Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee

Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: titulní fotka Autaři nadávají na downsizing a tříválce a přitom mezi motorkami se dějí daleko horší věci. Harley přichází s elektrickou motorkou! V Milwaukee se asi zbláznili.

Elektrické mašiny má v prototypech už kdekdo, KTM krosku, BMW velký skútr C-Evolution a tak bychom mohli pokračovat. Malé skútříky si můžeme koupit i u nás a v téhle kategorii asi dávají smysl. Motorky také závodí, o šampionátu TTX GP jste asi slyšeli a v rámci slavné Tourist Trophy existuje třída Zero. Ale teď vybuchla opravdová bomba. Za mořem. Je to větší revoluce než byl svého času V-Rod. Nečekejte žádné dvouválcové véčko, ať už chlazené vodou, či vzduchem. V rámu téhle motorky z amerického Milwaukee nic takového nebije.

Motocyklová továrna, která je tu s námi celých 111 let, se vzepřela svým veškerým tradicím. A že na nich až dosud lpěla! Harley-Davidson Livewire je totiž elektrický. Jste v šoku? Legendární H-D postavil, ehm, tohle…! Srdcem stroje je třífázový indukční elektromotor s 55 kW, tedy 75 koníky. Údaj o výkonu je zatím neoficiální, stejně jako maximální točivý moment 70 N.m. Že budou obě hodnoty k dispozici od nulových otáček, tedy přesněji řečeno hned po startu, je jaksi samozřejmé. Sprint z klidu na stovku trvá elektrické prvotině se slavnými písmeny zhruba čtyři vteřiny. To už zní lépe, ne? Jen ten zvuk splašeného vysavače kříženého s proudovým motorem k poctivému americkému železu moc nepatří.

Další informace zatím nejsou známy, oficiální premiéra se sprškou technických údajů nás teprve čeká. Neznáme tedy ani maximálku, ani za jak dlouho se dobije baterie, která by podle serveru Asphalt And Rubber měla mít kapacitu zhruba 7 kWh. Tentýž zdroj uvádí dojezd ve smíšeném městském a dálničním cyklu kolem 80 km a největší rychlost 145 km/h.

Na druhou a pozitivnější stranu: on ten černočervený zázrak s předním diodovým světlem vlastně nevypadá vůbec zle, tak nějak ďábelsky. Uplatnil by se třeba v Hvězdných válkách. Je ale elektrická budoucnost i v jedné stopě opravdu nevyhnutelná?

Fotogalerie

  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 1
  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 2
  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 3
  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 4
  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 5
  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 6
  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 7
  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 8
  • Harley-Davidson Livewire: Elektrická revoluce v Milwaukee: fotka 9

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Elektrika do HD? Renda 01.09.2014  20:27
Vstoupit do diskuse ›