GP Portugalska - double pro FIAT Yamaha tým

GP Portugalska - double pro FIAT Yamaha tým: titulní fotka Po několika závodech, na které jsme si museli v neděli ráno přivstat, se šampionát MS silničních moocyklů přesunul do portugalského Estorilu. Moto2 vyhrál Bradl a třídu MotoGP ovládl Lorenzo. Ve třídě do 125ccm vyhrál Marquez a Kornfeil byl na 11. místě.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu – 1. Smith, 2. Webb, 3. Moncayo, 4. Terol, 5. Cortese, 6. Schrotter, 7. Koyama, 8. Salom, 9. Savadori, 10. Kent, … 15. Kornfeil.

Nejlepší start měl Smith, jezdec z Pole Position, a za něj se zařadil týmový kolega Terol. Perfektní startovní manévr předvedl Marquez, když se z 11. místa posunul na 3. příčku. V druhém kole byl na konci cílové rovinky hromadný pád pěti jezdců, kde skončil např. Cortese. Zřejmě v těch místech spadlo pár kapek deště, protože o kolo později ve stejné zatáčce spadli další dva jezdci. To vše nahrálo našemu Kornfeilovi, který se posunul na pěkné 10. místo.

V sedmém kole déšť zesílil a vedení závodu nechalo vyvěsit červené vlajky = závod byl přerušen. Jezdci zajeli do boxů přezout pneumatiky a přenastavit podvozek. Restart je naplánován na 16:10 a závod se pojede jen na 9 kol.

Nové pořadí na startu (pořadí v cíli po 6 odjetých kolech) – 1. Terol, 2. Marquez, 3. Smith, 4. Espargaro, 5. Moncayo, 6. Salom, 7. Krummenacher, 8. Folger, 9. Webb, 10. Kornfeil.

O pořádné drama se postaral Marquez, součaný lídr průběžného pořadí, když při cestě na restart spadl. Naštěstí pro něj byl pád lehký a Marquez se stihl vrátit do boxů a do závodu odstartoval z podlesního místa.

Restart proběhl v pořádku, první dvě místa opět připadla Terolovi a Smithovi, ale neuvěřitelný výkon předvedl opět Marquez, když se z posledního místa na startu dostal na 3. místo již při průjezdu cílem prvního kola!

Ve třetím kole se Marquez posunul na druhé místo před Smithe a jel stíhat vedoucího Terola. Smith se rozhodl pomoci Terolovi a opět předjel Marqueze. Ale Marquez se nedal – v předposledním kole pokořil Smithe a v posledním okruhu vybojoval první místo. Tímto výsledkem si upevnil i první místo v průběžném pořadí, nicméněo titulu Mistra světa se rozhodne až v posledním závodě sezóny, ve Valencii. Náš Kuba Kornfeil opět dojel na bodech, v Estorilu mu patří 11. příčka.

Pořadí v cíli – 1. Marquez, 2. Terol, 3. Smith, 4. Folger, 5. Salom, 6. Moncayo, 7. Krummenacher, 8. Vazquez, 9. Webb, 10. Espargaro, 11. Kornfeil.

Průběžné pořadí v MS – 1. Marquez 297 b, 2. Terol 280 b, 3. Espargaro 261 b, 4. Smith 198 b, … 17. Kornfeil 27 b.

Třída Moto2

Postavení na startu – 1. Talmacsi, 2. Simon, 3. Elias, 4. Sofuoglu, 5. de Rosa, 6. de Angelis, 7. Hernandes, 8. Aegerter, 9. Takahashi, 10. Bradl, … 22. Abraham.

Na osychající trati byl start a první zatáčky velmi opatrné. Na špici byl Sofuoglu, spolu s Hernandezem a Talmacsim. Skvělý start měl náš Abraham, který byl v cíli prvního kola na 16. místě a v dalším okruhu získal ještě dvě příčky k dobru.

Na čele se utrhl Sofuoglu, jezdec na divokou kartu a zároveň nový Mistr světa šampionátu Supersport. Druhý jezdil osamocen Talmacsi a s odstupem byl velmi zajímavý boj o třetí místo mezi Bradlem, Aegerterem a Hernandezem. O pár kol později se Bradl spolu s dalšími jezdci dotáhli za Talmacsiho a maďarský závodník se začal propadat dozadu.

Z pátého místa se po pádu vytratil Morales, který sice motorku zvedl, ale zařadil se až za bodované příčky. Bradl s Baldolinim za zády měl chuť na osychající trati na pořádnou stíhací jízdu a začali stahovat vedoucího Sofuogla. Z vedoucí desítky jezdců spadl Toni Elias a z dalších záběrů bylo vidět, že závod pro již jistého Mistra světa skončil.

Skvělý závod a neuvěřitelnou jízdu předvedl Andrea Iannone, když startoval až z 34. místa a 8 kol před cílem se propracoval na 4. místo! Bohužel tady jeho spanilá cesta předčasně skončila, Iannone spadl a závod nedokončil. Problémy zřejmě se spojkovou páčkou pokazily špičkový výkon Sofuogla, protože vedoucí jezdec začal jezdit mnohem horší časy a 7 kol před cílem se před něj dostal Bradl i Baldolini.

Vítězství získal Stefan Bradl, druhý dojel Baldolini a 3. místo v dramatické koncovce nakonec vybojoval de Angelis. Karel Abraham podal pěkný výkon, který byl odměněn 10. místem.

Pořadí v cíli – 1. Bradl, 2. Baldolini, 3. de Angelis, 4. Redding, 5. Sofuoglu, 6. de Rosa, 7. West, 8. Talmacsi, 9. Aegerter, 10. Abraham.

Průběžné pořadí v MS – 1. Elias 271 b, 2. Simon 185 b, 3. Iannone 179 b, 4. Luthi 143 b, … 14. Abraham 71 b.

Třída MotoGP

Postavení na startu – 1. Lorenzo, 2. Hayden, 3. Rossi, 4. Stoner, 5. Spies, 6. Melandri, 7. Dovizioso, 8. de Puniet, 9. Edwards, 10. Simoncelli.

Start si pěkně pohlídal Jorge Lorenzo a hned poodskočil dalším jezdcům – druhý byl Dovizioso a dále Hayden a Rossi. Hned v druhém kole se do čela dostal Hayden a Rossi předjel Doviziosa. Pořadí se míchalo téměř v každém kole a v cíli třetíko kola platil stav – 1. Lorenzo, 2. Rossi, 3. Hayden, 4. Stoner a 5. Dovizioso.

Tovární tým Fiat Yamaha opět poodjel ostatním, ale s tím se nespokojil Stoner, který předjel kolegu Haydena a začal stíhat vedoucí dvojici. Bohužel v pátém kole Stoner těsně za zády Lorenza padá a závod pro něj předčasně skončil. Taktovku závodu převzal Rossi a v cíli 8. kola měl před Lorenzem náskok přes 1,5 s. Podobnou ztrátu měl i třetí Hayden, který jezdil osamocen. Boje probíhaly až o 4. místo, kde ve skupince jezdil Simoncelli, Dovizioso, Pedrosa a de Puniet.

Hayden v prostřední části závodu začal ztrácet a zezadu se do něj dotáhla skupinka se Simoncellim v čele. Dvanáct kol před cílem se do čela dostal Lorenzo, začal jezdit jedno nejrychlejší kolo za druhým a vzdaloval se Rossimu.

Na okruhu v Estorilu si Lorenzo dokroužil pro vítězství před Rossim (double Yamahy). Nejzajímavější byl boj o třetí příčku, kterou pro sebe na cílové pásce ukořistil Dovizioso před Simoncellim.

Pořadí v cíli – 1. Lorenzo, 2. Rossi, 3. Dovizioso, 4. Simoncelli, 5. Hayden, 6. de Puniet, 7. Edwards, 8. Pedrosa, 9. Melandri, 10. Barbera.

Průběžné pořadí v MS – 1. Lorenzo 358 b, 2. Pedrosa 236 b, 3. Rossi 217 b, 4. Stoner 205 b.