JaguarRSR XKR GT: závodní kupé se představuje Evropě

JaguarRSR XKR GT: závodní kupé se představuje Evropě: titulní fotka Závodní provedení Jaguaru XKR, vyvinuté společností Rocketsports Racing, má za sebou již několik startů v Americe, ale v Evropě se představuje poprvé tento týden na Autosport International v Birminghamu.

Společnost Rocketsports Racing sídlí v Michiganu a má zkušenosti se závodními speciály pro Trans-Am odvozenými od první generace Jaguaru XKR. Nový závodní Jaguar odvozený od druhé generace XKR se veřejnosti poprvé představil vloni na konci září na závodním okruhu Road Atlanta u příležitosti podniku Petit Le Mans.

Tento týden má nový závodní JaguarRSR XKR GT svou evropskou premiéru na přehlídce Autosport International v Birminghamu. Zde je vystaven přímo na stánku britské automobilky vedle sériových modelů XKR, XFR a rekordního prototypu XFR z Bonneville.

Na dalším vývoji vozu, který je určen pro účast v seriálu GT2, se mají s týmem společnosti Rocketsports Racing podílet i inženýři a návrháři automobilky Jaguar sídlící v Coventry.

Základem závodního XKR je hliníkové šasi sériového modelu a s ním i některé povrchové panely karoserie. Celková délka vozu je 4790 mm a šířka 1996 mm. V dlouhé přídi je uložen osmiválec AJ-133 o objemu 5,0 litru s přímým vstřikováním paliva, ale bez přeplňování, což je jeden ze zásadních rozdílů oproti sériovému XKR, jehož osmiválec o objemu 4,2 l dopuje kompresor.

Osmiválec závodního vozu poskytuje výkon okolo 550 koní (405 kW) a točí maximálně 7000 otáček za minutu. Jeho síla je přenášena na kola zadní nápravy prostřednictvím šestistupňové sekvenční převodovky Hewland CST. Kupé o hmotnosti 1245 kg je schopno dosáhnout maximální rychlosti okolo 290 km/h.

Podvozek Jaguaru je vybaven tlumiči Öhlins DR4. Brzdový systém Brembo má vpředu kotouče o průměru 380 mm, do nichž se zakusují 6pístkové třmeny, zatímco vzadu jsou kotouče o průměru 350 mm s 4pístkovými třmeny. Třídílná 18palcová kola BBS obouvají pneumatiky Yokohama.

V letošním roce se má nový závodní Jaguar účastnit celé série American Le Mans Series (ALMS). Prvním podnikem tohoto seriálu jsou testovací jízdy na floridském okruhu Sebring International Raceway, které jsou naplánovány na 22. a 23. února a prvním letošním závodem bude 20. března 12 Hours of Sebring.

Fotogalerie

  • JaguarRSR XKR GT: závodní kupé se představuje Evropě: fotka 1
  • JaguarRSR XKR GT: závodní kupé se představuje Evropě: fotka 2


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Hello people! Tileromix 30.10.2011  10:01
Motory!! MacoSVK 25.01.2010  19:49
Vstoupit do diskuse ›


Tato značka na Moje.auto

Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20279 | Zobrazit seznam všech anket