GP San Marina - Pešek vybojoval 1 bod

GP San Marina - Pešek vybojoval 1 bod: titulní fotka Ve třídě do 125 ccm vyhrál Marquez, Kornfeil dojel šestnáctý. V Moto2 zvítězil opět Elias, Pešek dojel na 15. místě. Tomizawa po strašlivém pádu podlehl zraněním a v nemocnici zemřel. MotoGP vyhrál Pedrosa před Lorenzem a Rossim. (aktualizace 15:15)

Třída do 125 ccm

Postavení na startu – 1. Smith, 2. Marquez, 3. Terol, 4. Espargaro, 5. Koyama, 6. Cortese, 7. Vazquez, 8. Rabat, 9. Webb, 10. Zarco, … 19. Kornfeil.

Nejlepší start měl Marquez, za kterým se seřadili Espargaro a Vazquez. V úvodních kolech bylo startovní pole jezdců celkem pohromadě, což vyhovovalo Terolovi, který se posouval stále nahoru. Na konci třetího kola už byl za vedoucím Merquezem, největším soupeřem v celkovém hodnocení MS. Náš Kuba Kornfeil byl ve skupince jezdců bojujících o 14. místo.

Na konci cílové rovinky se Terol dostal před Marqueze a začal pořádně tahat za plyn. Na vedoucí pětici, v pořadí Terol, Marquez, Espargaro, Vazquez a Cortese, začal ztrácet Smith a za ním i Rabat. Na čele se utrhla dvojice největších favoritů na vítězství – Marquez a Terol. Boj o třetí příčku sváděla hned čtveřice jezdců, kde se ke konci krásně míchalo pořadí v každé zatáčce.

Vítězství si z okruhu v Misanu odváží Marquez před Terolem a Vazquezem. Náš Jakub Kornfeil závod dokončil na prvním nebodovaném místě, v cíli mu patřila 16. příčka.

Pořadí v cíli – 1. Marquez, 2. Terol, 3. Vazquez, 4. Smith, 5. Cortese, 6. Espargaro, 7. Rabat, 8. Koyama, 9. Krummenacher, 10. Webb, … 16. Kornfeil.

Průběžné pořadí v MS – 1. Marquez 197 b, 2. Terol 188 b, 3. Espargaro 177 b, 4. Smith 128 b, 5. Cortese 107 b, … 17. Kornfeil 16 b.

Třída Moto2

Postavení na startu – 1. Elias, 2. Redding, 3. Simon, 4. Cluzel, 5. Iannone, 6. Corsi, 7. de Angelis, 8. Tomizawa, 9. Pasini, 10. Talmacsi, … 25. Abraham, … 30. Pešek. Za zmínku jistě stojí fakt, že Abraham do závodu opět kvůli zdravotním problémům nenastoupil.

Nejlepší výjezd z úvodních zatáček měl Cluzel, ale hned se před něj protáhl Iannone. Třetí byl Elias, dále Redding a Tomizawa. Vzápětí přichází penalizace pro Iannoneho za předčasný start. Lukáš Pešek figuroval v cíli 2. kola na 29. místě.

Na čele udával tempo Elias, za kterým se seřadilo dalších 6 jezdců. Z bodovaných míst spadl Mike di Meglio a o chvíli po něm i Mattia Pasini. Hrůzostrašný pád se odehrál 15 kol před cílem, kdy podklouzlo zadní kolo Tomizawovi, ale spadl tak nešťastně, že zůstal na trati a v plné rychlosti do něj narazil Alex de Angelis a Scott Redding.

Závod nebyl přerušen i přesto, že bezvládné tělo Tomizawy a další kusy motorek zůstaly ležet na trati v závodní stopě. Vedení závodu nechalo vyvěsit v daném úseku pouze žluté vlajky. Pak ti italští pitomci poslali traťové komisaře a nosítka, aby v závodě v plném proudu odtáhli zraněného Tomizawu z asfaltu. Nechápu… Fuj, tohle mohlo pěkně špatně dopadnout. Naštěstí z televizních záběrů bylo patrné, že alespoň de Angelis byl bez vážnějších zranění; Redding a Tomizawa byli převezeni do Medical centra.

Na čele Elias odskočil od pronásledovatelů v podobě Simona a Corsiho. Mezi prvními čtyřmi jezdci byly rozestupy více než 2,5 vteřiny, zajímavý souboj tak probíhal až o 5. místo mezi Cluzelem a Takahashim. Boj o pátou příčku ale netrval dlouho, protože Takahashi spadl. Pešek se díky mnoha pádům ostatních jezdců posunul na 15. místo.

V závěru předvedl skvělou stíhací jízdu Luthi a dostal se celkem lehce před Corsiho na třetí místo. V závodě zvítězil celkem s přehledem Elias, druhý byl Simon a na stupních vítězů je doplnil zmiňovaný Luthi. Náš Lukáš Pešek cílem Gran Prix proletěl na 15. místě a z Misana si odváží 1 bod do celkového hodnocení. Smutnou zprávou na konec byl fakt, že Tomizawa byl vrtulníkem přesunut do nemocnice.

Pořadí v cíli – 1. Elias, 2. Simon, 3. Luthi, 4. Corsi, 5. Bradl, 6. Cluzel, 7. Talmacsi, 8. Aegerter, 9. Corti, 10. Rolfo, … 15. Pešek.

Průběžné pořadí v MS – 1. Elias 211 b, 2. Simon 128 b, 3. Luthi 124 b, 4. Iannone 119 b, 5. Corsi 97 b, … 17. Abraham 33 b, … 31. Pešek 5 b.

Třída MotoGP

Postavení na startu – 1. Pedrosa, 2. Lorenzo, 3. Stoner, 4. Rossi, 5. Spies, 6. de Puniet, 7. Edwards, 8. Dovizioso, 9. Simoncelli, 10. Melandri.

Pedrosa na Pole Postion nezaváhal a po startu mu patřilo první místo. Za ním byl Stoner, kterého za chvíli podjel Lorenzo. V druhé zatáčce došlo ke kontaktu mezi Haydenem a Capirossim, oba jezdci spadli a závod pro ně předčasně skončil.

Na čele se utrhl Pedrosa, jezdil jedno nejrychlejší kolo za druhým a dokonce překonal i traťový rekord. Nejzajímavější byl souboj o třetí místo, kde byl Stoner, ale zezadu na něj útočil Rossi a Dovizioso. Během dvou kol se oba Italové přesypali přes Australana Stonera. Další boje probíhali až okolo 8. místa, kde byl Melandri, Barbera, Bautista a Espargaro.

Konec závodu byl bohužel už stejný, jako u dřívějších závodů = jezdci na předních pozicích v klidu dokroužili závod. Vítězem se stal Pedrosa před Lorenzem a Rossim.

Pořadí v cíli – 1. Pedrosa, 2. Lorenzo, 3. Rossi, 4. Dovizioso, 5. Stoner, 6. Spies, 7. Edwards, 8. Bautista, 9. Barbera, 10. Melandri.

Průběžné pořadí v MS – 1. Lorenzo 271 b, 2. Pedrosa 208 b, 3. Dovizioso 139 b, 4. Rossi 130 b, 5. Stoner 130 b.

Pozn.: Na následky zranění Tomizawa v nemocnici zemřel. Letos měl ostavit 20. narozeniny… Za redakci – Shoyo, R.I.P.