Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce

Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: titulní fotka Závodní Jaguar C-Type z roku 1952 se má stát jednou z hvězd aukce pořádané společností RM Auctions. Tento konkrétní vůz má slavnou minulost a za jeho volant usedal mimo jiné i Phil Hill.

Na aukci pořádané od 13. do 15. srpna v kalifornském Monterey společností RM Auctions se představí mimo jiné klasické sportovní vozy i Jaguar C-Type s číslem podvozku XKC 007.

Tento konkrétní vůz je jedním z prvních Jaguarů C-Type dodaných do USA. V roce 1952 byl dopraven lodí do New Yorku. Pro exkluzivitu tohoto Jaguaru je ovšem nejdůležitější, že s ním na závodní dráhu vyrážel i slavný Phil Hill. Tento jezdec se stal mistrem světa ve formuli 1 v roce 1961 a trojnásobným vítězem závodu 24 hodin Le Mans.

Jaguar C-Type se proslavil svými úspěchy i neúspěchy v Le Mans, kdy v roce 1951 jeden vůz dojel na prvním místě, zatímco dva další musely pro poruchy odstoupit. Dalším důvodem k nezapomenutel­nosti může být i skutečnost, že se jedná o první závodní automobil s kotoučovými brzdami.

Technika C-Typu vychází ze sériového modelu XK 120. Dvoumístný závodní speciál vznikl v sérii 54 vozů, vyrobených v letech 1951 až 1953. Ty využívali tovární i soukromí jezdci.

Pod elegantně tvarovanou hliníkovou karoserií, kterou navrhl specialista na aerodynamiku Malcolm Sayer, se ukrýval trubkový rám. K pohonu sloužil řadový zážehový šestiválec o objemu 3442 cm3, disponující výkonem 240 koní (177 kW) a točivým momentem 314 Nm. Dvoumístný vůz s pohotovostní hmotností 940 kg dosahoval maximální rychlosti 240 km/h.

Vraťme se ještě k C-Typu s číslem podvozku XKC 007. Phil Hill s ním ve svých pětadvaceti letech zvítězil v závodě Sheldon Cup a ve stejném roce slavil triumf i v Torrey Pines. Poté prošel Jaguar rukama řadě majitelů, kteří s ním aktivně závodili.

V roce 1993 jej restauroval specialista na vozy značky Jaguar, Terry Larson a od té doby byl až doposud součástí soukromé sbírky, kterou vlastní Jerry a Kath Nell. Po řadě závodních úspěchů si tento Jaguar užíval i na soutěžích elegance a například v roce 2002 se v Pebble Beach setkal se svým bývalým jezdcem Philem Hillem.

Pro zájemce o tento konkrétní vůz bude vedle jeho zajímavé historie a výčtu závodních úspěchů podstatná i informace o tom, že nikdy nehavaroval, což je u více než padesát let starého závodního speciálu téměř zázrak.

Fotogalerie

 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 1
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 2
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 3
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 4
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 5
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 6
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 7
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 8
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 9
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 10
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 11
 • Jaguar C-Type: slavná kočka předmětem aukce: fotka 12


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.