GP Kataru - našim jezdcům se pod světly nedařilo

GP Kataru - našim jezdcům se pod světly nedařilo: titulní fotka První závod je unikátní tím, že se jezdí v Kataru pod umělým osvětlením. Závod Moto3 vyhrál Salom, Kornfeil dojel mimo body. Třídu Moto2 ovládl Espargaro. Lorenzo nedal v MotoGP nikomu šanci, Pešek dokončil bez bodů, Abraham spadl. (aktualizace 21:50)

Moto3

Postavení na startu: 1. Salom, 2. M. Viňales, 3. Rins, 4. Folger, 5. Oliveira, 6. Techer, 7. Kornfeil, 8. Vazquez, 9. A. Marquez, 10. Sissis.

Po zhasnutí červených světel si Salom udržel první místo, ale o pár zatáček ho předjel Rins. Náš Jakub Kornfeil byl na prvním mezičase na 8. místě. Cíl prvního kola neviděl Antonelli, když spadl v poslední zatáčce okruhu.

Na čele závodu se lehce odpoutala pětice jezdců v pořadí Salom, Rins, M. Viňales, Folger a A. Marquez. Kornfeil se stále držel v první desítce a o deváté místo bojoval s Ajem a Kharuddinem. V polovině závodu se téměř nic nezměnilo, o vítězství stále bojovala jmenovaná pětice. Bohužel Kornfeil se pomalu propadal startovním polem, dokonce si udělal malý výlet mimo trať a cílem 9. kola projel na 13. příčce.

Našeho jezdce chyba zřejmě vybičovala k lepšímu výkonu a čtyři kola před cílem se na chvíli posunul na vedoucí pozici ve své skupině, která bojovala o 9. místo. Bohužel Kuba Kornfeil opět vycestoval mimo trať a propadl se mimo bodované pozice.

Dvě kola před cílem se do čela zkušeně posunul Viňales, ale v dalších zatáčkách o vedení přišel. Skupinka předváděla skvělý souboj až do samotné cílové čáry a vítězství z prvního závodu letošního roku nakonec vybojoval Salom. Viňales byl v cíli druhý o pouhých šest tisícin před třetím Rinsem. Náš Jakub Kornfeil nakonec cílem projel až na 22. místě.

Pořadí v cíli (a zároveň v šampionátu Moto3): 1. Salom 25 b, 2. M. Viňales 20 b, 3. Rins 16 b, 4. A. Marquez 13 b, 5. Folger 11 b, 6. Khairuddin 10 b, … 22. Kornfeil.

Moto2

Postavení na startu: 1. Espargaro, 2. Nakagami, 3. Kallio, 4. Redding, 5. Aegerter, 6. Simon, 7. Terol, 8. Rabat, 9. Schrotter, 10. di Meglio.

Mike di Meglio nenastartoval svůj motocykl do zaváděcího kola a do závodu odstartoval z boxové uličky. Start nejlépe zvládl Nakagami, druhý byl Espargaro, dále Redding, Aegerter a Rabat. Vedoucí trojice hned v úvodu ostatním jezdcům lehce poodskočila a v cíli druhého kola byl náskok před pronásledovateli 1,3 s. Wilairot byl potrestán za předčasný start a musel projet boxy.

Axel Pons z druhé desítky jezdeckého pole měl těžší pád, ale nakonec bylo vidět, že s dopomocí odešel mimo trať. Dále spadl i L. Rossi. Na čele jel skvěle Japonec Nakagami a dvojice pronásledovatelů, Redding a Espargaro, měla co dělat, aby udržela krok s vedoucím jezdcem.

V polovině závodu se na první místo posunul Redding a Nakagami se následně propadl i za Espargara. Mike di Meglio, ve snaze maximálně stáhnout manko ze startu, jel velmi agresivní jízdu a doplatil na to pádem Pasini, do kterého di Meglio lehce narazil a poslal ho k zemi. Na tento incident si také posvítili komisaři závodu.

Pol Espargaro převzal vedení v závodě pět kol před cílem, ale bylo jasné, že Redding se s druhým místem nechtěl spokojit bez boje. Velké drama proběhlo až v posledním kole, kdy se Redding chtěl probojovat na první místo, ale málem došlo ke kontaktu a Espargaro nakonec vítězství uhájil. Skvělý výsledek předvedl Nakagami a z Kataru si odváží svoji první bednu v závodech MS silničních motocyklů. Zajímavý byl i boj o další místa, kde se rozhodovalo až na cílové čáře ve velké skupince jezdců.

Pořadí v cíli (a zároveň v šampionátu Moto2): 1. P. Espargaro 25 b, 2. Redding 20 b, 3. Nakagami 16 b, 4. Aegerter 13 b, 5. Kallio 11 b, 6. Simon 10 b.

MotoGP

Postavení na startu: 1. Lorenzo, 2. Crutchlow, 3. Pedrosa, 4. Dovizioso, 5. Bradl, 6. Marquez, 7. Rossi, 8. Bautista, 9. Smith, 10. Iannone, … 15. Pešek, … 18. Abraham.

Po prvních zatáčkách bylo pořadí v závodě následující: Lorenzo, Pedrosa, Dovizioso, Rossi, Crutchlow a Bradl. Náš Lukáš Pešek Byl v cíli prvního kola na 16. místě, ale Abraham bohužel spadl. Výborné první kolo předvedl Rossi, když se ze sedmého místa na startu posunul až na třetí, ale pak byl dlouhý v první zatáčce za cílovou rovinkou a propadl se opět na 7. příčku.

Lorenzo na špici lehce poodskočil, protože třetí Crutchlow neustále útočil na druhé místo Pedrosy. Smith spadl v pátém kole z 11. místa. Rossi se postupně probojoval na 5. místo, Pešek byl osmnáctý.

V druhém polovině závodu Lorenzo ostatním neustále ujížděl a na trojici Pedrosa, Marquez a Crutchlow se zezadu mohutně dotahoval Rossi. Pět kol před cílem Valentino Rossi úspěšně zaútočil na Crutchlowa a měl před sebou oba jezdce továrního týmu Honda. Netrvalo to dlouho a devítinásobný mistr světa se posunul na druhé místo.

Jorge Lorenzo všem jasně ukázal, kdo v současné době kraluje třídě MotoGP, protože v Kataru vyhrál kvalifikaci a závod ovládl stylem start-cíl. Double pro Yamahu zajistil famózní stíhací jízdou Valentino Rossi, třetí byl Marc Marquez před zkušenějším týmovým kolegou, Danim Pedrosou. Nejlepším jezdcem třídy CRT byl Alex Espargaro, náš Lukáš Pešek závod dokončil na 18. místě.

Pořadí v cíli (a zároveň v šampionátu MotoGP): 1. Lorenzo 25 b, 2. Rossi 20 b, 3. Marquez 16 b, 4. Pedrosa 13 b, 5. Crutchlow 11 b, 6. Bautista 10 b, … Pešek a Abraham bez bodů.