Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?

Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: titulní fotka Novinka letošního roku, Honda CBR600RR, je zase o nějaký ten centimetr menší, o pár kilogramů lehčí a má zcela nový motor s výkonem 88 kW (120 k). Všichni ji chválí, proto nás zajímalo, jaká bude v týdenním testu.

První informace a fotografie o nové CBR600RR proběhly internetem loni na podzim v předvečer mezinárodní výstavy motocyklů Intermot v německém Kolíně nad Rýnem. Světová premiéra byla na zmiňované moto-výstavě a první novinářské testy proběhly koncem listopadu na okruhu Barber Motorsports Park v Alabamě v USA. Dojmy z akce v časopisech byly plné chvály a nadšení, jaký velký krok dopředu malý superbike udělal.

V České republice proběhla premiéra na jarní výstavě Motocykl 2007 v Praze. V tištěných časopisech se objevily dva přeložené letošní srovnávací testy supersportovních šestistovek, jeden z Francie a druhý z Velké Británie, a překvapilo mě, že v obou výsledcích byla CBR600RR na prvních místech. A přitom nejbližší konkurence zdaleka nespí: Yamaha R6R přišla na scénu začátkem loňského roku a okamžitě svými tvary a technickými parametry přilákala velkou pozornost. Suzuki GSX-R600 dostala slušnou modifikací na jaře 2006 a Kawasaki ZX-6R Ninja nové generace přijela v plné parádě letos, stejně jako sportovní šestka od Hondy.

Otázka zní: „Je Honda CBR600RR vážně tak dobrá?“ Snad vám náš test malinko napoví.

Představení Hondy CBR600RR 2007

Začneme hned od toho nejdůležitějšího. Pod kapotou superbiku je nový, ale především menší a lehčí čtyřtaktní řadový čtyřválec, který má lepší průběh výkonu ve středních otáčkách a samozřejmě je v nejvyšších otáčkách silnější o 3 koníky než předchozí generace. Modifikací prošel airbox, nasávací a výfukové ventily, vstřikování paliva a zážeh a celková optimalizace přinesla lepší reakci na plyn.

Výkon 88 kW (120 k) je dostupný v 13 500 ot./min a maximální točivý moment 66 Nm je k dispozici v 11 000 ot./min. Vše je posíláno na zadní kolo před modifikovanou 6stupňovou převodovku a řetěz. Motocykl má ve výbavě litý rám FDC (Fine Die-Cast) zaručující vysokou odolnost a stabilitu, plně nastavitelný podvozek a 17palcová litá kola.

Jak jsem se v úvodu zmiňoval, CéBRo prošlo velkou odtučňovací kúrou, při které se jí podařilo shodit celých 8 kg! Odlehčení se odehrálo na rámu, převodovce, na hořčíkových válcích motoru, výfukových svodech a spoustě dalších prvků. Ve výsledku je motocykl obratnější a nechá se od řidiče lépe vodit do zatáček a vlásenek.

Tím výčet změn zdaleka nekončí, ale budeme struční. Přepracován byl i chladič motocyklu, aby se výkonnější agregát nepoškodil. CBR600RR strávil mnoho hodin v aerodynamickém tunelu, kde se ladil tvar a nastavení karosérie pro lepší obtékání vzduchu. Lehce se změnila i ergonomie a jezdecká pozice jezdce. Bikerovi při řízení pomáhá nový elektronicky řízený tlumič řízení HESD, odvozený od většího sourozence, Hondy CBR1000RR Fireblade.

Pro zákazníky jsou nachystány čtyři barvy kapotáže: černá, červená/černá, stříbrná/černá, modrá/stříbrná. Co z kompletního výčtu chybí, je cena motocyklu: Honda si cení nové CBR600RR bez jedné skokoruny na rovných 300 tis. Kč.

Pozice za řídítky, palubka a jízdní dojmy

Sedám na malé sedlo a doufám, že se se svými 191 cm na malou ostrou šestku poskládám. Řídítka jsou v optimální vzdálenosti a na pokrčené nohy si musím zvyknout. Problémy mé vyšší postavy a malé supersportovní šestistovky jsem popsal v testu Yamahy YZF-R6R, proto na ten článek mrkněte, nemá smysl opět popisovat stejné problémy. Nedokáži odhadnout, která z dvojice zmiňovaných šestek je pro mne pohodlnější, protože je to více než půl roku, co jsem testoval R6R a chybí mi přímější srovnání.

Nastavuji si brzdovou páčku a trochu mě udivilo, že spojková páčka nemá možnost aretace. Ještě srovnat zpětná zrcátka a vynulovat tripmastery. Přístrojové desce dominuje velký analogový otáčkoměr, který má zleva ukazatel paliva v nádrži a napravo digitální displej s tachometrem, hodinami, teplotou chladící kapaliny a tripmasterem. Palubka je možná lehce stísněná, ale je přehledná a zobrazuje všechny potřebné údaje. Jediné, co si tlačítkem musíte přehodit, jsou denní ujeté kilometry trip A / B a celkové kilometry.

Po nastartování se z jediné koncovky pod sedlem ozve svižný zvuk menšího řadového čtyřválce. Přidávám plyn a zvuková kulisa pěkně zesiluje. Dávám za jedna a odjíždím po dálnici D1. Jízda z Prahy do Brna na supersportu byla pro mne do jisté míry sebezapřením a ke konci pro mé pozadí i torturou, ale plně nastavitelný podvozek, který v Hondě nastavili do měkčí verze, celkem dobře pobírá rázy.

Tip: Mrkněte se na test Hondy CBR1000RR Fireblade.

Motor má dobrý nástup už od cca 6 000 ot./min a při klidné jízdě není nutné pořád přeřazovat. Při rychlejší jízdě, kdy už je dobré zalehnout na nádrž, odvádí přední plexi dobře proudící vzduch kolem těla. Co mi ale vadilo, byl sklon a tvar plexiskla, protože v momentě, když jsem na motorce neležel, hrana štítku zakrývala horní polovinu otáčkoměru a celý tachometr. Ideálním řešením by pro mne bylo nechat si namontovat na CBR600RR vyboulenější plexisklo.

Kde je ale Honda CBR600RR doma, je okruh a my měli možnost motocykl otestovat během Supermoto Honda dnů. Po registraci jízd se kochám pohledem hned na sedm sportovních šestistovek. Čas se nachýlil, sedám do sedla, startuji a vyrážím z paddocku směrem k traťovým komisařům na konci boxové uličky. Ozve se zvukový signál, rozsvítí se zelené světlo a skupina novinářů vyráží na trať.

První okruh jedu pomalu, zahřívám vedle motoru a pneumatik i sebe, a připravuji všechny své mozkové závity jen na jízdu po závodním okruhu. Kompaktní supersportovní motorka má skvělou ovladatelnost. Při průjezdu cílovou rovinkou už snad všichni dávají plný plyn, poté tvrdě na brzdy, podřadit do zatáčky a na výjezdu opět otočit pravým zápěstím na maximum.

Během jízdy jsem zapomněl, že mi na začátku vadily pokrčené nohy, jízda s CBR600RR mě absolutně pohltila. Motocykl s rámem FDC plně nastavitelným podvozkem zaručují jistý průjezd zatáčkami a navíc vše mělo perfektní odezvu, takže jsem vždy věděl, co motocykl dělá a co ještě snese. Brzdový systém má vpředu dvojici kotoučů o průměru 310 mm s radiálními čtyřpístkovými třmeny a vzadu je jeden menší kotouč. Měl jsem možnost jet dvě jízdy po sobě na stejné motorce a ani během 40 min na okruhu se neprojevilo nějaké vadnutí brzd.

Vox Populi aneb první dojmy dalších jezdců

Aby všechny testy motocyklů nebyly jak přes kopírák, rozhodli jsme se v redakci, že dáme možnost nechat se vyjádřit několik řidičů a majitelů sportovních motocyklů. Nakonec z mých pozvaných kamarádů přijeli tři, kterým jsem vysvětlil, kudy pojedou a co po nich budu chtít po dojezdu cca 15 km kolečka, kde nechyběl úsek s několika táhlými zatáčkami, kus dálnice a okresní silnice s dvojicí utažených zatáček.

Petr (188 cm), vlastní motocykl: Suzuki GSX-R1000 K6: „Než jsem si pořídil litrové GSX-R, jezdil jsem na Hondě CBR600RR, modelový rok 2003. Když to srovnám, tak ve výkonu motoru zas tak velký skok nevidím, ale průběh je plynulejší a má hladší chod. Jako komplet působí motorka velmi vyváženým dojmem, má nízko položené těžiště a pocitově má o dobrých 10 kg méně. Líbí se mi tvar nádrže a tvar motorky okolo kolen: je tam prostor a CéBRo se dobře vede do zatáček.“

„Brzdy jsou citlivější a mají progresivnější nástup. No, a hlavní a zásadní rozdíl je v podvozku. Ten je o jednu až dvě třídy lepší, což ve finále ovlivňuje celkové chování motorky. Rád bych se na ní projel na okruhu, abych mohl dále srovnávat. Možná bych přidal zadní rozetě dva zuby pro lepší akceleraci a rozhodně bych vyměnil plexisklo.“

Aleš (185 cm), vlastní motocykl: Yamaha YZF-R1 2004: „Tahle motorka je zvláštní, první, co mě napadne, je slovo vzdušná. Když jsem usedl za řidítka, měl jsem pocit, že sedím na CBR125R. Možná to bylo tím, že jsem kolem budíků viděl na zem, ale každopádně to na mě působilo na šestku až nepřirozeně. Všechno je tam, kde má být, dávám ruce na řidítka, nohy i při výšce 185 cm v pohodě vejdou na stupačky a tak vyrážím.“

„Jedna, dva .. trošku otáček, motor je klasický honďácký, dole nic, zatímco nahoře taky nic. Ale to mě nevadí. Soustředím se na podvozek. Ten mě překvapil hned v první zatáčce. Už jsem na pár šestkách seděl, ale tohle je vážně jiné. Série je lehce měkčí, ale i tak se chová překvapivě stabilně. Měl jsem možnost sedět na okruhové Yamaze YZF-R6R a musím říct, že z téhle Hondy jsem měl podvozkově podobný pocit. Je až s podivem, co se v tomto případě Hondě povedlo.“

„Další, co se mě jevilo jako hodně dobré, byla přední brzda. Nastupovala velmi razantně (to mám moc rád) a nevadla ani při opakovaném prudším zabrzdění. Na přední kolo jsem ji ale stavět nezkoušel, zaprvé to pořádně neumím a zadruhé jsem neměl moc času to trénovat. Udělat wheelie šlo velmi dobře: Jedna, brnk o spojku, koukám do nebe, dva a držet. Velmi příjemné. Jezdil jsem na téhle holce jen chvíli, ale musím říct, že je to velmi povedená hračka a eRšestka od Yamahy se má čeho bát. A to jsme ještě netestovali ZX-6R.“

Pavla (173 cm), vlastní motocykl: Honda CBR600F 2001: „Je to mazlík,“ bylo první, co na mne Pavla vysypala, když si stáhla helmu z hlavy. „Je to oproti mému eFku úplně někde jinde, krásně se vede do zatáček a pěkně tahá už od pěti, šesti tisíc otáček. Že shodila kila dolů je cítit už během této krátké projížďky a krásně se s ní manipuluje i na místě. Tak, jako říkali kluci, i mne příjemně překvapil podvozek, drží jako přibitá.“

„Ale má jednu velkou vadu: Není moje!“ řekla Pavla se smíchem a dodala: „Chci příští sezónu vyměnit svoje eFko za něco jiného a tohle mě natolik uchvátilo, že do toho asi půjdu.“

Závěr, plusy a mínusy

Honda posledních pět let kralovala v šampionátu Mistrovství světa supersportů a mám pocit, že se konkurence bude muset hodně snažit, aby se letos něco změnilo. Během testu byla průměrná spotřeba 6,7 l naturalu 95 na 100 km, ale při rovnovážné rychlosti na dálnici si CBR600RR vzalo 5,9 l / 100 km. Naopak při ostré jízdě se spálilo 8,1 l na 100 km.

Nová šestistovka od Hondy se mimořádně povedla a už se nedivím kolegům z Francie nebo Anglie, že CBR600RR dali při srovnávacím testu na první místo. Na mne jsou vesměs všechny šestky malé, ale kdo má už řekněme pod 185 cm a zvažuje, co si pořídit, vřele mu doporučuji alespoň projížďku u dealera Hondy, aby si udělal vlastní názor.

Plusy a mínusy pro Hondu CBR600RR
+ motor
+ podvozek
+ brzdy
+ nízká hmotnost
- chybějící možnost aretace spojkové páčky
- tvar plexiskla

Technické informace

Technické údaje Honda CBR600RR
Celkové rozměry 2 010×685×1 105 mm
Rozvor / výška sedla 1 375 mm / 820 mm
Motor, objem 4dobý, řadový 4válec, 599 cm3
Vrtání x zdvih 67,0×42,5 mm
Kompresní poměr 12,2:1
Počet ventilů / chlazení 16 / kapalina
Výkon 88 kW (120 k) v 13 500 ot./min
Točivý moment 66 Nm v 11 000 ot./min
Převod / převodovka řetěz / 6stupňová
Rozměr a typ kol 17palcová, litá
Kola (vpředu/vzadu) 120/70 ZR17, 180/55 ZR17
Brzdy vpředu 2× kotouč 310 mm, 4pístek, radiální
Brzdy vzadu 1× kotouč 220 mm, 1pístek
Přední vidlice USD vidlice, průměr 41 mm
Zadní odpružení kyvná vidlice, centrální tlumič
Nádrž (rezerva) 18 (3,5) l
Průměr. spotřeba v testu 6,7 l na 100 km
Suchá hmotnost 155 kg
Poměr (koně na tunu) 774
Cena 299 900 Kč

Fotogalerie

 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 1
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 2
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 3
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 4
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 5
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 6
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 7
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 8
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 9
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 10
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 11
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 12
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 13
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 14
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 15
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 16
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 17
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 18
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 19
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 20
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 21
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 22
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 23
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 24
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 25
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 26
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 27
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 28
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 29
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 30
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 31
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 32
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 33
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 34
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 35
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 36
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 37
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 38
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 39
 • Test - Honda CBR600RR: další útok na titul?: fotka 40

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
* borec "neregistrovaný" 10.01.2008  20:12
motorysta "neregistrovaný" 30.09.2007  13:56
Pyrrus "neregistrovaný" 20.08.2007  20:50
Re: Re: Re: Re: Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC CBR 600 F 07.06.2007  20:17
Re: Re: Re: Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC Falco 07.06.2007  01:49
Nechápu King 05.06.2007  10:22
Re: Re: Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC CBR 600 F 04.06.2007  20:21
Re: Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC Falco 02.06.2007  19:08
Re: R6 cagalam 02.06.2007  07:36
Re: Re: Re: Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC CBR 600 F 01.06.2007  23:23
Re: no je to porad dost pohodlnej cestak CBR 600 01.06.2007  23:15
R6 pe3k 01.06.2007  21:30
Re: Re: Re: Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC %Well 01.06.2007  20:35
Re: Re: Re: Re: CBR600RR Aleš Kárný 01.06.2007  19:54
Re: Re: Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC Aleš Kárný 01.06.2007  17:01
no je to porad dost pohodlnej cestak "neregistrovaný" 01.06.2007  17:00
Re: Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC 6MPS 01.06.2007  16:52
Re: Re: Re: CBR600RR 6MPS 01.06.2007  16:50
Re: Re: CBR600RR %Mac 01.06.2007  14:14
Re: JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC Well 01.06.2007  13:44
JEN OPRAVDOVÝ NEZNALEC LS 01.06.2007  13:01
Re: CBR600RR %astony 01.06.2007  12:26
CBR600RR Well 01.06.2007  08:16
Vstoupit do diskuse ›