i-tec Maverick: automobil létající na padáku

i-tec Maverick: automobil létající na padáku: titulní fotka Sny a pokusy o spojení výhod automobilu a letadla jsou snad ještě starší než první stroj bratří Wrightů a i přes neuspokojivé výsledky řady těchto kříženců se objevují stále další snílci, pokoušející štěstí a mezi ně patří i tvůrci i-tec Maverick.

K nejznámějším křížencům automobilu a letadla určitě patří Epouvante z románu Julese Verna Pán světa vydaného poprvé v roce 1904. K těm méně známým, ale zato vyzkoušeným v praxi patří Rotabuggy z roku 1943. Tento stroj není ničím jiným než klasickým Jeepem Willys MB přestavěným na vírník.

Existuje řada více či méně úspěšných kříženců automobilů a letadel, snažících se spojit výhody obou, ale většinou se tyto stroje nemohou pochlubit příliš dobrými jízdními a ani letovými vlastnostmi.

Tým tvůrců stroje i-tec Maverick se vydal trochu jinou cestou než většina ostatních. Namísto připojení pevných křídel k automobilu nebo navrhování letadla schopného jízdy po silnici se vydal jednodušší cestou.

i-tec Maverick je vlastně lehký terénní automobil, vycházející z bugin pro dovádění v písečných dunách, který má ve své zádi nad motorem umístěnu tlačnou vrtuli a létá zavěšen pod padákem.

Automobil s pohotovostní hmotností 499 kg pohání na zemi i ve vzduchu motor o výkonu 128 koní (94 kW). Pro řízení na silnici stačí běžný řidičský průkaz a k létání severoamerická certifikace S-LSA/E-LSA.

Společnost i-tec chce nabídnout Maverick především humanitárním organizacím, misionářů a firmám, které se potřebují levně a jednoduše dostat do jinak nepřístupného terénu. Posloužit může i farmářům při kontrolách oplocení.

i-tec Maverick sice nenabídne žádné excelentní letové vlastnosti (ty jsou pod úrovní motorového rogala), ale na zemi se stále jedná o buginu schopnou jízdy v terénu.

Fotogalerie

  • i-tec Maverick: automobil létající na padáku: fotka 1
  • i-tec Maverick: automobil létající na padáku: fotka 2
  • i-tec Maverick: automobil létající na padáku: fotka 3
  • i-tec Maverick: automobil létající na padáku: fotka 4
  • i-tec Maverick: automobil létající na padáku: fotka 5
  • i-tec Maverick: automobil létající na padáku: fotka 6
  • i-tec Maverick: automobil létající na padáku: fotka 7

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.