď potíže a není to ani pokles zájmu mladých o auta, ani nepřízeň počasí. Prostě a jednoduše začíná být nedostatek náhradních dílů pro 35mm filmové promítačky, které se o zábavu desítky let staraly.

Počet autokin totiž klesl ze 4000 v roce 1958, kdy tento druh zábavy byl na svém vrcholu, na současných 360 a tak není divu, že autokina přestávají být zajímavá pro filmová studia, která dnes jedou v digitálním zobrazování. Ostatně už i zmíněné reproduktory dnes vyrábí pouze jediná firma a to postaru, takže nepodporují prostorový zvuk.

Jistě, existuje možnost vykašlat se na 35mm film a přejít na digitální obraz i zvuk, ale to je pro řadu provozovatelů kin dost drahé, ne-li dokonce likvidační. Hovoří se o částce až 140.000 dolarů. To by se asi dlouho vracelo… Je tedy docela dobře možné, že se za nějaký čas na autokina zapomene a zůstanou kuriozitou filmů pro pamětníky.


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.