GP Velké Británie - Šembera těsně za body

GP Velké Británie - Šembera těsně za body: titulní fotka Závod třídy do 125 ccm přerušil déšť a po restartu vyhrál Simon. Čtvrtlirty jely naopak na osychající trati a první místo po zásluze vybojoval Aoyama, naši oba na bodech. V MotoGP spadl Rossi z prvního místa a triumfoval Dovizioso.

Třída do 125 ccm

Pořadí na startu – 1. Smith, 2. Marquez, 3. Simon, 4. Gadea, 5. Olive, 6. Terol, 7. Espargaro, 8. Cortese, 9. Rabat, 10. Iannone, … 29. Karel Pešek, … 32. Lukáš Šembera.

Úvodní kolo bylo velmi divoké, protože v jedné ze zatáček spadlo hned 7 jezdců, mezi kterými byl i Olive, Folger, Cortese, ale i náš Karel Pešek, který startoval na divokou kartu. V cíli prvního kola bylo pořadí na čele: Gadea, Terol, Marquez, Simon, Espargaro. Lukáš Šembera se hromadnému pádu naštěstí vyhnul a figuroval ve třetí desítce.

V záběrech kamer byly sem tam vidět drobné kapky a potvrzovaly to i časy najedno kolo, že jezdci nejeli úplně naplno. Jmenovaná pětice jezdců se malinko odpoutala od trojice Smith, Redding a Rabat. Mladý Bradley Smith se chtěl před domácím publikem ukázat a během pár kol se dotáhl do čelní skupiny. V prostřední části závodu se na čele utrhl Pol Epsargaro a naopak z první desítky pro technickou poruchu odstoupil Rabat a z druhého místa spadl Gadea.

Jedenáct kol před cílem byl závod přerušen kvůli dešti. Tento verdikt velmi pozitivně kvitoval první Espargaro, protože v nájezdu na cílovou rovinku spadl. Klasifikované pořadí bylo: 1. Espargaro, 2. Terol, 3. Marquez, 4. Simon, 5. Smith, 6. Redding, 7. Corsi, 8. Aegerter … 15. Šembera. Závod byl restartován na 5 kol, jezdci stáli na startu v pořadí, v jakém dojeli v posledním klasifikovaném ko­le.

Bradley Smith šel po restartu do čela závodu, ale svou snahu přepískl a spadl. První místo přebral Marquez, za ním byl Terol, Corsi a Simon. Náš Lukáš Šembera se bohužel propadl na 18. místo. První místo bylo asi prokleté, protože z něj spadl i Marquez, ale na motorku ještě nasedl a jel se ztrátou dál.

Pořadí v cíli: 1. Simon, 2. Corsi, 3. Redding, 4. Terol, 5. Nakagami, 6. Salom, 7. Zanetti, 8. Espargaro, 9. Aegerter, 10. Vazquez, … 17. Šembera.

Pořadí v MS: 1. Simon 154 b, 2. Gadea 104 b, 3. Smith 98,5 b, 4. Terol 94,5 b, 5. Iannone 93,5 b.

Třída do 250 ccm

Pořadí na startu: 1. Barbera, 2. Simoncelli, 3. H. Aoyama, 4. Debon, 5. di Meglio, 6. Bautista, 7. Pasini, 8. Wilairot, 9. Karel Abraham, 10. Lukáš Pešek.

Po zhasnutí červených světel šel do čela Simoncelli, ale předjel ho Aoyama a Debon. Naši odstartovali také dobře, v cíli prvního kola byl Abraham sedmý a Pešek jedenáctý. Hiroshi Aoyama na osychající trati ujel všem pronásledovatelům, především trojici jezdců za ním v pořadí Pasini, Bautista, Debon. V třetině závodu figuroval Abraham na 9. místě a Pešek byl o další 4 místa za ním.

V boxech se to začalo hemžit a nahřívaly se suché pneumatiky, protože se zvažovala možnost přezutí během závodu. Mazitím měl Karel Abraham lehký pád, ale na motocykl nasedl a zajel jako jeden z prvních pro suché pneumatiky do boxů. Když se vrátil zpět na trať, zajížděl lepší časy na kolo, než vedoucí Aoyama. Kořením závodu v prostřední části byl boj o třetí místo mezi Pasinim a Debonem, ale 10 kol před cílem v jedné zatáčce spadl Pasini a o dvě zatáčky to zahodil Debon.

Pěkným momentem byl záběr na Abrahama, když se na suchých pneumatikách posunul před vedoucího Aoyamu, ale tím se jen dostal do stejného kola, jako lídr závodu.Vítězem GP Velké Británie se stal Hiroshi Aoyama a pojistil si první místo v průběžném pořadí. Druhý byl Bautista a třetí i navzdory pádu byl Pasini. Lukáš Pešek závod dokončil na 12. místě, Abraham nakonec dojel na 14. příčce.

Pořadí v cíli: 1. H. Aoyama, 2. Bautista, 3. Pasini, 4. Simoncelli, 5. Debon, 6. di Meglio, 7. de Rosa, 8. Barbera, 9. Luthi, 10. Faubel, … 12. Pešek, … 14. Abraham.

Pořadí v MS: 1. Aoyama 159 b, 2. Bautista 144 b, 3. Simoncelli 115 b, 4. Barbera 114 b, 5. Pasini 80 b, … 13. Pešek 40 b, … 15. Abraham 33 b.

Třída MotoGP

Pořadí na startu: 1. Rossi, 2. Pedrosa, 3. Lorenzo, 4. Stoner, 5. Dovizioso, 6. Edwards, 7. Melandri, 8. Elias, 9. Toseland, 10. de Puniet.

Poslední dobou se třída MotoGP zúžila na pouhá 3–4 jména: Rossi, Lorenzo, Stoner a Pedrosa. Nikdo jiný vpředu nebyl, ale dnes se na Donington Parku vše mění. Překvapivým vítězem GP Velké Británie královské kubatury je Andrea Dovizioso, který až do dnešního dne hrál druhé housle. Začala se pod ním houpat židle, ale svým prvním vítězstvím v MotoGP v kariéře a ziskem 25 bodů vytřel všem kritikům zrak.

Ani na dalších dvou místech se neobjevila ta „známá jména“. Druhý cílem prolétl Edwards, těsně před bronzovým Randy de Punietem. Jezdci týmu Fiat Yamaha neměli evidentně svůj den, protože oba spadli: Lorenzo závod nedokončil a Rossi po pádu z prvního místa nakonec na stroj naskočil a vybojoval slušné páté místo. Tímto výsledkem poodskočil od svých pronásledovatelů, protože Pedrosa v cíli figuroval až na 9. místě a Ducati prokoučovalo závod: volba špatných pneumatik poslala oba jezdce „červené italské stáje“ na poslední dvě místa (14. Stoner a 15. Hayden).

Pořadí v cíli: 1. Dovizioso, 2. Edwards, 3. de Puniet, 4. de Angelis, 5. Rossi, 6. Toseland, 7. Melandri, 8. Canepa, 9. Pedrosa, 10. Kallio.

Pořadí v MS: 1. Rossi 187 b, 2. Lorenzo 162 b, 3. Stoner 150 b, 4. Pedrosa 115 b, 5. Edwards 103 b.