GP Portugalska - Pešek vybojoval 10. místo

GP Portugalska - Pešek vybojoval 10. místo: titulní fotka Živé zpravodajství z GP Portugalska, postavení na startu všech kubatur, výsledky pátečních kvalifikací, měřené tréninky a nově i informace o okruhu.

Závod třídy do 125 ccm

Start závodu proběhl bez problémů, všechny stroje se do prvních zatáček srovnaly a nedošlo k žádnému pádu. V prvním kole se do čela propracoval Terol a záda mu kryl jeho týmový kolega, Simone Corsi. Pořadí v cíli druhého kola: Terol, Corsi, Olive Smith, Webb; Karel Pešek byl na 33. místě.

Během následujících kol se na špici vyselektovala čtveřice v pořadí Olive, Terol, Corsi a Smith. Tato skupinka sváděla boj o první místo a zezadu se k nim postupně začal dotahovat Gabor Talmacsi. Velmi tvrdý pád vystřihl Rafael de Rosa, když v jednom „esíčku“ dostal highsidera, udělal stojku na řiditkách a šel k zemi. Bohužel pro české barvy, o pár chvil později spadl i Karel Pešek. Motocykl sice dostal znovu na trať, ale jeho další jízda byla především o sbírání zkušeností, protože ztráta byla obrovská.

Nepěkný pád měl i anglický mladík Bradley Smith a ostatním uvolnil jedno místo v první desítce. Trojice na čele, Olive – Corsi – Terol, se sice prala o pozice, ale čtvrtému Gaborovi motocykl asi nejel, jak by chtěl a 10 kol před cílem ztrácel přes 6 s. Z vedoucí trojice postupně odpadl Terol a na čtvrtého Talmacsiho se dotáhla pětičlenná skupina jezdců v čele s Bonseyem. Ze záběrů bylo vidět, že Talmacsi nemá úplně v pořádku stroj, protože na cílové rovince téměř přenechal své místo hned dvojici jezdců.

V závěru závodu si Simone Corsi zkušeně pohlídal první místo, nezachyboval a nedal druhému Olivovi šanci na předjetí. Třetí projel cílem osamocený Terol, náš Karel Pešek závod dokončil na 28. místě se ztrátou jednoho kola.

Pořadí v cíli: 1. Corsi, 2. Olive, 3. Terol, 4. Bonsey, 5. Webb, 6. Talmacsi, 7. di Meglio, 8. Bradl, 9. Gadea, 10. Cortese … 28. K. Pešek.

Průběžné pořadí v MS: 1. Corsi 59 b, 2. Terol 42 b, 3. Olive 40 b, 4. Bradl 37 b, 5. Gadea 32.

Závody třídy MotoGP

Těsně před startem královské kubatury začalo drobně mrholit a můžeme čekat velmi zajímavý závod. Po odstartování se do čela dostal Pedrosa, pak Rossi a nakonec i Lorenzo. Na konci cílové rovinky se na první místo opět dostal Rossi a vytvořil s týmovým kolegou Lorenzem dvojblok Yamahy. Třetí byl Dovizioso a hned za zadním kolem měl Pedrosu. V boxech se horlivě pracovalo na druhých motocyklech, které měly obuty pneumatiky na mokrou trať. Pořadí v cíli po třech kolech: Rossi, Lorenzo, Pedrosa, Dovizioso a Hopkins.

Dvacet kol do cíle, ještě pořádná porce závodu, a na špici zůstal balík sedmi jezdců, mezi vedoucím Rossim a sedmým Haydenem byl rozestup pouze 2,5 s. Stonerovi to v závodě prostě nejelo, po třetině závodu se trápil na 11. místě a na špici ztrácel přes 13 s. O druhé místo se poctivě rval Pedrosa s Lorenzem, v jednom kole tahal za delší provaz jeden, v dalším druhý.

Po šikovném předjížděcím manévru se do čela dostal Jorge Lorenzo a během jednoho kola si vypracoval malý náskok. Rossi se propadl na třetí místo a nedokázal akceptoval rychlost vedoucí dvojice španělských závodníků. Deset kol před cílem měl první Lorenzo před Pedrosou náskok 1,3 s. Nutno zmínit, že kluci u Yamahy hodně zapracovali, protože na prvních 4 místech jeli hned tři motocykly této značky.

Dá se říct, že šest kol před cílem bylo na trati celkem jasno, karty byly rozdány následovně: Lorenzo – 1,8 s – Pedrosa – 4,5 s – Rossi – 5,1 – Edwards. Dvě kola před cílem padá ze sedmého místa Randy de Puniet. Jezdci na čele dojeli v nezměněném pořadí i do cíle, úřadující mistr světa Stoner prolétl cílem na 6. místě.

Pořadí v cíli: 1. Lorenzo, 2. Pedrosa, 3. Rossi, 4. Edwards, 5. Hopkins, 6. Stoner, 7. Toseland, 8. Vermeulen, 9. Capirossi, 10. Nakano.

Průběžné pořadí v MS: 1. Lorenzo 61 b, 2. Pedrosa 61 b, 3. Rossi 47 b, 4. Stoner 40 b, 5. Toseland 29 b.

Závod třídy do 250 ccm

V Portugalsku na okruhu Estoril je přehozené pořadí závodů, jako první jedou čtvrtlitry. Nejlepší pozici do závodu vybojoval Marco Simoncelli, Pešek startuje z 12. místa a Abraham je šestnáctý.

Po zhasnutí červených světel se do první zatáčky nejrychleji dostal „polmen“ Simoncelli, ale o pár zatáček dále ho předjel Alvaro Bautista. Start se povedl Lukáši Peškovi, když se probojoval do první desítky, naopak Abraham klesl na o čtyri místa dozadu. V cíli druhého kola bylo pořadí na čele: Bautista, Simoncelli, Debon a Pasini, Pešek na 9. místě a Abraham byl dvacátý.

Ve třetím kole padá Alex Debon z výborného třetího místa. Na čele se utrhla dvojice Bautista – Simoncelli, třetí Kallio s dalšími pronásledovatali ztrácel přes 4 s. Ve třetině závodu Simoncelli začal ztrácet drtivé tempo vedoucího Bautisty, který si špičkovým výkonem vypracoval náskok více než 5 s. Nejzajímavější dění v této fázi závodu bylo při boji o 3. místo, o které bojovala čtveřice jezdců Pasini, Takahashi, Kallio a H. Aoyama. Lukáš Pešek si po 11 odjetých kolech držel výborné 9. místo, Abraham se posunul na 16. příčku.

Od poloviny závodu se zdálo, že je o podiových příčkých rozhodnuto: Bautista – 8,7 s – Simoncelli – 3,8 s – Kallio – 2,9 s – čtvrtý Takahashi, který vedl skupinku pěti jezdců, do které se zapojil skvělou stíhací jízdou i Thomas Lüthi. Lukáš Pešek klesl o jednu příčku, ale Faubela nenechal odjet a držel se ho. Abraham na šestnáctém místě ztrácel na poslední bodovanou příčku přes 8,5 s.

Thomas Lüthi nezvolnil, přes trojici jezdců se dostal během dvou kol a na čtvrtém místě začal stahovat třetího Kallia. Šest kol před cílem se po drobných problémech a kontaktu s Aoyamou poroučel Pasini k zemi. Motocykl sice zvedl, dostal na trať, ale o pár zatáček spadl znovu. Motorka letěla dobrých 30 m vzduchem a rozbila se na kusy. Naštěstí Pasini po dvou pádech odešel z kačírku po svých. Peška bohužel předjel Barbera, takže náš jezdec zůstal na 10. místě.

Cílem projel jako první Alvaro Bautista, ale za ním se ještě děly věci. Mika Kallio se dravou jízdou dotáhl až za druhého Simoncelliho a rozhodovalo se až na cílové čáře. Simoncelli sice uhájil druhé místo, ale udělal pěkně hnusnou vlnku a překřížil Kalliovi stopu. Došlo dokonce ke kontaktu a všechno mohlo pěkně škaredě skončit, protože v tom místě cílové rovinky jedou motorky už přes 200 km/h. (Pozn. red.: Čistě z mého pohledu, od Simoncelliho to byla velká prasárna a nedivil bych se, pokud by Kallio nepodal protest ke komisařům).

Pěkné čtvrté místo vybojoval po zásluze Thomas Lüthi, Lukáš Pešek cílem prolétl na 10. příčce a Karel Abraham dojel šestnáctý.

Pořadí v cíli: 1. Bautista, 2. Simoncelli, 3. Kallio, 4. Lüthi, 5. H. Aoyama, 6. Takahashi, 7. Simon, 8. Barbera, 9. Faubel, 10. Pešek … 16. Abraham.

Průběžné pořadí v MS: 1. Kallio 57 b, 2. Pasini 45 b, 3. Barbera 39 b, 4. Takahashi 37 b, 5. Bautista 35 b, … 14. Abraham 14 b, 15. Pešek 14 b.

Sobotní výsledky, postavení na startu

125 ccm
V sobotu ráno dominovali mezi „malorážkami“ jezdci týmu Jack & Jones WRB, Simone Corsi a Nicolas Terol. Druhá kvalifikace také probíhala pod taktovkou zmiňované dvojice, jen v závěru se mezi ně dokázal vmáčknout Američan Bonsey. První řadu doplní Danny Webb. Obhájce titulu, Maďar Talmacsi je na začátku třetí řady a náš Karel Pešek se kvalifikoval na 36. místě.

Postavení na startu: 1. Corsi, 2. Bonsey, 3. Terol, 4. Webb, 5. Gadea, 6. Olive, 7. Bradl, 8. di Meglio, 9. Talmacsi, 10. Redding … 36. Karel Pešek.

250 ccm
Vítěz páteční kvalifikace, Marco Simoncelli, má v Estorilu prostě vynikající formu. Nenašel přemožitele ani v sobotním tréninku a všem ukázal záda i v druhé kvalifikaci. Druhé místo vybojoval Alvaro Bautista, dále je Pasini a Kallio. Lukáš Pešek vylepšil svůj čas na jedno kolo o téměř dvě vteřiny a bude startovat z konce třetí řady, Karel Abraham obhájil své 16. místo.

Postavení na startu: 1. Simoncelli, 2. Bautista, 3. Pasini, 4. Kallio, 5. Takahashi, 6. H. Aoyama, 7. Debon, 8. Luthi, 9. Barbera, 10. Faubel, 11. Simon, 12. L. Pešek, … 16. Abraham.

MotoGP
V třetím tréninku MotoGP všechny překvapil Colin Edwards, ale v kvalifikaci dominoval mistr světa do 250 ccm, Španěl Lorenzo. Z druhého místa vyrazí Lorenzův asi největší rival, Dani Pedrosa, a v první řadě bude i Valentino Rossi. Až na konci třetí řady je Casey Stoner, který se kromě prvního tréninku trápil a s mechaniky nemohl najít přesné nastavení motocyklu.

Postavení na startu: 1. Lorenzo, 2. Pedrosa, 3. Rossi, 4. Hayden, 5. Edwards, 6. Toseland, 7. Dovizioso, 8. de Puniet, 9. Stoner, 10. Hopkins.

Páteční výsledky

125 ccm
Úvodní představení na mokrém okruhu Estoril vyšlo nejlépe obhájci titulu mistra světa, Maďarovi Talmacsimu, když porazil o téměř dvě desetiny druhého di Meglia. Třetí příčku obsadil Pablo Nieto. K radosti českých fanoušků se v nejslabší kubatuře objevil na divokou kartu i Karel Pešek a trénink dokončil na 35. místě.

Skvělý výkon Francouze Mike di Meglia nebyl v měřeném tréninku náhodou, když si dravou jízdou na motocyklu Derbi v 1. kvalifikaci dokázal vybojovat Pole Position. V provizorní první řadě dále stojí Terol, Ranseneder a Corsi, všichni kromě vítěze na motocyklech Aprilia. Karel Pešek dojel na 36. místě.

250 ccm
První trénink čtvrtlitrů ovládl Alvaro Bautista. Mika Kallio dojel na druhém místě a s téměř půlsekundovou ztrátou byl třetí Hiroshi Aoyama. Naši jezdci si rozebrali 17. a 19. místo v pořadí Abraham a Pešek.

V kvalifikaci předvedl výborný výkon Marco Simoncelli, když porazil o pouhých 0,047 s druhého Debona. Provizorní první řadu dokončuje Kallio a Bautista. Naši jezdci snad opisuji, jak školáci v poslední lavici, protože opět předvedli téměř stjný výkon a skončili na 16. a 17. místě v pořadí Abraham a Pešek.

MotoGP
Královská třída MS motocyklů jezdí v pátek pouze měřené tréninky. Ten první vyšel nejlépe Stonerovi, druhé místo vybojoval teď už veterán Rossi, který všem dokazuje, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. Třetí místo trochu překvapivě vybojoval Shinya Nakano. V druhém měření sil udělal všem španělským fanouškům nesmírnou radost Dani Pedrosa, když v nejlepším čase porazil jednoho z největších rivalů, Valentina Rossiho, o pohých –0,040 s. Další dvě místa zabrali Američané, Edwards s Haydenem.

Představení okruhu

Jméno: Estoril Otevřen od: 1972 Poslední úprava: 2006 Délka okruhu: 4 182 m Šířka trati: 14 m Nejdelší rovinka: 986 m Počet levotočivých zatáček: 4 Počet pravotočivých zatáček: 9

Program víkendu (vše našeho času)

125 ccm
Pátek: 1. trénink 10:00–10:45, 1. kvalifikace 14:10–14:40
Sobota: 2. trénink 10:00–10:45, 2. kvalifikace 14:15–14:40
Neděle: Warm Up: 11:00–11:20, závod začíná v 15:30

250 ccm
Pátek: 1. trénink 12:15–13:15, 1. kvalifikace 16:10–16:55
Sobota: 2. trénink 12:15–13:15, 2. kvalifikace 16:10–16:55
Neděle: Warm Up: 09:55–10:15, závod začíná v 15:30

MotoGP
Pátek: 1. trénink 11:00–12:00, 2. trénink 14:55–15:55
Sobota: 3. trénink 11:00–12:00, kvalifikace 14:55–15:55
Neděle: Warm Up: 10:25–10:50, závod začíná v 14:00

Vítězové minulého roku

125 ccm: 1. Faubel, 2. Talmacsi, 3. Espargaro
250 ccm: 1. Bautista, 2. Dovizioso, 3. Lorenzo
MotoGP: 1. Rossi, 2. Pedrosa, 3. StonerDiskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
malá sekera delph 13.04.2008  18:21
staré železo delph 11.04.2008  19:36
Vstoupit do diskuse ›