Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie

Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: titulní fotka Nestává se moc často, že bychom byli svědky vzniku nové závodní kategorie, ale nyní máme štěstí. Honda a Mazda stojí v Americe u zrodu třídy B-Spec, která má učinit okruhové dovádění mnohem dostupnější.

Závodit s muscle-cars nebo se supersporty je určitě úžasné, ale rozhodně to není pro každého, takže pokud se chce v Americe dnes někdo prohánět po okruzích za pár korun, musí buď držet při životě nějakou starou pixlu… nebo nově může sáhnout po závodním autě postaveném na bázi hatchbacků třídy B.

Americké asociace NASA (National Auto Sport Association) a SCCA (Sports Car Club of America) si jsou vědomy toho, že musí udělat závodění dostupnější a tak ve spolupráci s automobilkami Honda a Mazda vyvinuly kategorii B-Spec, která spojuje hned dvě výhody – nízkou pořizovací cenu aut segmentu B a jejich minimální úpravy, potřebné pro získání závodní homologace.

Segment B je na rozdíl od zbytku světa v Americe zatím v plenkách, ale nabývá na důležitosti a SCCA a NASA doufají, že se k Mazdě a Hondě přidají i další automobilky, které mají na americkém trhu v této kategorii své zástupce. Jde zejména o Chevrolet Aveo, Ford Fiesta, Hyundai Accent, Kiu Rio, Nissan Versa a Toyotu Yaris.

Vývoj závodní Hondy Fit/Jazz si vzal na starosti letošní vítěz 24 hodin v Le Mans kategorie P2 a celkový vítěz ALMS 2010 – HPD, což je závodní divize americké Hondy, dvojku si zase upravilo sportovní oddělení Mazdy MAZDASPEED Motorsports Development. V kooperaci se zmíněnými organizacemi bylo dohodnuto, že B-Spec bude mít sériový motor, karoserii i šasi a tuto sadu bude možné doplnit pouze schválenými komponenty podvozku, koly a pneumatikami. K tomu bude nutné vybavit auta nezbytnými bezpečnostními prvky včetně ochranného rámu – a závoďák je hotový. Levné a efektivní.

Finální pravidla pro třídu B budou specifikovány zkraje příštího roku, počítá se se zavedením váhového balastu, aby se vyrovnaly výkonové rozdíly mezi jednotlivými auty. Ostrý test si obě auta střihla počátkem měsíce v rámci vytrvalostního závodu 25 Hours of Thunderhill, kde jely v kategorii Endurance 4. Lépe závod dopadl pro Hondu, když Fit skončil čtvrtý ve třídě, to ale pochopitelně nic neznamená.

Fotogalerie

  • Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: fotka 1
  • Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: fotka 2
  • Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: fotka 3
  • Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: fotka 4
  • Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: fotka 5
  • Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: fotka 6
  • Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: fotka 7
  • Honda Fit a Mazda2 B-Spec: zrození nové závodní kategorie: fotka 8


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: lacne? _MT__ 01.01.2011  15:59
lacne? trigger.* 31.12.2010  09:27
Dobrý směr! Uživatel_5340709 28.12.2010  18:53
Re: zavodacky riderhenry 28.12.2010  18:40
Re: zavodacky oIoo 28.12.2010  13:32
Re: zavodacky laufeček 28.12.2010  12:54
zavodacky Doyle 28.12.2010  10:10
Vstoupit do diskuse ›