XJ Sentinel: Jaguar? Spíše šavlozubý tygr

XJ Sentinel: Jaguar? Spíše šavlozubý tygr: titulní fotka Jestli chcete jako osobního strážce nějakou tu kočkovitou šelmu, proč se spokojit s obyčejným jaguarem, když si můžete pořídit obrněného?

Obrněné verze svých aut dělají v Mnichově, Stuttgartu, Goodwoodu, prostě všude, kde je potřeba zajistit nejen pohodlí velké limuzíny, ale i bezpečí posádky. Není tedy divu, že obrněnou verzi prodlouženého sedanu XJ začíná nabízet i Jaguar pod označením Sentinel, což je (trošku v kontrastu se v Českou zažitou interpretací slova) pojmenování pro pohraniční, ale také čestnou stráž.

Možná není ani nic moc zvláštního na tom, že tenhle obrněnec kategorie B7 debutoval zrovna na autosalonu v Moskvě, Divoký východ je Divoký východ, ovšem občas se může hodit i nějaké té české spojce. Váš nový bodyguard, vyztužený vysokopevnostní ocelí a kevlarem, by každopádně měl v pohodě zvládnout snahu přičísnout vám pěšinku 13,5 kg plastelíny, odpálenými poblíž nebo ručním granátem přilepeným kobercovkou k podvozku. Touha dostat se vám pod kůži ruční palnou zbraní je pak vysloveně plýtvání střelami dum-dum, Sentinel by se měl vypořádat dokonce s většinou lehkých automatických zbraní, a to včetně devatenáctipal­cových pneumatik Dunlop.

I přes vyztužení, které zvedlo váhu auta na 3,3 tuny, zvládne XJ převést ještě půl tuny osob a špagátu (boss, ranař, řidič a proradný informátor v kufru) a protože furt lepší, než nechat na sebe střílet, je po anglicku zmizet, stovku zvládne za 9,7 s a rozjede se skoro na 195 km/h.

Je poměrně překvapivé, že k pohonu slouží jen atmosférický V8 se 380 koňmi, ze silnější přeplňované verze (510 k) používá váš vlastní šavlozubý tygr jen brzdovou soustavu.

Fotogalerie

  • XJ Sentinel: Jaguar? Spíše šavlozubý tygr: fotka 1
  • XJ Sentinel: Jaguar? Spíše šavlozubý tygr: fotka 2
  • XJ Sentinel: Jaguar? Spíše šavlozubý tygr: fotka 3


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: :-)) TeeJay 19.08.2010  10:43
:-)) Doyle 19.08.2010  09:53
Vstoupit do diskuse ›