H&R 911 Turbo: přes 1 000 koní a 400 km/h!
Tuner H&R představil na loňské výstavě v německém Essenu speciální model Mission 400 Plus. Vyladěné Porsche 911 Turbo má výkon 775 kW (1 054 k) a maximální točivý moment je 1 030 Nm.
Nejrychlejší sériově vyráběné auto je Bugatti Veyron, neoficiálně mu byla naměřená rychlost 407,7 km/h. Titánský souboj o tento triumf s Veyronem svádí švédský Koenigsegg CCX a o této pomyslné magické metě sní mnoho dalších. Specializovaná firma na výrobu a ladění podvozků, německá společnost H&R, si vzala do hlavy, že také postaví auto, co pokoří hranici 400 km/h. Svůj projekt nazvali Mission 400 Plus a základem prototypu je Porsche 911 Turbo.
Tuner H&R se při ladění pohonné jednotky opravdu vyřádil. Na základním šestiválcovém boxeru nezůstalo téměř nic ze sériové produkce. I samotný blok motoru o objemu 3,6 l byl převrtán na 3,8 l. Dále se objevily vetší ventily, ostrá vačková hřídel, dvojice velkých turbodmychadel s plnícím tlakem 1,5 barru, mezichladiče plnícího vzduchu, lepší sání, nové výfukové potrubí, sportovní katalyzátory, nová řídící jednotka atd. Seznam úprav je delší než účet za měsíční nákup v supermarketu. Výsledkem je monstrózní výkon 775 kW (1 054 k) a maximální točivý moment 1 030 Nm. Je skoro až s podivem, že i tento kompletně přepracovaný motor splňuje emisní normu euro 4.
Pro silnější agregát se musela upravit i kliková hřídel, spojka, převodovka a diferenciál, aby se všechny ty koně dostaly na všechna čtyři kola. O trakci se starají nová 18palcová kola z lehkých slitin a speciální pneumatiky, jejich směs vydrží i velmi vysoké rychlosti.
Pro vysoké rychlosti je vedle silné pohonné jednotky důležité, aby auto mělo dobrou aerodynamiku a co nejnižší koeficient odporu vzduchu cx. Kvůli tomu se upravovala celá karosérie: snížila se střecha vozu o celých 75 mm, A-sloupky jsou více skloněné a modifikací prošla i zadní část, včetně přítlačného křídla. Lepší přítlak na přední nápravě zajistí modifikovaný nárazník s integrovaným spoilerem.
Maximální rychlosti bylo podřízeno absolutně všechno. H&R naladil Turbu podvozek, přidal silnější stabilizátory, výměnil tlumiče a snížil světlou výšku vozu. Odtučňovací dieta měla za cíl jediné: snížit celkovou hmotnost. Vůz dostal celý paket karbonových dílů a z interiéru šlo pryč vše, co není potřeba k řízení. Naopak byla do kabiny namontována bezpečnostní klec a anatomické skořepiny s vícebodovými pásy pro zajištění maximálního bezpečí pro řidiče.
Fotogalerie
Diskuse k článku
Poslední příspěvky:
Autor | Datum a čas | |
---|---|---|
jde o to.. | zzbysekk | 19.12.2007 22:02 |
Re: neni to zbytečný? | "neregistrovaný" | 16.12.2007 22:29 |
neni to zbytečný? | croll | 14.12.2007 09:03 |
Vstoupit do diskuse › |