GP Valencie - mistrem světa ve čtvrtlitrech je H. Aoyama

GP Valencie - mistrem světa ve čtvrtlitrech je H. Aoyama: titulní fotka Poslední závod letošní sezóny se jede tradičně ve Valencii. Nejdůležitější byl závod ve třídě do 250 ccm, kde se rozhodovalo o mistru světa.

Třída do 125 ccm

Pořadí na startu: 1. Simon, 2. Corsi, 3. Smith, 4. Marquez, 5. Olive, 6. Terol, 7. Schrotter, 8. Espargaro, 9. Redding, 10. Cortese, … 31. Kornfeil.

Nejlepší start předvedl Bradley Smith a hned nasadil k trháku, který se mu povedl, v cíli prvního kola měl náskok více než 1,2 s. V druhém kole vypadl z první desítky Iannone pro poruchu motocyklu. Vedoucího Smitha se vydal stíhat jeho týmový kolega Simon a celkem se mu to dařilo. Naopak velké bitvy se sváděli ve skupině bojující o třetí místo, kde se hlavně angažovali jezdci, jako je Marquez, Vazquez, Schrotter, Espargaro, Corsi a další.

V sedmém kole spadli oba jezdci jednoho týmu, Rabat a Redding, po vzájemném kontaktu z bodovaných příček. V prostřední části závodu se Simon dotáhl na Smitha a zdramatizoval boj o první příčku. Další pád z bodované pozice předvedl Bradl a bohužel pro české fanoušky spadl i Jakub Kornfeil.

Čtyři kola před cílem udělal vedoucí Smith drobnou chybu, které využil za velké ohlasu domácích fanoušků Julian Simon. Smith zkoncentroval své síly, dotáhl se za záda Simona a v posledním kole se na chvíli dostal na první příčku, ale jistý mistr světa Simon za bouřlivých ovací španělských diváků nezaváhal a utrhl poslední vítězství pro sebe. Třetí dojel Espargaro a ve velkém boji o čtvrté místo nakonec triumfoval Corsi před Schrotterem.

Pořadí v cíli: 1. Simon, 2. Smith, 3. Espargaro, 4. Corsi, 5. Schrotter, 6. Olive, 7. Vazquez, 8. Cortese, 9. Krummenacher, 10. Terol.

Konečné pořadí v MS: 1. Simon 289 b, 2. Smith 223,5 b, 3. Terol 179,5 b, 4. Espargaro 174,5 b, 5. Gadea 141 b, 6. Cortese 130 b, 7. Iannone 125,5 b.

Třída do 250 ccm

Pořadí na startu: 1. Simoncelli, 2. Barbera, 3. Wilairot, 4. H. Aoyama, 5. Luthi, 6. Abraham, 7. Pasini, 8. Bautista, 9. Faubel, 10. de Rosa, … 17. Pešek.

Simoncelli mohl ohrozit H. Aoyamu pouze tehdy, kdyby vyhrál a japonský jezdec spadl, protože rozdíl činil 21 b. Start se nadmíru vydařil Barberovi, třetí byl H. Aoyama a Simoncelli se propadl až na 6. místo. Náš Karel Abraham předvedl průměrný start, v cíli druhého kola byl desátý, Pešek si naopak polepšil a jezdil na 14. místě.

Na čele se vyselektovala pětice jezdců v pořadí Barbera, H. Aoyama, Simoncelli, Bautista a Cluzel. V šestém kole se Simoncelli posunul na druhé místo před Aoyamu, ale vedoucí jezdec průběžného pořadí mu to v nervydrásajícím boji vrátil. V desátém kole ale Aoyama chyboval, udělal si dlouhý výlet mimo trať a vrátil se na 11. místě. Naopak Simoncelli šel do čela a závod se neuvěřitelně zdramatizoval. Aoyamovi by stačilo 11. místo s 5ti body a titul by vyhrál o bod před Simoncellim.

Pasini odstoupil ze závodu z bodovaných příček, zřejmě kvůli poruše na motocyklu. Aoyama zabral a posunul se na 10. místo, naopak na čele dostal drobného highsidera Simoncelli a ztratil malý náskok před di Megliem a Barberou.

Simoncelli vše rozhodl v boji o titul mistra světa sedm kol před cílem, když přebrzdil přední kolo a spadl. Navíc, pokud Barbera udrží první místo v závodě, Simoncelli ztratí i post vicemistra v celkovém pořadí. Závod nedokončil ani Mike di Meglio, když spadl z 5. místa. Vše špatné je pro jiné dobré, např. Abraham se posunul na skvělé 6. místo.

Závod opět za bouřlivých ovací vyhrál domácí jezdec, Hector Barbera před Bautistou a de Rosou. Karel Abraham dojel na výborném 6. místě, Lukáš Pešek i přes zdravotní prblémy závod dokončil a ze Španělska si odvezl 4 body za 12. místo. Posledním mistrem světa ve čtvrtlitrech se stal H. Aoyama na Hondě, příští rok bude tato třída nahrazena kategorií Moto2, kde budou jezdit motocykly se čtyřtaktním čtyřválcem o objemu 600 ccm.

Pořadí v cíli: 1. Barbera, 2. Bautista, 3. de Rosa, 4. Luthi, 5. Wilairot, 6. Abraham, 7. H. Aoyama, 8. Baldolini, 9. Locatelli, 10. Tomizawa, … 12. Pešek.

Konečné pořadí v MS: 1. H. Aoyama, 2. Barbera, 3. Simoncelli, 4. Barbera, 5. Pasini … 14. Abraham, 15. Pešek

Třída MotoGP

Pořadí na startu: 1. Stoner, 2. Pedrosa, 3. Lorenzo, 4. Rossi, 5. Edwards, 6. Hayden, 7. de Puniet, 8. Elias, 9. Spies, 10. Dovizioso.

Neuvěřitelnou zápletku si pro diváky připravil Stoner hned ve warm-up kole, kdy dostal velkého high-sidera, motorku vyválel v kačírku a závod pro něj skončil ještě před zasnutím červených startovacích světel. Pořadí na špici jezdeckého pole bylo na konci druhého kola: Pedrosa, Elias, Lorenzo, Rossi, Edwards, de Puniet.

Oba jezdci týmu Fiat Yamaha se brzy přesypali přes Eliase a začali stíhat vedoucího Pedrosu. Poté lehce chyboval Lorenzo, na výjezdu z jedné ze zatáček mu podklouzlo kolo, následoval highsider, ale naštěstí to španělský jezdec ustál a předjel ho jen Rossi. Již jistý mistr světa začal ostrou stíhací jízdu a kolo od kola se rozdíl mezi vedoucí dvojicí snižoval.

Střední část závodu byla již tradičně trochu nudnější, mezi jezdci se vytvořili středně velké rozestupy a ve stejném pořadí jen snižovali počet kol do cíle. Jedním z mála, kdo dělal závod zajímavým, byl Ben Spies, mistr světa šampionátu Superbiků startující na divokou kartu, když se posouval jezdeckým polem směrem nahoru.

Poslední závod sezóny v královské kubatuře vyhrál stylem start-cíl opět domácí Pedrosa před dvojicí jezdců Yamahy, Rossim a Lorenzem.

Pořadí v cíli: 1. Pedrosa, 2. Rossi, 3. Lorenzo, 4. Edwards, 5. Hayden, 6. Elias, 7. Spies, 8. Dovizioso.

Konečné pořadí v MS: 1. Rossi, 2. Lorenzo, 3. Pedrosa, 4. Stoner, 5. Edwards, 6. Dovizioso, 7. Elias.