Jay Leno: Kupujte Toyoty Prius a Mazdy MX-5

Jay Leno: Kupujte Toyoty Prius a Mazdy MX-5: titulní fotka Jay Leno, americký moderátor, komik a hlavně milovník, aut se nechal slyšet, že mladší generace by měla začít shánět zachovalé Mazdy MX-5 a Toyoty Prius, protože se z nich časem stane zajímavý sběratelský artikl.

Tato předpověď padla během rozhovoru pro magazín Business Insider. „Je to něco v čem jste vyrostli, v čem jste dojeli k maturitě, v čem vás táta bral o víkendu na zmrzlinu. Tahle auta nejsou sama o sobě až tak mimořádná, jde spíš o vzpomínky s nimi spojené,“ uvedl Leno.

Není tak těžké představit si Mazdu MX-5 jako sběratelský kousek. Ostatně i v našich zeměpisných končinách je komunita kolem „Miaty“ silná. Spousta z nich ale kvůli koncepci lehkého roadsteru s pohonem zadních kol padla za oběť tuningovým úpravám. Ty sice nahnaly pár koní pod kapotu a vylepšily podvozek, ale zároveň vůz vzdálily od originálu. Zachovalé vozy z první generace (první kousky v příštím roce oslaví 30 let) tak začínají pomalu stoupat na hodnotě už teď.

Co však stojí za zamyšlení, je Toyota Prius. Člověk by si řekl, že hybridní městský automobil přeci nemá žádné předpoklady pro to, aby se stal kultovním. V Evropě možná ne, ale v USA Prius přiblížil spoustu obyčejných lidí k alternativním pohonům, dobře také fungoval jako druhé auto do rodiny. Když táta odjel svým Buickem/Cadilla­cem/Fordem do práce, máma skočila do Priusu a odvezla děti do školy, na zájmové kroužky a podobně. Prius je oproti Mazdě MX-5 mnohem více každodenní společníkem. Někým, kdo vám pomůže odvézt nákup z obchodu, vyzvednout děti nebo dojet k doktorovi. A také někým na koho se můžete spolehnout. Slyšeli jste snad někdy o porouchaném Priusu? „Myslím, že když se usadíte do první generace Priusu, která mimochodem letos oslaví už dvacet let, zjistíte, jak jednoduché a prosté to je, oproti současným hybridním automobilům,“ pochválil hybridní toyotu známý komik.

Leno také nezapomněl připomenout, že se mu nedávno někdo snažil prodat legendární elektromobil General Motors EV-1 za neuvěřitelných 440.000 dolarů (skoro 9,5 milionu korun), odůvodněných tím, že po těchto průkopnických hybridních, případně plně elektrických autech se brzy strhne mezi sběrateli poptávka. Možné to jistě je, ale zatím asi málokdo prohlásí, že mezi jeho vysněná auta patří vedle '67 Mustangu a Ferrari F40 ještě Toyota Prius…

Autor: Jindřich Lubenský

Fotogalerie

  • Jay Leno: Kupujte Toyoty Prius a Mazdy MX-5: fotka 1
  • Jay Leno: Kupujte Toyoty Prius a Mazdy MX-5: fotka 2
  • Jay Leno: Kupujte Toyoty Prius a Mazdy MX-5: fotka 3
  • Jay Leno: Kupujte Toyoty Prius a Mazdy MX-5: fotka 4
  • Jay Leno: Kupujte Toyoty Prius a Mazdy MX-5: fotka 5
  • Jay Leno: Kupujte Toyoty Prius a Mazdy MX-5: fotka 6


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.