GP Španělska - Kornfeil skvělé pátý

GP Španělska - Kornfeil skvělé pátý: titulní fotka Po dvou úvodních závodech ve světě se MS silničních motocyklů přesunulo do Jerezu a začíná nám šňůra evropských Velkých cen. V nejslabší kubatuře byl závod opět zkrácen a Kornfeil vybojoval výborné 5. místo. (aktualizováno 15:00)

Moto3

Postavení na startu: 1. Rins, 2. M. Viňales, 3. Salom, 4. Binder, 5. Miller, 6. Antonelli, 7. Folger, 8. Ajo, 9. Kornfeil, 10. Vazquez.

Rins v zatáčkách po startu udržel první místo před Viňalesem a Salomem. Náš Kuba Kornfeil odjel z roštu na 9. pozici, ale bojoval o své místo s Ajem a Vazquezem. Během úvodních kol se jezdecké pole rozpadlo na tři 4členné skupinky a bohužel Kornfeil byl až v té třetí. Vedoucí kvarteto v pořadí Viňales, Rins, Salom a Folger ujíždělo každým kolem zbytku pronásledovatelů.

Zajímavé to začalo být v polovině závodu, kdy z druhého místa spadl Rins. O pár chvil později došlo ke kontaktu mezi dvojicí Miller a Oliveira a oba jezdci první desítky skončili v kačírku. Následně šel k zemi i Antonelli a dobře jedoucí Kornfeil se díky tomu všemu posunul na skvělé 5. místo.

V 17. kole byly na trati vyvěšeny červené vlajky z důvodu těžkého pádu Alana Techera. Počítaly se výsledky z konce 15. kola, které přiřadily vítězství domácímu Maverickovi Viňalesovi před Salomem a Folgerem.

Pořadí v cíli: 1. M. Viňales, 2. Salom, 3. Folger, 4. Binder, 5. Kornfeil, 6. Khairuddin, 7. Ajo, 8. Vazquez, 9. Fenati, 10. McPhee.

Průběžné pořadí v MS: 1. Viňales 65 b, 2. Salom 61 b, 3. Rins 41 b, 4. Folger 40 b, … 9. Kornfeil 17 b.

Moto2

Postavení na startu: 1. Rabat, 2. Redding, 3. Nakagami, 4. P. Espargaro, 5. Torres, 6. Simeon, 7. Terol, 8. Schrotter, 9. Luthi, 10. West.

V prvním kole došlo ke kontaktu a pádu Ponse a Mariňelareny. V cíli úvodního okruhu bylo pořadí: Rabat, Redding, Nakagami, P. Espargaro, Terol a Torres. Jezdecké pole se natáhlo do dlouhého „hada“ a vedoucí Rabat diktoval velmi rychlé tempo, protože zajel i traťový rekord v čase na jedno kolo.

Závod byl velmi nudný, jezdci kroužili na svých pozicích téměř bez žádného předjíždění. O trochu vzruchu se postaral domácí jezdec Pol Espargaro, když se dobrou stíhací jízdou dostal za Nakagamiho. Trochu ho zdržel jezdec o kolo zpět, ale nakonec se Espargaro po tvrdém boji posunul na 3. místo dvě kola před cílem.

Vítězem se po právu stal Rabat, když okruh v Jerezu ovládl stylem start-cíl. Díky svému prvnímu vítězství v kariéře a zisku 25 bodů se posunul do čela průběžného pořadí. Druhý dojel osamoceně Redding a v součtu je jen o jeden bod za Rabatem. Těžce vybojovaný bronzový post Espargaro už nepustil a Japonec Nakagami byl těsně čtvrtý.

Pořadí v cíli: 1. Rabat, 2. Redding, 3. Espargaro, 4. Nakagami, 5. Terol, 6. Simeon, 7. Torres, 8. Aegerter, 9. Elias, 10. Schrotter.

Průběžné pořadí v MS: 1. Rabat 52 b, 2. Redding 51 b, 3. P. Espargaro 41 b, 4. Terol 38 b.

MotoGP

Karel Abraham si v předchozím závodu v americkém Austinu zlomil klíční kost a po operaci postoupil rehabilitaci. I když v pátek zkoušel v tréninku jezdit na okruhu v Jerezu, v sobotu padlo konečné rozhodnutí kvalifikaci i závod raději vynechat.

Postavení na startu: 1. Lorenzo, 2. Pedrosa, 3. Marquez, 4. Crutchlow, 5. Rossi, 6. Bautista, 7. Hayden, 8. Bradl, 9. Dovizioso, 10. Barbera, … 23. Pešek.

V první zatáčce se pod Lorenza dostal Pedrosa, ale vítěz kvalifikace si první místo vzal hned zpět. Valentino Rossi v prvním kole vybojoval hned dvě příčky a Lukáš Pešek byl v cíli prvního kola na 22. místě.

Mladý Marquez se ale nechtěl spokojit s místem mimo bednu a předjel Rossiho. Tento souboj ale zapříčinil to, že vedoucí dvojice ostatním lehce poodjela. Úvod závodu nevyšel Hernandezovi a de Punietovi, protože oba několik chvil po sobě spadli. Stejný osud potkal i Iannoneho, Bradla a bohužel i Lukáše Peška.

V pátém kole se Pedrosa protáhl vnitřkem zatáčky před Lorenza a zezadu se na vedoucí dvojici dotáhl Marquez. Pedrosa si na čele vypracoval náskok přes 2 s, naopak Marquez začal útočit na Lorenza. Za nimi se sjela trojice v pořadí Rossi, Crutchlow a Bautista.

Valentino Rossi postupně poodjel neustále bojující dvojicí Crutchlow – Bautista. To nejzajímavější se odehrálo v posledním kole. Pedrosa si v klidu dojel pro vítězství, ale Marquez velmi tvrdě zaútočil na Lorenza a dokonce došlo ke kontaktu. Marquez nakonec projel cílem na druhém místě a Honda získala v Jerezu double. Třetí a čtvrté místo patřilo jezdcům továrního týmu Yamaha v pořadí Lorenzo a Rossi.

Pořadí v cíli: 1. Pedrosa, 2. Marquez, 3. Lorenzo, 4. Rossi, 5. Crutchlow, 6. Bautista, 7. Hayden, 8. Dovizioso, 9. A. Espargaro, 10. Smith.

Průběžné pořadí v cíli: 1. Marquez 61 b, 2. Pedrosa 58 b, 3. Lorenzo 57 b, 4. Rossi 43 b.