GP Portugalska - oba naši jezdci na bodech

GP Portugalska - oba naši jezdci na bodech: titulní fotka Po měsíční pauze se opět vrátil na scénu šampionát MS silničních motocyklů, tentokráte na okruhu Estoril. Třídu do 125 ccm vyhrál Espargaro, čtvrtlitry ovládl Simoncelli a v MotoGP kraloval Lorenzo.

Třída do 125 ccm

Pořadí na startu: 1. Simon, 2. Espargaro, 3. Smith, 4. Marquez, 5. Bradl, 6. Terol, 7. Cortese, 8. Corsi, 9. Iannone, 10. Webb

Po startu se do čela dostal Marquez, ale ještě v prvním kole se před něj dostal Simon. Pořadí v cíli 2. kola: 1. Terol, 2. Simon, 3. Marquez, 4. Corsi, 5. Smith, 6. Espargaro. V třetím kole spadl z dobré bodované příčky Andrea Iannone a závod pro něj předčasně skončil.

Vedoucí šestice jedců si postupně vypracovala malý odestup od sedmého Corteseho, ale díky neustálým bojům se skupina sjela a v jednom balíku jezdilo hned 9 jezdců. V jedné ze zatáček došlo ke kontaktu a drobným pádem to odnesl Terol. Sice se do závodu vrátil, ale po jednom kole zamířil do boxů. Vedoucí skupina se rozsekla na dvě části, v první čtveřici jezdili Simon, Marquez, Corsi a Espargaro, ale 13 kol před cílem to Corsi z třetího místa zahodil.

Podobně jako ve čtvrtlitrech, ani ve „dvackách“ nebyla o pády nouze. Marquez dostal highsidera a 11 kol před koncem spadl z 2. místa. Simon tak zůstal na čele osamocen, ale zajímavý byl boj o druhé místo mezi Cortesem, Espargarem a Smithem. Ale rázem se z toho stala bitva o první místo, protože to zahodil i vedoucí Simon.

Do posledního kola najížděli všichni tři jezdci bok po boku, ale Pol Espargaro nenechal nic náhodě, trochu svým pronásledovatelům poodskočil a na okruhu v Estorilu vyhrál. Druhý dojel Cortese a třetí byl Smith.

Pořadí v cíli: 1. Espargaro, 2.Cortese, 3. Smith, 4. Bradl, 5. Olive, 6. Gadea, 7. Rabat, 8. Aegerter, 9. Zarco, 10. Krummenacher.

Pořadí v MS: 1. Simon 214 b, 2. Smith 163,5 b, 3. Terol 152,5 b, 4. Espararo 129,5 b, 5. Gadea 122 b.

Třída do 250 ccm

Pořadí na startu: 1. Barbera, 2. Bautista, 3. Simoncelli, 4. H. Aoyama, 5. Debon, 6. de Rosa, 7. Pasini, 8. Wilairot, 9. Cluzel, 10. di Meglio, … 12. Abraham, … 18. Pešek.

Na výjezdu z prvních zatáček se na špici srovnali: Bautista, Debon, Barbera, H. Aoyama, de Rosa, naopak našim se start nepovedl a v cíli byl Abraham až sedmnáctý a Pešek dkonce dvacátý. Velmi dravě se dopředu posouval Simoncelli a v cíli 4. kola byl na čele závodu. V pátém kole Bautista přebrzdil přední kolo, spadl ze 4. místa a závod pro něj skončil. Tím nabídl šanci Aoyamovi, který se může v průběžném pořadí MS na čele řádně utrhnout a nakročit si pro titul.

Aby toho nebylo málo, z druhého místa spadl i Rafael de Rosa a z bodovaných míst vypadl i Debon. Na čele se vytvořili dvě trojice: o pódium bojoval Simoncelli, Barbera a di Meglio, a o 4. příčku měl zájem H. Aoyama, Cluzel a Wilairot. V polovině závodu spadl ze 7. místa Locatelli a naši se posunuli na pomezí první a druhé desítky.

Další pád z bodovaných míst, o které v tomto závodě nebyla nouze, předvedl Tomizawa. Na čele se utrhl Marco Simoncelli a za jeho zády se prala dvojice Barbera a di Meglio. Z druhé trojice se osamostatnil Aoyama za začal pomalu stahovat třetího di Meglia. Z 9. místa spadl Alex Baldolini a na jeho místo se posunul Abraham s Lukášem Peškem za zády. V předposledním kole spadl z posledního bodovaného místa Rus Leonov.

Vítězství si zkušeně pohlídal Simoncelli, ale boj o druhé místo se rozhodoval až na cílové pásce, když se z větru dopředu tlačil di Meglio. Nakonec díky cílové fotografii byl druhý Barbera a bronz připadl di Megliovi. Naši se také neztratili, Abraham dojel na 10. místě, Pešek hned za ním.

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Barbera, 3. di Meglio, 4. H. Aoyama, 5. Cluzel, 6. Wilairot, 7. Luthi, 8. Pasini, 9. Debon, 10. Abraham, 11. Pešek.

Třída MotoGP

Pořadí na startu: 1. Lorenzo, 2. Rossi, 3. Stoner, 4. Pedrosa, 5. Edwards, 6. de Puniet, 7. Capirossi, 8. Dovizioso, 9. Hayden, 10. Kallio.

Po startu se dobře protáhl na špici Pedrosa, ale o pár zatáček se na první místo vrátil Lorenzo. Na třetí místo se posunul Stoner před Rossiho a dále byl Edwards. A Australan Stoner byl přichuti, protože hned v druhém kole se na brzdy v zatáčce dostal před Pedrosu.

Jorge Lorenzo se na čele malinko utrhl, ale druhý Stoner ho měl stále na dohled. Vedoucí čtveřice jezdců v pořadí Lorenzo, Stoner, Pedrosa a Rossi, se opět uthla zbytku jezdců, ale i mezi čelními jezdci byly velké rozestupy. Střední část závodu byla velmi nudná, jezdci kroužili po trati v téměř neměnných rozestupech.

Osm kol před cílem zajel do boxů Loris Capirossi kvůli technickým probémům s jeho suzuki a závod pro něj skončil. GP Portugalska vyhrál celkem suverénně Jorge Lorenzo a stáhl Rossiho náskok v průběžném pořadí na pouhých 18 b. Druhý byl v cíli Stoner a poslední místo na bedně připadlo Pedrosovi.

Pořadí v cíli: 1. Lorenzo, 2. Stoner, 3. Pedrosa, 4. Rossi, 5. Edwards, 6. Elias, 7. Dovizioso, 8. Hayden, 9. Toseland, 10. Vermeulen.

Pořadí v MS: 1. Rossi 250 b, 2. Lorenzo 232 b, 3. Pedrosa 173 b, 4. Stoner 170 b, 5. Dovizioso 142 b.