Hyundai vyhrál Pikes Peak Hill Climb 2012

Hyundai vyhrál Pikes Peak Hill Climb 2012: titulní fotka Rhys Millen s Hyundaiem Genesis Coupe si vychutnal všechny převýkonované unlimiťáky a zajel nový rekord Pikes Peaku s časem 9:46,164.

Letošní odložený Pikes Peak International Hill Climb byl úplně jiný, než předešlé ročníky. Místo, kde dosud dominovaly ďábelské speciály třídy Unlimited, jejichž specifikace je „Anything goes in the Unlimited Division as long as it passes safety inspection.“, se stalo kořistí relativně obyčejných závodních aut.

Letošní kompletně asfaltový ročník ovládl Rhys Millen s Hyundaiem Genesis Coupe, přihlášeným v kategorii Time Attack, což jsou auta na bázi produkčních vozů s pohonem dvou nebo všech čtyř kol. Trať zvládl za 9 minut a 46,164 s, takže loňský Tajimův rekord 9:51,278 nebyl pokořen tak výrazně jak se čekalo.

Druhé místo patřilo švýcarskému jezdci Romainu Dumasovi, jenž jel Pikes peak vůbec poprvé a to s Porsche 911 GT3R v kategorii Pikes Peak Open, kdy je v sériové karoserii silně modifikovaná zvodní technika, ať už se jedná o motory, převodovky nebo zavěšení. Moc nechybělo a Dumas coby nováček závod vyhrál – za Millenem zaostal o pouhých 0,017 s!

Třetí a čtvrté místo patřilo motorkám Ducati Multistrada Carlina Dunneho a Craiga Tracyho a pátý celkově a třetí v autech byl teprve první neomezenec David Donner se speciálem Palatov D4PPS a časem 10:004,652, takže Tajima stále drží rekord ve třídě Unlimited.

Pokud byste teď čekali za sebou seřazený zástup ostatních Unlimited, tak to budete překvapeni podruhé. Čtvrté místo patří elektromobilu(!) Toyota TMG EVP002 řízeného Fumio Nutaharou, jenž kopeček vyjel za 10:15,380. I na šestém místě je elektromobil – za 10:30,850 zvládl trať Hiroshi Masuoka s Mitusbishi iMiEV Evolution. Mezi ně se vklínil David Kern s Mitsubishi Lancer Evolution.

A kde že je nezničitelný Nobuhiro Monster Tajima? Ten vyhrál kvalifikaci kategorie elektromobilů a jeho časy mohly přinést i celkové vítězství v závodě (alespoň to tvrdí oficiální prohlášení), z boje ho ale v závodě v rychlé pasáži Horseshoe vyřadil kouř, jdoucí od motoru. Tohle se mu s benzinovým Monster SX4 nestávalo…

Určitě není bez zajímavosti, že měl letošní Pikes Peak i české zastoupení – s KTM 990 Supermoto jel Jiří Heinik jemuž s časem 11:51,967 patřilo 50 místo celkově a šesté v nejvyšší motorkové třídě 1025. Výsledková listina čítá 170 řádků, takže to rozhodně není špatné umístění.