GP Velké Británie - třídu MotoGP ovládl Lorenzo

GP Velké Británie - třídu MotoGP ovládl Lorenzo: titulní fotka Kvůli opravám na okruhu Donington Park se závody letos přesunuly na Silverstone. V třídě Moto2 zvítězil Cluzel před Luthim a Simonem. V královské kubatuře dominoval Lorenzo, druhý byl Dovizioso a třetí Spies. Ve třídě do 125 ccm vyhrál Marquez.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu – 1. Marquez, 2. Smith, 3. Espargaro, 4. Terol, 5. Zarco, 6. Rabat, 7. Koyama, 8. Webb, 9. Vazquez, 10. Krummenacher, … 21. Kornfeil.

Start proběhl bez vážnějších komplikací, v cíli prvního kola vedl vítěz kvalifikace Marquez a za ním byli další horcí kandidáti na vítězství: Espargaro, Smith, Terol a Vazquez. Jmenovaná pětice poodjela dalším jezdcům, jediný pronásledovatel byl Koyama. Náš Jakub Kornfeil musel někde lehce chybovat, protože v cíli 4. kola mu patřila 31. pozice.

Tempo vedoucího Marqueze dokázal udržet jen Espargaro; trojice Terol, Smith a Vazquez každým kolem nabírala stále větší ztrátu. Kuba Kornfeil mezitím dojel konec startovního pole a začal se posouvat dopředu. Nudnější střední část krásně vygradovala do pěkného závěru.

V posledním kole se vedoucí dvojice několikrát vyměnila na čele závodu a boj vyvrcholil téměř až v pád Espargara. Nicméně mladý Španěl se odrazil od lokte a kolene, v podstatě se vyšplhal zpět do sedla a v klidu dokončil závod na 2. místě. Boj o třetí místo byl možná ještě lepší, když Vazquez kolidoval s Terolem a třetí v partě, domácí Smith, se nejvíc smál. Kuba Kornfeil závod dokončil na 20. místě.

Pořadí v cíli- 1. Marquez, 2. Espargaro, 3. Smith, 4. Terol, 5. Koyama, 6. Cortese, 7. Krummenacher, 8. Zarco, 9. Rabat, 10. Webb, … 20. Kornfeil.

Průběžné pořadí v MS – 1. Espargaro 99 b, 2. Terol 98 b, 3. Marquez 82 b, 4. Smith 61 b, 5. Rabat 50 b, … 20. Kornfeil 2 b.

Třída Moto2

Postavení na startu – 1. Corti, 2. Cluzel, 3. Bradl, 4. Simon, 5. Hernandez, 6. Simeon, 7. Baldolini, 8. Tode, 9. Luthi, 10. F. Nieto, … 14. Abraham, …25. Pešek.

Po zhasnutí červených světel si oba jezdci týmu , Corti a Cluzel, udrželi svá místa, za ně se namáčkl Simon a Nieto. V druhém kole po kolizi spadli z předních příček Corsi s Bradlem. Tou dobou byl Abraham na 19. místě a Peškovi patřila 26. příčka.

Teprve až v pátém kole se o pár metrů utrhla trojice jezdců v pořadí Simon, Cluzel a Corti. Ostatní jezdci se místo snahy dotáhnout uprchlíky prali o 4. místo. V druhé skupině se do čela prokousal Luthi a Redding a tato dvojice začala vzorně spolupracovat tak dobře, že se dotáhla na vedoucí jezdce.

Dvě kola před cílem spadl z 2. místa Corti a lehce zbrzdil jezdce za sebou. Vedoucí Luthi měl při nájezdu do posledního kola několik metrů náskok, ale možná i kvůli silně opotřebovaným pneumatikám v jedné ze zatáček lehce probrzdil a přenechal 1. místo Cluzelovi. I přes snahu svou chybu napravit dojel Luthi druhý před bronzovým Simonem.

Naši moc parády na okruhu Silverstone neudělali, Pešek dojel na 20. příčce a Abraham závod nedojel kvůli technickým problémům s motorem, nicméně byl klasifikován na 33. místě se ztrátou jednoho kola.

Pořadí v cíli – 1. Cluzel, 2. Luthi, 3. Simon, 4. Redding, 5. Debon, 6. Tomizawa, 7. di Meglio, 8. Simeon, 9. Aegerter, 10. Elias, … 20. Pešek, … 33. Abraham.

Průběžné pořadí v MS – 1. Elias 85 b, 2. Tomizawa 65 b, 3. Luthi 58 b, 4. Simon 51 b, 5. Corsi 51 b, … Pešek 4 b, Abraham 2 b.

Třída MotoGP

Postavení na startu – 1. Lorenzo, 2. de Puniet, 3. Pedrosa, 4. Dovizioso, 5. Hayden, 6. Stoner, 7. Spies, 8. Melandri, 9. Simoncelli, 10. Edwards.

Po startu a pár zatáčkách si Lorenzo udržel první místo, ale zle na něj dotíral Pedrosa. Katastrofický start předvedl Stoner, který se propadl na chvíli až na 12. místo. V druhém kole spadl z první desítky Marco Melandri a závod pro něj předčasně skončil.

Lorenzo na špici začal zbytku jezdeckého pole ujíždět, v cíli 4. kola měl náskok už více než 1,5 s. Za ním bojoval skvěle jedoucí de Puniet s Doviziosem a zezadu se k nim blížil Hayden. Stoner se postupně propracoval na 8. místo.

V druhé polovině závodu se sjela pěkná skupinka jezdců v boji o 2. místo, jmenovitě Dovizioso, de Puniet, Hayden a Spies a ze hry nebyl ani skvěle jedoucí Stoner na 6. místě, který jezdil časy srovnatelné s vedoucím Lorenzem. Randy de Puniet bohužel nedokázal akceptovat tempo skupiny a postupně z ní odpadl. Cíl bohužel neviděl Capirossi, když probrzdil zatáčku a v kačírku spadl.

Závod suverénně vyhrál Lorenzo a druhé místo si pohlídal Dovizioso, také díky souboji o bronzové místo na bedně mezi dvojicí Američanů, Haydenem a Spiesem. Exmistr světa Hayden v posledním kole lehce chyboval, Spies se pod něj protáhl a třetí místo už nepustil. Po dobré stíhací jízdě Stoner nakonec ukořistil solidní 5. místo. Kdo čekal lepší výsledek od Pedrosy, musím připomenout jeho těžký pád v závěru kvalifikace, kdy si malý španělský jezdec pochroumal nohu.

Pořadí v cíli – 1. Lorenzo, 2. Dovizioso, 3. Spies, 4. Hayden, 5. Stoner, 6. de Puniet, 7. Simoncelli, 8. Pedrosa, 9. Edwards, 10. Espargaro.

Průběžné pořadí v MS – 1. Lorenzo 115 b, 2. Dovizioso 78 b, 3. Pedrosa 73 b, 4. Rossi 61 b, 5. Hayden 52 b.