GP Nizozemí - Rossi slaví 100. vítězství !!!

GP Nizozemí - Rossi slaví 100. vítězství !!!: titulní fotka Na okruhu v Assenu v nejslabší kubatuře vyhrál Gadea, ve čtvrtlitrech stál na nejvyšším stupni H. Aoyama a MotoGP ovládl Rossi.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu: 1. Cortese, 2. Simon, 3. Terol, 4. Bradl, 5. Smith, 6. Iannone, 7. Corsi, 8. Espargaro, 9. Gadea, 10. Marquez … 29. Karel Pešek (divoká karta), 30. Lukáš Šembera.

Nejlepší start měl Bradley Smith, dále byl Terol a Gadea. Sandro Cortese nezačal nejlépe, v prvním kole se propadl až na 8.příčku. Aspirant na dobré umístnění v první desítce, Danny Webb, byl sestřelen jedním ze zadních jezdců a pro oba závod skončil.

Na čele se střídal Terol s Iannonem a Gadeou a vedoucí skupinku doplňoval Simon a Smith. Za nimi byla velká desetičlenná skupina, ze které bohužel 18 kol před cílem vypadl Sandro Cortese, když mu podklouzlo přední kolo. Z první pětky se utrhla dvojice Simon – Terol, ale postupně se na ně dotáhl třetí Gadea. Výborně jel náš Lukáš Šembera, protože v polovině závodu figuroval na 15. místě, za které by v cíli byl bodík do světového hodnocení.

Vedoucí trojice bojovala až cíle a když mezi prvním Terolem a druhým Simonem málem došlo ke kontaktu, smál se v tu chvíli třetí Gadea. Pěkný souboj probíhal i mezi dvojicí Smith – Iannone o čtvrté místo a dále pak ve skupině o 6. místo.

Pořadí v cíli: 1. Gadea, 2. Terol, 3. Simon, 4. Smith, 5. Iannone, 6. Bradl, 7. Folger, 8. Corsi, 9. Espargaro, 10. Marquez, … 20. Šembera, … 22. Karel Pešek

Pořadí v MS: 1. Simon 104 b, 2. Smith 98,5 b, 3. Iannone 84,5 b, 4. Gadea 84 b, 5. Terol 68,5 b, 6. Marquez 55 b.

Třída do 250 ccm

Pořadí na startu: 1. Barbera, 2. H. Aoyama, 3. Bautista, 4. Simoncelli, 5. Espargaro, 6. Debon, 7. de Rosa, 8. Pasini, 9. di Medlio, 10. Lukáš Pešek … 14. Karel Abraham.

Po zhasnutí světel a projetí pár úvodních zatáček se Barbera vrátil do čela, stíhaný Espargarem, Simoncellim a Bautistou. Lukáš Pešek po startu ztratil několik příček, naopak Abraham si dobrým začátkem polepšil. Během pár kol se na čele odtrhla sedmičlená skupina v pořadí Simoncelli, Barbera, Bautista, Debon, di Meglio, Aoyama a Espargaro.

Tempo vedoucí skupiny bylo příliš rychlé na Debona a Espargara, kteří postupně ztráceli. První pětku celou dobu vedl Simoncelli, stínovaný dvojicí Španělů, Barberou a Bautistou. Po chybě Pasiniho to odskákal i Thomas Luthi a oba po pádu v závodu nepokračovali. Pomohlo to našim jezdcům, Abraham se posunul do první desítky a Pešek byl dvanáctý.

V druhé polovině závodu se jezdecké čelo roztrhalo na dvě dvojičky: o první místo se rvali Aoyama s Bautistou a o bronzovou příčku Barbery měl zájem Simoncelli. Radost českým fanoučkům udělal Abraham, když předjel di Meglia a Wilairota a posunul se na výborné 8. místo.

Dvě kola před cílem došlo po chybě druhého Bautisty ke kontaktu mezi vedoucí dvojicí a rychlý Španěl vyletěl z trati. Hiroshi Aoyama i s poškozeným motocyklem udržel první místo před Barberou, třetí dojel Simoncelli. Nejlepší výsledek letošního roku zajel Abraham, když proletěl cílem na 7.místě. Lukáš Pešek bral 4 body za 12. místo.

Pořadí v cíli: 1. H. Aoyama, 2. Barbera, 3. Simoncelli, 4. Espargaro, 5. Locatelli, 6. Debon, 7. Abraham, 8. Faubel, 9. Wilairot, 10. de Rosa … 12. Pešek.

Pořadí v MS: 1. H. Aoyama 121 b, 2. Bautista 108 b, 3. Barbera 95 b, 4. Simoncelli 77 b, 5. Pasini 64 b, 6. Luthi 52 b.

Třída MotoGP

Pořadí na startu: 1. Rossi, 2. Pedrosa, 3. Lorenzo, 4. Stoner, 5. Edwards, 6. Capirossi, 7. Vermeulen, 8. Dovizioso, 9. Toseland, 10. de Puniet.

Na výjezdu z první zatáčky byl na prvním místě Dani Pedrosa, ale během úvodního kola se před něj posunul Stoner. V druhém kole se pod vedoucího Australana vmáčkl Rossi a hned začal pořádně tahat za plyn. Jeho tempo zachytili pouze ti nejlepší tohoto roku: Stoner, Lorenzo a Pedrosa. Poslední jmenovaný ale závod nedokončil, 22 kol před cílem mu podklouzlo přední kolo a po pádu nepokračoval.

Rossi začal na čele ujíždět Stonerovi a třetí Lorenzo to tak nechtěl nechat. Prosmýkl se okolo australského ex-mistra světa a zahájil stíhací jízdu na vedoucího Rossiho. Prapor týmu Repsol Honda držel Dovizioso pěkným čtvrtým místem, ale 16 kol před cílem šel taky k zemi.

Střední část závodu byla poměrně nudná, jednotlivé rozdíly mezi prvními šesti jezdci byly přes 3 s, jen druhý Lorenzo si držel na dohled Rossiho (ztráta 1,5 – 2 s). Zajímavý boj byl až o šesté místo, kde se prala skupinka sedmi jezdců.

V Assenu oslavil „The Doctor“, Valentino Rossi, své 100. vítězství, padesáté podium druhým místem oslavil Lorenzo a bronzová příčka patřila Stonerovi.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Lorenzo, 3. Stoner, 4. Edwards, 5. Vermeulen, 6. Toseland, 7. de Puniet, 8. Elias, 9. Hayden, 10. Capirossi.

Pořadí v MS: 1. Rossi 131 b, 2. Lorenzo 126 b, 3. Stoner 122 b.