GP Španělska: výsledky závodů všech kubatur

GP Španělska: výsledky závodů všech kubatur: titulní fotka Živé zpravodajství z GP Španělska, postavení na startu všech kubatur, výsledky pátečních kvalifikací, měřené tréninky a nově i informace o okruhu.

Závod třídy MotoGP

Po startu se do čela posunul Dani Pedrosa, těsně následován Jorge Lorenzem. Špatný start neměl ani Stoner, když cílem prvního kola projel na třetím místě. Další pořadi: Rossi, Edwards, Hayden.

Hned v druhém kole byl Casey Stoner v jedné zatáčce dlouhý, dostal se s Ducati až do kačírku a na trať se vrátil na posledním místě. Na špici se mezitím kousek utrhl Dani Pedrosa, hnán domácím publikem, a jeho náskok se vydal stíhat Valentino Rossi, když předjel druhého Lorenza.

Na konci šestého kola ze závodu odstoupil Colin Edwards, dovezl motocykl do boxu a zklamaně odešel do garáže. Zřejmě šlo o technickou závadu. V osmém kole měl vedoucí Pedrosa už náskok více než 2,5 s před dvojicí jezdců z týmu Fiat Yamaha, Rossim a Lorenzem. Na čtvrtém místě kroužil a číhal Nicky Hayden. Stoner se skvělou stíhací jízdou posunul na 11. místo. Pořadí v polovině závodu: 1. Pedrosa, 2. Rossi, 3. Lorenzo, 4. Hayden, 5. Capirossi, 6. Dovizioso, 7. Vermeulen, 8. Toseland, 9. Hopkins, 10. Nakano.

Střední pasáž závodu byla poměrně nudná, na čele se 10 kol nic zajímavého nedělo: Pedrosa si drží náskok přes 4 s před Rossim. Trošku horkých chvil zažil Hayden v 21. kole, když ustál celkem jistý pád. Výborná parádička pro diváky, ale ztratil cenné desetiny sekundy na třetího Lorenza. Kalich hořkosti si až do dna musí vypít Stoner, protože v momentě, když se dotáhl na desátého Nakana, byl opět dlouhý na brzdách a znovu projel kačírkem.

Nejzajímavější boj byl o pátou příčku, kde jela skupinka čtyř jezdců v pořadí Capirossi, Toseland, Dovizioso a Hopkins. Boj o stupně vítězů bych spíše překlopil na boj mezi stájemi Repsol Honda a Fiat Yamaha, kdy Honda díky Pedrosovi a Haydenovi brala 1. a 4. místo, Rosi a Lorenzo vybojovali druhé, resp. třetí místo. Souboj o páté místo nakonec urval pro sebe v poslední zatáčce Capirosi před Toselandem.

Výsledky závodu MotoGP: 1. Pedrosa, 2. Rossi, 3. Lorenzo, 4. Hayden, 5. Capirossi, 6. Toseland, 7. Hopkins, 8. Dovizioso, 9. Nakano, 10. Vermeulen, 11. Stoner.
Průběžné pořadí v MS: 1. Padrosa 41 b, 2. Lorenzo 36 b, 3. Rossi 31 b, 4. Stoner 30 b, 5. Dovizioso 21 b.

Závod třídy do 250 ccm

Nejrychlejší muž kvalifikace, Mika Kallio, si udržel po startu první příčku a za něj se pověsil Thomas Lüthi. Velmi špatný start měl Alex Debon, který se ze třetího místa propadl až na konec první desítky. Pořadí v cíli prvního kola: Kallio, Lüthi, Bautista, Simoncelli.

Velmi dravým a nevybíravým způsobem se do čela probojoval Alvaro Bautista a začal ujíždět ostatním. Jediný, kdo zachytil jeho nástup, byl Marco Simoncelli. K radosti českých fanoušku se Karel Abraham posunul na desáté místo, Pešek jezdí na 13. místě.

Karel Abraham si ale na španělském okruhu vybírá velkou porci smůli. Nejen, že si po pádu v pátek zlomil malíček levé nohy, ale v závodu ho jeden z jezdců v zatáčce zavřel, Karel musel tvrdě na brzdy a došlo ke kontaktu. Český jezdec motocykl sice zvládl, ale na trať se vrátil na posledním místě s velkou ztrátou na bodované příčky. Pořadí na konci 10. kola: 1. Bautista, 2. Simoncelli, – 3 s – 3. Kallio, 4. Barbera, 5. Simon, 6. Takahashi, 7. Lüthi, – 3 s – 8. Debon, 9. H. Aoyama.

V polovině závodu měla dvojice jezdců na čele, Bautista a Simoncelli, náskok už více než 6 s před třetím Kalliem. Lukáš Pešek si držel bodované 12. místo, Karel Abraham kroužil na 18. místě se ztrátou skoro 20 s na patnácté místo.

Druhý Simoncelli dlouho kroužil za vedoucím Bautistou a četl si styl svého protivníka. Sám jsem čekal, že hlavní boj přijde až cca 3 kola před cílem, ale zkušený Bautista si chtěl Simoncelliho vyzkoušet dříve. Jezdci si párkrát prohodili příčky osm kol před cílem a špičkový souboj pokračoval až do cíle. Čtyři kola před cílem podlouzlo přední kolo Lüthimu. Následný highsider definitivně vyřadil bývalého mistra světa třídy do 125 ccm ze hry. Vše špatné je k něčemu dobré, na 15. místo se posunul Karel Abraham.

NEJVĚTŠÍ zvrat celého závodu nastal v posledním kole: Simoncelli nabral vedoucího Bautistu doslova na přední kolo a oba jezdci skončili v kotrmelcích v kačírku a nedojeli. Vítězství závodu tak doslova spadlo do klína Miku Kalliovi, druhé místo na cílové čáře vybojoval Matia Pasini, když o půl motorky předjel Takahashiho. Lukáš Pešek cíl projel na 10. místě a Abraham byl 13.

Výsledky závodu do 250 ccm: 1. Kallio, 2. Pasini, 3. Takahashi, 4. H. Aoyama, 5. Barbera, 6. Debon, 7. Simon, 8. Locatelli, 9. Espargaro, 10. Pešek, … 13. Abraham.
Průběžné pořadí v MS: 1. Pasini 45 b, 2. Kallio 41 b, 3. Barbera 31 b, 4. Takahashi 27 b, 5. Debon 23 b, … 10. Abraham 12 b, … 13. Pesek 6 b.

Závod třídy do 125 ccm

Špičkový start předvedl Bradley Smith a bez problémů si po Pole Position udržel první místo. Do závodu také dobře vyrazil Talmacsi, v první zatáčce byl už na třetím místě. V cíli prvního kola bylo pořadí na čele závodu: Smith, Terol, Talmacsi, Corsi, Bradl, Nieto, Bonsey.

Dvacet kol před cílem končí obhájce titulu mistra světa, Maďar Talmacsi. Druhý závod a druhá technická porucha, tomu se říká smůla. Během následujících dvou kol se na špici malinko odtrhla trojice v poradí Terol, Smith a Corsi. Sedmnáct kol před cílem končí další jezdec týmu Bancaja Aspar, Sergio Gadea, vítěz úvodního závodu.

Ve střední části závodu spadl Webb a krátce po něm i druhý muž prvního závodu, Juan Olive. Na čele se postupně vyselektovala pětice jezdců, devět kol před cílem bylo pořadí: Corsi, Terol, Smith, Bradl a Nieto. Oba jezdci týmu Jack & Jones WRB, Corsi a Terol, začali tahat za plyn a odtrhli se svým pronásledovatelům.

Nejvíce sil v závěru ukázal Simone Corsi, dvě kola před cílem si vypracoval dostatečný náskok před Terolem a boj o první místo byl předčasně rozhodnut. Nejzajímavější byl boj o posldní stupínek vítězů mezi trojicí jezdců Smith, Bradl a Nieto, o kterém se rozhodlo až v posledním kole.

Výsledky závodu do 125 ccm: 1. Corsi, 2. Terol, 3. Smith, 4. Bradl, 5. P. Nieto, 6. Bonsey, 7. Redding, 8. Aegerter, 9. Di Meglio, 10. Cortese.
Průběžné pořadí v MS: 1. Corsi 34 b, 2. Bradl 29 b, 3. Terol 26 b, 4. Gadea 25 b, 5. Olive 20 b.

Sobotní výsledky, postavení na startu

125 ccm
V sobotu ráno byl nejrychlejším mužem tréninku Angličan Bradley Smith z týmu Polaris World. Další tří místa obsadil Terol, Webb, Gadea a vtipné na tom bylo, že v první řadě by stál Angličan, Španěl, Angličan a Španěl. Všichni na motocyklech Aprilia. Bradley Smith nenašel přemožitele ani v druhé kvalifikaci a vybojoval Pole Position.

Postavení na startu: 1. Smith, 2. Terol, 3. Bradl, 4. Talmacsi, 5. Corsi, 6. Bonsey, 7. Di Meglio, 8. Redding, 9. Webb, 10. de Rosa.

250 ccm
K radosti domácích fanoušků se nadmíru vydařil sobotní tréning a první tři místa obsadili Španělé v pořadí: Bautista, Barbera a Debon. Karel Abraham včera v páteční kvalifikaci spadl, zlomil si malíček na levé noze a i přes bolest zajel lepší čas, než Lukáš Pešek. V druhé kvalifikaci dokázal páteční čas Miki Kallia překonat jen Alvaro Bautista a za bouřlivých ovací španělského publika vybojoval Pole Position. Oba naši jezdci stojí ve 4 řadě, Pešek je 14. a Abraham 15.

Postavení na startu: 1. Bautista, 2. Kallio, 3. Debon, 4. Luthi, 5. Simon, 6. H. Aoyama, 7. Barbera, 8. Locatelli, 9. Simoncelli, 10. Pasini … 14. Pešek, 15. Abraham.

MotoGP
Generálku před kvalifikací nejlépe zvládl Dani Pedrosa z Repsol Honda Teamu. V třetím tréninku se také dařilo dvojici Američanu, Edwards skončil druhý a Hayden třetí. Úřadující mistr světa MotoGP, Casey Stoner, dojel až sedmý a své umístnění nezlepšil ani v odpolední kvalifikaci. Pole Position v královské kubatuře vybojoval miláček domácího publika, Španěl Lorenzo. První řadu doplní Pedrosa a Edwards.

Postavení na startu: 1. Lorenzo, 2. Pedrosa, 3. Edwards, 4. Hayden, 5. Rossi, 6. de Puniet, 7. Stoner, 8. Toseland, 9. Hopkins, 10. Capirossi.

Páteční výsledky

125 ccm
Úvodní představení na španělském okruhu Jerez nejlépe vyšlo domácímu Nicolasu Terolovi, když o více než půl sekundy porazil mistra světa, Gabora Talmacsiho. Třetí příčku obsadil Simone Corsi. Skvělý výkon Terola nebyl v měřeném tréninku náhodou, mladý Španěl si v 1. kvalifikaci dokázal vybojovat Pole Position. V provizorní první řadě dále stojí Corsi, Smith a Bradl, všichni na motocyklech Aprilia.

250 ccm
Volný trénink čtvrtlitrů ovládl Alex Debon a nadchli domácí publikum. Marco Simoncelli dojel na druhém místa s téměř půlsekundovou ztrátou a třetí byl Mika Kallio. Naši jezdci si rozebrali 12. a 13. místo v pořadí Abraham a Pešek. V kvalifikaci se před dvojici Španělů, Debona a Simona, posunul zmiňovaný finský telent, Mika Kallio, a zajistil si provizorní Pole Position. K radosti českých příznivců se Lukáš Pešek dokázal probojovat do první desítky a pokud by se do závodu startovalo již zítra, Lukáš by vyrazil ze 7. místa. Naopak Karel Abraham se oproti tréninku propadl až na konec 5. řady.

MotoGP
Královská třída MS motocyklů jezdí v pátek pouze měřené tréninky. Ten první vyšel nejlépe Colinu Edwardsovi na stroji Yamaha, dále byl vítěz minulého závodu a úřadující mistr světa, Australan Stoner, třetí místo vybojoval teď už veterán Rossi. V druhém měření sil udělal všem domácím fanouškům nesmírnou radost Jorge Lorenzo, když v nejlepším čase porazil týmového kolegu Rossiho o –0,043 s. Další dvě místa zabrali Američané, Edwards s Haydenem.

Představení okruhu

Jméno: Jerez
Otevřen od: 1986
Poslední úprava: 2002
Délka okruhu: 4 423 m
Šířka trati: 11 m
Nejdelší rovinka: 600 m
Počet levotočivých zatáček: 5
Počet pravotočivých zatáček: 8

Program víkendu (vše našeho času)

125 ccm
Pátek: 1. trénink 09:00–09:45, 1. kvalifikace 13:10–13:40
Sobota: 2. trénink 09:00–09:45, 2. kvalifikace 13:15–13:40
Neděle: Warm Up: 08:40–09:00, závod začíná v 11:00

250 ccm
Pátek: 1. trénink 11:15–12:15, 1. kvalifikace 15:10–15:55
Sobota: 2. trénink 11:15–12:15, 2. kvalifikace 15:10–15:55
Neděle: Warm Up: 09:10–09:30, závod začíná v 12:15

MotoGP
Pátek: 1. trénink 10:00–11:00, 2. trénink 13:55–14:55
Sobota: 3. trénink 10:00–11:00, kvalifikace 13:55–14:55
Neděle: Warm Up: 09:40–10:00, závod začíná v 14:00

Vítězové minulého roku

125 ccm: 1. Talmacsi, 2. Pešek, 3. Faubel
250 ccm: 1. Lorenzo, 2. Bautista, 3. Dovizioso
MotoGP: 1. Rossi, 2. Pedrosa, 3. EdwardsDiskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
:-) JirkaGP 29.03.2008  22:56
Re: Chybička se vloudila. Golias 28.03.2008  19:50
Chybička se vloudila. Dyzl 28.03.2008  19:43
Vstoupit do diskuse ›