GP Japonska - Abraham na bedně!!!

GP Japonska - Abraham na bedně!!!: titulní fotka Ti, co si přivstali, dobře udělali, protože mohli slavit úspěch spolu s Karlem Abrahamem, který v Japonsku vybojoval krásné 3. místo! Ve třídě do 125 ccm vyhrál Marquez, Kornfeil pro technické problémy nedokončil. V MotoGP zvítězil Stoner.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu – 1. Marquez, 2. Terol, 3. Smith, 4. Cortese, 5. Koyama, 6. Rabat, 7. Espargaro, 8. Grotzkyj, 9. Moncayo, 10. Vazquez, … 20. Kornfeil.

Bohužel Kuba Kornfeil neodjel do zahřívacího kola a musel startovat z boxové uličky. Po zhasnutí červených startovacích světel se dopředu dostal Terol a spolu s Marquezem si během úvodního kola vypracovali náskok.

Hned po startu dostal Folger ránu od jiné motorky, spadl v nájezdu do první zatáčky a do jeho těla narazil Vazquez. Nehoda velmi nepříjemně připomínala tragickou událost, při které navždy odešel Tomizawa. Naštěstí v Japonsku incident tak daleko nezašel, nicméně oba jezdci byli převezeni do Medical centra.

České fanoušky nepotěšila zpráva, že Jakub Kornfeil nadále v závodě neprokračoval, zradila ho technika. Na čele ujížděla dvojice Terol – Marquez před trojicí pronásledovatelů v pořadí Smith, Espargaro a Cortese. Poslední jmenovaný ale spadl a do závodu se vrátil s výraznou ztrátou na vedoucího jezdce.

Třináct kol před cílem se před vedoucího Terola protáhl Marquez a hned si vypracoval drobný náskok. Konec závodu byl z pohledu vedoucích jezdců celkem nezajímavý, závodníci v podstatě dokroužili do cíle. Jediné drama předvedl Koyama, který spadl z 5. místa tři kola před cílem. Vítězem GP Japonska v nejmenší kubatuře se stal Marc Marquez před Terolem a Smithem. Díky těmto výsledkům se krásně zdramatizoval boj o titul mistra světa, vedoucí trojici dělí jen 13 bodů.

Pořadí v cíli – 1. Marquez, 2. Terol, 3. Smith, 4. Espargaro, 5. Moncayo, 6. Rabat, 7. Webb, 8. Salom, 9. Martin, 10. Zarco.

Průběžné pořadí v MS – 1. Terol 228 b, 2. Marquez 222 b, 3. Espargaro 215 b, 4. Smith 160 b, 5. Cortese 122 b, … 20. Kornfeil 18 b.

Třída Moto2

Postavení na startu – 1. Simon, 2. Redding, 3. Takahashi, 4. Elias, 5. Corti, 6. de Angelis, 7. Abraham, 8. Bradl, 9. Hernandez, 10. Iannone.

Nejlepší start předvedl Toni Elias, který měl za zády Simona, Takahashiho a Reddinga. Náš Karel Abraham měl dobrý vstup do závodu a cílem prvního kola proletěl na 8. místě. Jmenovaná čtveřice si během úvodních kol vypracovala náskok více než 1,5 s před velkou skupinou pronásledovatelů v čele s de Angelisem.

Elias na špici diktoval velmi rychlé tempo, kterému stačil jen Simon. Třetí Takahashi s Reddingem začali ztrácet a zezadu se na ně dotahoval de Angelis a šestý Abraham.

V polovině závodu se k potěše českých fanoušku Abraham posunul na 5. místo před Reddinga, který se postupně propadal. Na špici si Elias se Simonem vypracovali rozhodující náskok, ale boj o třetí místo se zdramatizoval, protože k dvojici Takahashi – de Angelis se přitáhl dobře jedoucí Abraham.

Dvě kola před cílem se Abaja dostal před Takahashiho na 4. místo a v posledním kole předjel mimo záběr kamery i de Angelise! Dámy a pánové, Karel Abraham je na bedně!!! Vítězství v závodě si pohlídal Elias před Simonem.

Pořadí v cíli – 1. Elias, 2. Simon, 3. Abraham, 4. de Angelis, 5. Redding, 6. Takahashi, 7. Bradl, 8. Luthi, 9. Rolfo, 10. Debon.

Průběžné pořadí v MS – 1. Elias 249 b, 2. Simon 168 b, 3. Iannone 147 b, 4. Luthi 138 b, … 15. Abraham 49 b.

Třída MotoGP

Postavení na startu – 1. Dovizioso, 2. Rossi, 3. Stoner, 4. Lorenzo, 5. Edwards, 6. Spies, 7. de Puniet, 8. Simoncelli, 9. Bautista, 10. Capirossi.

Lorenzo si před závodem v Japonsku nepřímo zajistil titul mistra světa, protože Pedrosa při tréninku spadl a zlomil si klíční kost. Po operaci byl převezen k rekonvalescenci zpět do rodného Španělska a odhaduje se, že sezóna pro něj předčasně skončila.

Velmi vydařený start měl Stoner, který byl na výjezdu z úvodních zatáček na prvním místě. Za ním se seřadili Dovizioso, Lorenzo a Stoner. Jezdecké pole se během úvodních kol natáhlo a na špici se vytvořili dvě dvojice: Stoner – Dovizioso a týmový souboj mezi Lorenzem a Rossim.

Zhruba v třetině závodu se Rossi dostal před Lorenza a tím téměř veškeré boje na špici skončily. Předjížděcí manévry se pak odehrávaly na zadních pozicích, např. Ben Spies udělal na začátku chybu, dostal se lehce mimo trať a v průběhu závodu jel zajímavou stíhací jízdu.

Opět celkově nezajímavý závod pěkně osladila dvojice Rossi – Lorenzo a jejich vzájemná nevraživost byla hodně znát i na závodní trati. Několikrát si oba jezdci vyměnili místo, párkrát došlo ke kontaktu, bylo to hodně divoké. Druhé vítězství v řadě vybojoval Casey Stoner před Doviziosem a Rossim.

Pořadí v cíli – 1. Stoner, 2. Dovizioso, 3. Rossi, 4. Lorenzo, 5. Edwards, 6. Simoncelli, 7. Bautista, 8. Spies, 9. de Puniet, 10. Aoyama.

Průběžné pořadí v MS – 1. Lorenzo 297 b, 2. Pedrosa 228 b, 3. Stoner 180 b.