GP Malajsie - Rossi má 9. titul mistra světa

GP Malajsie - Rossi má 9. titul mistra světa: titulní fotka Po závodech v Austrálii opět velmi brzy vstáváme, šampionát se posunul do Malajsie na okruh Sepang. Třída 125 ccm: vítězství získal Simon; 250 ccm: první dojel H. Aoyama, oba naši jezdci jsou na bodech; MotoGP: v královské kubatuře trimfoval Stoner.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu: 1. Marquez, 2. Simon, 3. Smith, 4. Cortese, 5. Terol, 6. Rabat, 7. Olive, 8. Webb, 9. Vazquez, 10. Folger, … 28. Kornfeil.

Po startu závodu se na špici udržel Marquez, ale poté se do čela prodral již jistý mistr světa, Julian Simon, a odpoutal se od devítičlenné skupiny. Jediný, kdo se utrhl a dokázal stíhat vedoucího Simona, byl jeho týmový kolega Smith.

Boj o třetí místo byl jako prokletý: Marquez musel odstoupit pro technické problémy motocyklu a pád postihl Vazqueze, Folgera, Corsiho nebo Reddinga. Boj na špici se zdramatizoval, když se v polovině závodu Smith dotáhl za záda Simona a na pár kol jej předjel. Poté byl ale Smith v jedné zatáčce dlouhý na brzdách a Simon si nenechal ujít příležitost.

V GP Malajsie zvítězil Julian Simon a potvrdil, že v nejslabší kubatuře kraluje po právu. Na stupních vítězů jej doplnil týmový kolega, Bradley Smith, a Pol Espargaro. Náš Jakub Kornfeil odjel dobrý závod, slušné 19. místo je toho důkazem.

Pořadí v cíli: 1. Simon, 2. Smith, 3. Espargaro, 4. Gadea, 5. Terol, 6. Cortese, 7. Rabat, 8. Iannone, 9. Olive, 10. Zanetti, … 19. Kornfeil.

Pořadí v MS: 1. Simon 264 b, 2. Smith 203,5 b, 3. Terol 173,5 b, 4. Espargaro 158,5 b, 5. Gadea 141 b, 6. Iannone 125,5 b.

Třída do 250 ccm

Postavení na startu: 1. H. Aoyama, 2. Cluzel, 3. di Meglio, 4. Barbera, 5. Bautista, 6. Wilairot, 7. Faubel, 8. Simoncelli, 9. Luthi, 10. de Rosa, … 15. Abraham, 17. Pešek.

Závod čtvrtlitrů patřil ke koření motorsportu. Ve vedoucí skupině bojovalo hned 9 jezdců, ale pády di Meglia, Bautisty nebo Pasiniho počet bojujících o podium značně zmenšily. Souboj o mistra světa se odehrával přímo na trati, protože Hiroshi Aoyama a Marco Simoncelli se přetahovali o první místo spolu s Cluzelem. Poslední jmenovaný to všem usnadnil, když spadl a závod nedokončil.

Simoncelli v jedné zatáčce drobně chyboval a místo boje o vedení si najednou musel hlídat druhé místo, když se na něj dotáhl Barbera. Aoyama zatáhl a zkušeně si pohlídal první místo. O druhou příčku byl boj až do cíle, a když Simoncelli měl na tisícinu vteřiny stejný čas jako Barbera, rozhodlo pro Barberu rychlejší kolo v závodě. Aoyama si v celkovém pořadí vybudoval náskok 21 bodů před Simoncellim, ale rozhodnout se musí až v posledním závodě ve Valencii. Oba naši jezdci závod dokončili na bodovyných příčkách, Pešek dojel skvěle v první desítce na 8. místě, Abraham byl v cíli 12.

Pořadí v cíli: 1. H. Aoyama, 2. Barbera, 3. Simoncelli, 4. Luthi, 5. Faubel, 6. Wilairot, 7. Debon, 8. Pešek, 9. Baldolini, 10. S. Aoyama, … 12. Abraham.

Pořadí v MS: 1. H. Aoyama 252 b, 2. Simoncelli, 231 b, 3. Barbera 214 b, 4. Bautista 198 b, 5. Pasini 128 b, 6. Luthi 107 b.

Třída MotoGP

**Postavení na startu: **1. Rossi, 2. Lorenzo, 3. Pedrosa, 4. Stoner, 5. Capirossi, 6. Elias, 7. Hayden, 8. de Puniet, 9. Edwards, 10. de Angelis.

Začátek závodu byl o 30 min posunut, protože nad Sepangem hustě pršelo. Naštěstí šlo o vydatnou, ale krátkou přeháňku a mohli jsme se těšit na možnost výměny motocyklů během závodu. Z nepochopitelných důvodů se Lorenzo nedostavil v čas na start a závodní komisaři jej odsunuli na poslední místo.

Po startu jeli jezdci velmi opartně a Rossi se propadl až do druhé desítky. Naopak Lorenzo se během prvního kola prokousel až na 8. místo. Z třetího místa spadl Randy de Puniet a po škaredém highsideru se mu nechtělo zvedat z kačírku.

Na čele se utrhl Casey Stoner, v cíli 3. kola měl na druhého Pedrosu téměř 4 s. Dále byl Dovizioso, Elias a Capirossi. U lídra šampionátu bylo evidentní, že se zaháknul za svého týmového kolegu a největšího soupeře, Jorge Lorenza. Oba jezdci týmu Fiat Yamaha se posouvali startovním polem, v cíli 5. kola byl Lorenzo šestý a Rossi hned za ním.

Stoner si jel závod sám pro sebe, každé kolo naděloval zbytku světa téměř 2 s. O druhé místo bojovali jezdci Repsol Hondy, Pedrosa a Dovizioso, a o čtvrté místo soupeřili dvě Yamahy, Rossi a Lorenzo. Na šestého Haydena se zezadu dotahovala trojice Elias, Melandri a Vermeulen.

Rossi nechtěl nic nechat náhodě, posunul se před Lorenza a začal mu postupně ujíždět. Třetímu Doviziosovi podklouzlo zadní kolo a závod pro něj předčasně skončil. Zbytek závodu už byl poklidný, na osychající trati nezaváhal nikdo ze startovního pole.

Druhé vítězství v řadě s přehledem vybojoval Casey Stoner, druhý projel Pedrosa a Rossi si třetím místem zajistil 9. titul mista světa.

Pořadí v cíli: 1. Stoner, 2. Pedrosa, 3. Rossi, 4. Lorenzo, 5. Hayden, 6. Vermeulen, 7. Elias, 8. Melandri, 9. Capirossi, 10. Kallio.

Pořadí v MS: 1. Rossi 285 b, 2. Lorenzo 245 b, 3. Stoner 220 b, 4. Pedrosa 209 b, 5. Dovizioso 152 b, 6. Edwards 148 b.