GP USA - Lorenzo si kráčí pro titul

GP USA - Lorenzo si kráčí pro titul: titulní fotka Zatím co nižší kubatury si užívají letní pauzy, jezdci třídy MotoGP bojovali na okruhu v Laguna Seca. Za "Velkou louží" nakonec kraloval Lorenzo, protože Pedrosa spadl z 1. místa.

Pořadí na startu – 1. Lorenzo, 2. Stoner, 3. Dovizioso, 4. Pedrosa, 5. Spies, 6. Rossi, 7. Hayden, 8. Edwards, 9. Simoncelli, 10. Barbera.

Pole Position vybojoval opět suverén letošní sezóny, Španěl Lorenzo, který se jako jediný dostal s časem pod 1 min a 21 s. Druhé místo patřilo Stonerovi a konec první řady zabral mladý Dovizioso, který pokořil týmovou jedničku týmu Repsol Honda, Daniho Pedrosu. První Američan, Ben Spies, byl pátý a rekonvalescent Rossi zakončil druhou řadu.

Lorenzo odstartoval velmi dobře, ale šel dříve na brzdy do první zatáčky a jako velká voda se přes něj přesypali Pedrosa, Stoner a Spies. Lorenzo si ale nenechal ujet své dva největší rivaly v pořadí MS, předjel Spiese a jel stíhat Pedrosu a Stonera. Závod předčasně skončil pro Alvara Bautistu, který spadl v druhém kole. O dvě kola později padá i Barbera.

Stoner si v jedné zatáčce udělal výlet mimo ideální stopu a hned toho využil Lorenzo, aby se posunul na 2. místo. Pedrosa začal tahat hodně za plyn ve snaze si vypracovat větší náskok, ale dařilo se mu to jen velmi pozvolna. Za nimi se vytvořila čtveřice Dovizioso, Rossi, Hayden a Spies.

V jedenáctém kole se rapidně změnil průběh závodu a možná i celého šampionátu, když z prvního místa spadl Dani Pedrosa a v závodě nemohl pokračovat. Lorenzo toho využil, poodskočil Stonerovi a v 19. kole měl náskok přes 3 s. Závod předčasně skončil i pro Simoncelliho, který spadl, a na poškozené motorce se už nedalo pokračovat. Cílem 20. kola projelo už jen 13 jezdců…

Starý lišák Rossi nám okořenil konec závodu, když začal mohutně stahovat třetího Doviziosa a 5 kol před cílem se mu podařilo jezdce týmu Repsol Honda předjet. Tři kola před cílem spadl Alex Espargaro z 9. místa.

Závod vyhrál Lorenzo před Stonerem. Boj o třetí místo byl napínavý až do poslední zatáčky, protože Dovizioso se držel Rossiho jako klíště, ale nakonec svého krajana nepředjel. Další tři místa obsadili domácí Američané: Hayden, Spies a Edwards.

Pořadí v cíli – 1. Lorenzo, 2. Stoner, 3. Rossi, 4. Dovizioso, 5. Hayden, 6. Spies, 7. Edwards, 8. Melandri, 9. Capirossi, 10. Kallio, 11. R. Hayden, 12. de Angelis.

Průběžné pořadí v MS – 1. Lorenzo 210 b, 2. Pedrosa 138 b, 3. Dovizioso 115 b, 4. Stoner 103 b, 5. Rossi 90 b.

Pozvánka – příští závod MS silničních motocyklů se jede 13.-15. srpna v České republice na Masarykové okruhu v Brně.