GP Německa - Abajovi risk nevyšel

GP Německa - Abajovi risk nevyšel: titulní fotka Na Sachsenringu v Německu v nejslabší kubatuře dominoval Simon, ve dvěstěpadesátkách byl první Simoncelli (12. Pešek, Abraham nedojel) a MotoGP ovládli jezdci týmu Fiat Yamaha, Rossi a Lorenzo.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu: 1. Simon, 2. Smith, 3. Marquez, 4. Schrotter, 5. Terol, 6. Masbou, 7. Nakagami, 8. Vazquez, 9. Corsi, 10. Ranseder … 20. Šembera

Zajímavostí kvalifikace bylo výborné umístnění domácího jezdce Schrottera, protože velmi vyjímečně se jezdec na divokou kartu dostane do první řady. V úvodních kolech si Julian Simon na čele vypracoval drobný náskok a jeho rychlost nebyl nikdo schopen akceptovat. Nejslabší kubarura byla bohatá na pády, bohužel jeden potkal i našeho Lukáše Šemberu, ale mladý jezdec se dokázal do závodu vrátit.

V polovině závodu při předjížděcím manévru přebrzdil přední kolo Simone Corsi a spadl z 5. místa. O pár zatáček šel z bodovaného místa do kačírku i Folger. Aby toho nebylo málo, v závodě spadl i Bradl a Redding musel předčasně skončit kvůli technickým problémům.

Pro vítězství v GP Německa si suverénně dojel Julian Simon a úspěch stáje Bancaja Aspar Team pečetil druhým místem Gadea. Pěkný boj až do poslední zatáčky byl sváděn o 3. místo, kde se pasovali Olive, Terol a Marquez. Poslední jmenovaný ale kousek před cílem dostal velkého highsidera, udělal ve vzduchu přemet a skončil v kačírku. Nakonec sice skoro dotlačil motocykl za cílovou čáru, ale bohužel až na 16. místě. Na cílové pásce nakonec vybojoval bronzový post Jean Olive. Náš Lukáš Šembera dojel na 18. místě

Pořadí v cíli: 1. Simon, 2. Gadea, 3. Olive, 4. Terol, 5. Espargaro, 6. Cortese, 7. Iannone, 8. Webb, 9. Aegerter, 10. Koyama … 18. Koyama.

Průběžné pořadí v MS: 1. Simon 129 b, 2. Gadea 104 b, 3. Smith 98,5 b, 4. Iannone 93,5 b, 5. Terol 81,5 b, 6. Espargaro 62,5 b.

Třída do 250 ccm

Postavení na startu: 1. Simoncelli, 2. Barbera, 3. Bautista, 4. Aoyama, 5. Abraham, 6. Pasini, 7. Debon, 8. Faubel, 9. Espargaro, 10. di Meglio … 13. Pešek.

Po startu do zatáčky skládal motocykl jako první Hiroshi Aoyama, ale po chvíli jej podjel Simoncelli. Naši jezdci začali velmi dobře: Pešek figuroval na 7. místě a Abraham hned za ním. Bohužel v první zatáčce spadli 4 jezdci a ještě jeden navíc musel jet kačírkem velkým obloukem, aby se kolizi vyhnul. O pár okamžiků vyletěl z trati další jezdec. V momentě, kdy první jezdci najížděli do druhého kola, byly vyvěšeny červené vlajky, protože začalo mrholit. Závod byl zastaven, restart posunut na 12:45, nový závod vyhlášen jako mokrý a zkrácen na 19 kol.

Prognóza deště se ale nepotvrdila, většina jezdců na restartu měla opět suché pneumatiky. Nejlepší start měl Alex Debon a hned v úvodním kole se utrhl od zbytku jezdců. Simoncelli se jako jediný pustil do stíhací jízdy, pak byla dvojice Faubel – Aoyama. Lukáš Pešek po pěti kolech figuroval na 14. místě. Tým kolem Karla Abrahama zariskoval, motocykl byl obut na mokré pneumatiky, ale bohužel nezapršelo a Abaja ztrácel přes 10 s každým kolem. Nakonec to skončilo zajetím do boxů.

Na čele se Simoncelli dotáhl za záda Debona a za pár chvil se posunul před něj na první místo. Zajímavý boj byl o třetí místo, kde se předjíždělo hned 5 jezdců. Z bodovaných míst spadl di Meglio, pouhých 7 kol před cílem a po chvíli si do kačírku doklouzal i Pasini.

Závod vyhrál Simoncelli, druhý cílem projel Debon a třetí místo vybojoval v závěrečném kole Alvaro Bautista. Náš Lukáš Pešek dojel na 12. místě a z Německa si odváží 4 body do celkového hodnocení MS.

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Debon, 3. Bautista, 4. H. Aoyama, 5. Barbera, 6. Faubel, 7. Espargaro, 8. Luthi, 9. de Rosa, 10. Locatelli … 12. Pešek.

Průběžné pořadí v MS: 1. H. Aoyama 134 b, 2. Bautista 124 b, 3. Barbera 106 b, 4. Simoncelli 102 b, 5. Pasini 64 b, 6. Debon 63 b.

Třída MotoGP

Postavení na startu: 1. Rossi, 2. Lorenzo, 3. Stoner, 4. Hayden, 5. de Angelis, 6. de Puniet, 7. Edwards, 8. Pedrosa, 9. Capirossi, 10. Kallio.

Rossi si zkušeně pohlídal start do závodu a po výjezdu z úvodní zatáčky vedl. Naopak jeho týmový kolega neodjel ideálně, se zamotal mezi další jezdce a figuroval až na konci první desítky. Ošklivého highsidera ve velké rychlosti předvedl Randy de Puniet, ale naštěstí z kačítku odešel po svých, zřejmě nezraněn.

Na čele se vytvořila trojice Rossi, Pedrosa, Stoner, následovaná silnou dvojičkou Lorenzo – Dovizioso. Ex-mistr světa, Australan Stoner, byl na německém okruhu při chuti a během dvou kol se posunul na první místo. Navíc se na trojici zezadu dotáhl Lorenzo, naopak Dovizioso se propadl až za pátého de Angelise.

Zhruba v polovině se na první místo vrátil Rossi a snažil se utrhnout od pronásledovatelů. Jeho tempo zachytil jen Jorge Lorenzo a bojoval s Rossim o vedoucí post. Pět kol před cílem se Lorenzo dostal před Rossiho, ale italský mazák se jej držel a četl si stopu soupeře. O chvíli později udělal třetí Stoner malou chybu, musel vyjet dlouhý oblouk a propadl se na čtvrté místo s velkou ztrátou na třetího Pedrosy.

V nájezdu do předposledního kola na konci cílové rovinky se Rossi na brzdy posunul opět na první místo a to si udržel až do konce závodu. Druhý Lorenzo se sice všemožně snažil něco na Rossiho vymyslet, ale nezadařilo se. Na stupních vítězů oba jezdce z týmu Fiat Yamaha doplnil Dani Pedrosa.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Lorenzo 3. Pedrosa, 4. Stoner, 5. de Angelis, 6. Elias, 7. Melandri, 8. Hayden, 9. Edwards, 10. Toseland.

Průběžné pořadí v MS: 1. Rossi 176 b, 2. Lorenzo 162 b, 3. Stoner 148 b, 4. Pedrosa 108, 5. Edwards 83 b, 6. Melandri 70 b.