GP Katalánska - heroický souboj jezdců Fiat Yamaha

GP Katalánska - heroický souboj jezdců Fiat Yamaha: titulní fotka Po Itálii se šampionát MS silničních motocyklů přesunul do druhé mekky mašin, do Katalánska. Pořadí v cíli: 125 - Iannone, Terol, Gadea; 250 - Bautista, H. Aoyama, Barbera; MotoGP - Rossi, Lorenzo, Stoner.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu, v první řadě byl Simon, Espargaro, Folger a Krummenacher, druhá řada a její obsazení: Gadea, Terol Smith, Iannone. Náš Lukáš Šembera do závodu vyjel z 29. místa.

Po zhasnutí světel nejlépe vyrazil Pol Espargaro, následován Folgerem a Terolem. V druhém kole se dopředu dral Andrea Iannone a po předjetí řady jezdců se dostal až na špici. O první místo krásně bojoval s Iannonem domácí Julian Simon a jejich klání zvedalo fanoušky na nohy. Z vedoucí skupinky vypadl domácí Pol Espargaro a bohužel pro nás i Lukáš Šembera, oba pro technickou poruchu stroje.

Dvojice jezdců, Iannone a Simon, si na čele budovala neustále větší náskok a 12 kol před cílem měli skoro 2 sekund k dobru před čtveřicí pronásledovatelů, jmenovitě Gadea, Terol, Marquez a Folger. I když se ke konci rozdíl zmenšil, hlad po posledním místě na bedně byl větší a i v druhé skupině se začalo předjíždět.

Chybu jak vrata udělal Julian Simon, když v nájezdu do posledního kola se začal radovat a zdravit diváky. Myslel si, že je už v cíli, ale opak byl pravdou. Simon musel upět zalehnout a jet dál, ale v ten moment se okolo něj prohnala druhá skupina. Simon sice zabral a cílem prolétl na třetím místě, ale aby toho nebylo málo, byl kvůli cílové fotografii posunut až za Gadeu na 4. příčku. Vítězem se stal Andrea Iannone, druhý byl Terol a třetí Gadea.

Pořadí v cíli: 1. Iannone, 2. Terol, 3. Gadea, 4. Simon, 5. Marquez, 6. Folger, 7. Bradl, 8. Smith, 9. Cortese, 10. Krummenacher.

Pořadí v MS: 1. Simon 80 b, 2. Smith 82,5 b, 3. Iannone 71,5 b, 4. Gadea 59 b, 5. Terol 57,5 b.

Třída do 250 ccm

Pořadí na startu: 1. Barbera, 2. Bautista, 3. Simoncelli, 4. Luthi, 5. Debon, 6. H. Aoyama, … 12. Abraham, … 17. Pešek.

Po startu se na čele udržel vítěz kvalifikace, domácí jezdec Hector Barbera, ale ještě v prvním kole ho předjel Alvaro Bautista. Ital Simoncelli se protáhl na druhé místo, ale svou snahu přehnal a spadl. Dav španělských fanoušků při výpadku největšího konkurenta Bautisty a Barbery jásal. Naši se po startu ztratili několik pozic, ale v průběhu závodu se neustále zlepšovali.

Bautista na špici neustále navyšoval náskok nad svými pronásledovateli a 14 kol před cílem vedl už o více než 4 s před Pesinim a Barberou. Z první desítky po pádech vypadli di Meglio a Locatelli. Naopak Hiroshi Aoyama si šetřil pneumatiky až k závěrečné stíhací jízdě, kdy se přehnal přes Pasiniho a v posledním kole nakonec udolal i Barberu. První místo před domácím publikem získal zaslouženě Alvaro Bautista, druhý dojel H. Aoyama a bronzová příčka připadla Barberovi. Oba naši jezdci dojeli na bodech, osmý Abraham zajel nejlepší výsledek sezóny, Pešek vybojoval 4 body za 12. místo.

Pořadí v cíli: 1. Bautista, 2. H. Aoyama, 3. Barbera, 4. Pasini, 5. Debon, 6. Luthi, 7. Wilairot, 8. Abraham, 9. de Rosa, 10. Faubel.

Pořadí v MS: 1. Bautista 108 b, 2. H. Aoyama 96 b, 3. Barbera 75 b, 4. Pasini 64 b, 5. Simoncelli 61 b.

Třída MotoGP

Pořadí na startu: Lorenzo, Rossi, Stoner, Dovizioso, Elias, Edwards

Po startu se na prvnch třech místech nic nezměnilo, jezdecké pole vedl Lorenzo před Rossim a Stonerem. V prvním kole z trati vyletěl Yuki Takahashi.

Vedoucí trojice si po 4 kolech vypracovala náskok o více než 1,3 s před pronásledovateli, které vedli jezdci týmu Repsol Honda, Dani Pedrosa. Andrea Dovizioso. Toni Elias zechyboval a 16 kol před cílem spadl. Z vedoucí skupiny postupně odpadával Stoner, na kterého se naopak zezadu dotahoval Dovizioso.

Třináct kol před cílem se dopředu vmáčkl Jorge Lorenzo a davy diváků na tribunách začaly bouřit. Rossi celou dobu četl styl jízdy Lorenza a vyčkával. V závěru závodu bojovaly dvě dvojičky – Lorenzo a Rossi – o první místo a o bronzový post měl zájem Stoner a Dovizioso. Neskutečné poslední dvě kola předvedli jezdci týmu Fiat Yamaha, když si několikrát vyměnili první místo. Nakonec se radoval Rossi, když to před poslední zatáčkou závodu poslal pod Lorenza, ustál to a proletěl cílem na prvním místě. Třetí byl Stoner, ale v zákulisních záběrech bylo vidět, že byl hodně vyčerpán.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Lorenzo, 3. Stoner, 4. Dovizioso, 5. Capirossi, 6. Pedrosa, 7. Edwards, 8. de Puniet, 9. Kallio, 10. Hayden

Pořadí v MS: 1.-3. Rossi, Lorenzo, Stoner – všichni 106 b, 4. Dovizioso 69 b, 5. Pedrosa 67 b.

Je téměř až neuvěřitelné, že po 6. závodech mají první 3 jezdci stejný počet bodů.