GP Valencie - Kornfeil a Abraham dojeli na skvělém 7. místě

GP Valencie - Kornfeil a Abraham dojeli na skvělém 7. místě: titulní fotka Před posledním závodem sezóny zapršelo a GP Valencie byla velmi zajímavá. Oba naši jezdci, Kornfeil v Moto3 a Abraham v MotoGP, dojeli na 7. místě. Marquez startoval z posledního místa a dojel první!

Moto3

Postavení na startu: 1. Folger, 2. Oliveira, 3. Salom, 4. Cortese, 5. Viňales, 6. Vazquez, 7. Kent, 8. Antonelli, 9. L. Rossi, 10. Tonucci, … 14. Kornfeil, … 30. Rodriguez (český tým Moto FGR), … 35. Popov

Závod byl vyhlášen jako mokrý a po startu se do vedení dostal Salom, který začal diktovat tempo. Jeho rychlost dokázali zachytit jen Oliveira a Alex Marquez, mladší bratr současného mistra světa Moto2. Kornfeil byl v cíli 2. kola na 17. místě, ale Popov se skvěle posunul na 20. příčku.

Alex Marquez se přesypal přes oba zkušenější závodníky, Oliveiru i Saloma, ale na prvním místě neodjel ani kolo a spadl. Francouz Rossi zajel několik rychlých kol, dotáhl celou skupinku na vedoucí dvojici a o pár chvil později vedl závod.

Aktuální mistr světa, Sandro Cortese, chtěl všem ukázat, že umí i na vodě a postupně se propracoval na 1. místo. Kuba Kornfeil se posunul na 13. příčku, naopak Popov se podíval mimo trať, propadl se až na poslední, 30. místo, a o pár chvil později ze závodu odstoupil.

Na trati probíhal přímý souboj o titul vicemistra světa mezi Salomem a Viňalesem a jejich vzájemného souboje využil Kornfeil a dotáhl se do jejich skupiny. Vazquez ze třetího místa spadl a neovladatelný motocykl sestřelil i druhého Oliveiru. Navíc Kornfeil skvěle předjel takové ikony, jako je Salom, Viňales, Ajo a posunul se na pěkné 8. místo! V dalších kolech spadl Miller, což posunulo Kornfeila na 7. místo

Poslední kolo bylo opět velmi na ostří nože, protože Kent skvěle dojel vedoucího Corteseho a sebral mu vítězství v poslední zatáčce. Třetí byl malajský závodník Khairuddin, který bojoval o bednu s jihoafričanem Binderem. Náš Kuba Kornfeil dojel na skvělém 7. místě a historicky první bod získal Rodriguez za 15. místo.

Pořadí v cíli: 1. Kent, 2. Cortese, 3. Khairuddin, 4. Binder, 5. Faubel, 6. L. Rossi, 7. Khairuddin, 8. Viňales. 9. Ajo, 10. Salom, … 15. Rodriguez.

Konečné pořadí v MS: 1. Cortese 325 b, 2. Salom 214 b, 3. Viňales 207 b, 4. Kent 154 b, 5. Rins 141 b, … 15. Kornfeil 71 b.

Moto2

Postavení na startu: 1. Espargaro, 2. Marquez, 3. Luthi, 4. Nakagami, 5. Terol, 6. Torres, 7. Aegerter, 8. Redding, 9. Corsi, 10. Iannone.

Vítěz kvalifikace, Pol Espargaro, měl dobrý start, ale po pár zatáčkách ho předjel Terol. Za nimi byl Luthi, Corsi a Simon. Aktuální mistr světa, Marc Marquez, po problémech nakonec startoval z posledního místa, ale opět předvedl famózní úvod závodu a v polovině druhého kola byl v první desítce.

Terol si na čele vypracoval náskok přes 2 s a na lehce osychající trati jezdil velmi rychlá kola. Jediným jeho pronásledovatelem byl Simon, který zbytku skupiny odjel a postupně se dotáhl za Terola. Z první desítky postupně popadali: Espargaro, Zarco a Simeon.

Simon celkem bez problémů dojel Terola, dostal se před něj a pomalu mu začal ujíždět. V polovině závodu začlo lehce mrholit a Grand Prix Valencie se opět zdramatizovala. Ze 4. místa spadl Rea, naopak na 3. místo se posunul Marquez a vzhledem k tomu, že zajížděl nejrychlejší kola závodu, chtěl zkusit dojet druhého Terola, který měl náskok 7 vteřin.

Marquez zmiňovanou ztrátu smazal za pouhá 4 kola a dalších 7 kol měl na to, aby dojel vedoucího Simona. To se mu podařilo 2 kola před cílem a celkem bezproblémů se dostal na vedoucí místo.

Marc Marquez před domácím publikem předvedl opět špičkový závod, když z posledního místa na startu všechny předjel a zaslouženě vyhrál. Druhý byl Simon a třetí byl Terol, který v závěrečném závodu sezóny získal svoji první bednu tohoto roku.

Pořadí v cíli: 1. Marquez, 2. Simon, 3. Terol, 4. Luthi, 5. Aegerter, 6. Torres, 7. Kallio, 8. Espargaro, 9. Elias, 10. Rabat.

Konečné pořadí v MS: 1. Marquez 332 b, Espargaro 268 b, 3. Iannone 193 b, 4. Luthi 190 b, 5. Redding 161 b.

MotoGP

Postavení na startu: 1. Pedrosa, 2. Lorenzo, 3. Stoner, 4. Crutchlow, 5. Bradl, 6. Dovizioso, 7. Hayden, 8. Bautista, 9. Barbera, 10. A. Espargaro, … 13. Abraham.

Těsně před startem zajeli hned 4 jezdci v čele s Pedrosou pro novou motorku (se suchými pneumatikami). Nejlepší start měl překvapivě Aleix Espargaro, druhý byl Barbera a dále jel Rossi. Náš Karel Abraham měl také skvělý začátek závodu a cílem prvního kola proletěl na 6. místě.

Dobrý progres měl i Dovizioso, který se postupně propracoval až na první místo. Na konci 4. kola zajelo mnoho jezdců, stejně jako Abraham, pro nové motocykly se suchými pneumatikami, protože závodní stopa už hodně oschla.

Po zastávkách v boxech bylo pořadí následující: Lorenzo, Pedrosa, Bradl, Nakasuga, Crutchlow. Bohužel Karel Abraham se propadl až na 14. místo. Na polomokré trati to ale místy ještě hodně klouzalo a postupně spadl Hayden a Bradl dokonce ze 3. místa.

Už se schylovalo k boji o první místo mezi Lorenzem a Pedrosou, ale druhý jmenovaný byl v jedné ze zatáček dlouhý a musel udělat velký oblouk, aby nespadl. Naopak vedoucí Lorenzo udělal drobnou chybu, když chtěl předjet jezdce o kolo zpět, dostal velkého highsidera a ošklivě havaroval. Naštěstí téměř ihned začal letošní mistr světa MotoGP nadávat a zlobit se, což značilo to podstatné, že se při pádu nezranil.

Pedrosa tak jezdil osamocen na prvním místě; druhý byl Crutchlow se ztrátou více než 25 s, ale za zády měl třetího Nakasugu. Náš Karel Abraham jezdil na 9. místě zhruba v polovině závodu. Dalšími odpadlíky byl Barbera a Corti, oba spadli z bodovaných příček. O pár kol později spadl Crutchlow z druhého místa.

Abraham sice dostal od Pedrosy celé kolo, ale poté se ho držel a díky tomu předjel Petrucciho a následně i Doviziosa. Bouhužel

Závod vyhrál suverénně vyhrál Pedrosa a potěšil tak domácí diváky. Druhý byl Japonec Nakasuga, testovací jezdec Yamahy, který zaskakoval za zraněného Spiese, a zajel svůj životní závod. Třetí místo vybojoval Stoner, pro kterého to byl poslední závod seriálu MS silničních motocyklů, protože po sezóně končí a odchází do zasloužené penze. Karel Abraham ve Valencii dojel na 7. místě a odváží si z poslední Grand Prix roku 2012 nejlepší výsledek sezóny!

Pořadí v cíli: 1. Pedrosa, 2. Nakasuga, 3. Stoner, 4. Bautista, 5. Pirro, 6. Dovizioso, 7. Abraham, 8. Petrucci, 9. Ellison, 10. Rossi.

Konečné pořadí MS: 1. Lorenzo 350 b, 2. Pedrosa 332 b, 3. Stoner 254 b, 4. Dovizioso 218 b, 5. Bautista 178 b, … 14. Abraham 59 b.