GP Itálie - Abraham dojel sedmý, Pešek spadl

GP Itálie - Abraham dojel sedmý, Pešek spadl: titulní fotka Závod: 125 - Corsi, Talmacsi, Espargaro. Ve třídě 250 ccm vyhrál Simoncelli, Karel Abraham je sedmý a Lukáš Pešek spadl. V MotoGP na domácí trati opět kraloval Valentino Rossi, druhý dojel Stoner a třetí byl Pedrosa.

Závod třídy MotoGP

Rossi na Pole Position při startu trochu zaváhal a propadl se na páté místo. Do čela šel Pedrosa a na druhé místo se posunul Stoner. V cíli prvního kola: Stoner, Pedrosa, Rossi, Capirossi, Hayden.

Ve čtvrtém kole se Rossi postupně posunul až na první místo a začal pracovat na budování náskoku. Jeho nástup stihl zachytit Stoner a Pedrosa, čtvrtý Capirossi už začal malinko ztrácet. V šestém kole spadl Randy de Puniet a Marco Melandri. O kolo později spadl Hopkins a o kousek dále Lorenzo. V devátém kole byl Stoner dlouhý na brzdy, propadl se na třetí místo, ale v závodu nadále bezproblémů pokračoval.

V polovině závodu měl Rossi na čele náskok 1,6 s před druhým Pedrosoua třetím Stonerem. Capirossi začal spomalovat a ve 14. kole se přes něj přesypal Toseland i Edwards. Pořadí, včetně rozestupů, po 17 odjetých kolech: Rossi – 3,2 s – Stoner, Pedrosa – 4,5 s – de Angelis – 3 s – Edwards, Toseland, Capirossi, Dovizioso.

Tři kola před cílem se zřejmě rozhodlo o stupních vítězů: v čele měl Rossi náskok 3 s před druhým Stonerem a třetí Pedrosa ztrácel na Australana přes 2 s. Nejzajímavější boj byl o 6. místo, kde se potýkali Toseland a Capirossi. V závěru závodu MotoGP už k podobným dramatům, jako v dvěstěpadesát­kách, nedošlo, jezdci v klidu dokroužili do cíle. V Itálii dnes budou velké oslavy, všechny tři kubatury vyhráli domácí jezdci.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Stoner, 3. Pedrosa, 4. de Angelis, 5. Edwards, 6. Toseland, 7. Capirossi, 8. Dovizioso, 9. Nakano, 10. Vermeulen.

Závod třídy do 250 ccm

Po startu se okamžitě utrhla dvojice Bautista – Simoncelli, kterou se rozhodl stíhat Hector Barbera. V druhé čtyřčlenné skupině zaúřadoval Lukáš Pešek a chvíli byl v čele na 4. místě. V třetím kole jej vystřídal Debon, ale naštěstí Pešek jeho nástup zachytil. Pořadí na konci 5. kola: Bautista, Simoncelli, Barbera, Debon, Pešek, Takahashi, Faubel, Poggiali. Náš Karel Abraham se posunul na první bodovanou příčku.

V šestém kole z čela závodu po pádu odstoupil Alvaro Bautista. Na první příčku se posunul Simoncelli a druhý Barbera se rozhodl italského jezdce dojet. V boji o třetí místo se stále skvěle držel Lukáš Pešek, bojoval s Debonem a Luthim. V desátém kole vypadl Faubel a o pár zatáček dále i Lukáš Pešek. Ve stejné zatáčce ale spadl i Poggiali a to všechno nahrálo Abrahamovi, aby se posunul na dobré 9. místo.

Barbera se při nájezdu do posledního kola na cílové rovince snažil dostat z větru před Simoncelliho, ale Ital na prvním místě udělal vlnku, došlo ke kontaktu a dle mého soudu Simoncelli svou motorkou zablokoval přední brzdu druhého Barbery. Hector Barbera přeletěl řídítka a skončil v nehezkých kotrmelcích. V posledním kole navíc chyboval H. Aoyama, skončil v kačírku a díky tomu se Karel Abraham dojel na výborném 7. místě.

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Debon, 3. Lüthi, 4. Kallio, 5. Pasini, 6. Locatelli, 7. Abraham, 8. H. Aoyama, 9. A. Espargaro, 10. Wilairot … Pešek nedojel.

Závod třídy do 125 ccm

Vynikající start předvedl Gabor Talmacsi a ve výjezdu z prvních zatáček vedl celé pole s celkovým počtem 38 jezdců. V polovině prvního kola bylo pořadí na špici Talmacsi, di Meglio, Iannone, ale pořadí se měnilo v každé zatáčce. Pořadí na konci třetího kola: Terol, di Meglio, Talmacsi, Espargaro, Iannone, Corsi, Bradl, de Rosa.

Perfektní práci odvedl Stefan Bradl, když se během dvou kol posunul z konce první desítky až na čelo závodu. Za ním to všechno vřelo, opravdu vynikající závod, který vyžaduje hodně pozornosti, protože vedoucí skupina má 12 jezdců, kteří se perou každý metr. Bradl např. šel o chvilku dříve na brzdy a ve výjezdu z „esíčka“ byl najednou na třetím místě. V polovině závodu se přeci jen vedoucí chumel jezdců natáhl do dlouhého hada, ale k předjíždění docházelo i nadále.

Na konci 10. kola se na cílové rovince dopředu dostala dvojice týmu Jack & Jones, Terol a Corsi. Vedoucí skupinka se roztrhla, odpadla z ní trojice: Bradl, Cortese, de Rosa. V třináctém kole bylo pořadí na trati: di Meglio, Talmacsi, Espargaro, Corsi, Terol, Gadea, Smith.

Pět kol před cílem se vedoucí skupinka zúžila už jen na 7 jezdců, ale nebylo výjimkou, že na konci cílové rovince bylo 5 jezdců vedle sebe a kdo šel na brzdy nejpozději, měl největší šance předjet soupeře. Tak se dvě kola před cílem do čela dostal i Bradley Smith, ale v nájezdu do posledního kola klesl až na 5. příčku. V infarktovém závěru si vedoucí příčku těsně udržel Simone Corsi, z větru se na druhé místo posunul Gabor Talmacsi a třetí dojel Pol Espargaro. Prvních 7 jezdců se v cíli srovnalo do rozdílu 0,9 s, tak si asi dokážete představit, jak to bylo těsné.

Pořadí v cíli: 1. Corsi, 2. Talmacsi, 3. Espararo, 4. di Meglio, 5. Smith, 6. Gadea, 7. Terol, 8. Cortese, 9. Olive, 10. Bradl.

Sobotní výsledky a postavení na startu

125 ccm – Španělovi Espargarovi italský okruh Mugello neskutečně sedl, protože ani v sobotu ráno se nenašel nikdo jiný, kdo by překonal jeho čas. Druhý byl Mike di Meglio a třetí dojel Sandro Cortese z českého tými Emmi – Caffe Latte. V ostré sobotní kvalifikaci vybojoval Pole Position Rafael de Rosa. Dobrý výsledek po delší době udělal i obhájce titulu, Maďar Talmacsi a do italské Grand Prix vyrazí z druhémo místa. Espargaro zakončuje první řadu a Cortese je šestý.

Postavení na startu: 1. de Rosa, 2. Talmacsi, 3. di Meglio, 4. Espargaro, 5. Gadea, 6. Cortese, 7. Smith, 8. Corsi, 9. Terol, 10. Koyama.

250 ccm – Druhý trénink se nejlépe vydařil Bautistovi, ale celkem mě překvapilo druhé místo Poggialiho. Výborný výsledek podal Pešek, když dojel na šestém místě, hned před Thomasem Lüthim. Naopak se nedařilo Abrahamovi, když dojel až šestnáctý.

Lukáš Pešek ve druhé kvalifikaci výborně zabojoval a dostal se pod hranici 1:54 na kolo. To spolu s ním zvládli pouze další čtyři jezdci a Lukáš tak odstartuje z velmi slibné páté pozice na startu. Karel Abrahám setrval na šestnáctém místě. Vítěz kvalifikace, Španěl Hector Barbera s Aprilií, dokázal výrazně zrychlit a nadělil druhému Bautistovi téměř tři čtvrtě vteřiny, čímž se pasoval do role favorita závodu. Odstup Lukáše Peška na druhé místo byl pouhých 481 tisícin sekundy.

Postavení na startu: 1. Barbera, 2. Bautista, 3.Simoncelli, 4.Kallio, 5.Pešek, 6.Poggiali, 7.Debon, 8.Luthi, 9.Pasini, 10.Ayoama

MotoGP – Ledově chladný Pedrosa ovládl Mugello pro sobotní dopoledne. Generálku před kvalifikací dobře zvládl i druhý Stoner a třetí Capirossi. V kvalifikaci ale zaúřadoval „The Doctor“, miláček domácího publika, a své fanoušky odměnil vybojovaným Pole Position. Druhý dojel Pedrosa a na konci první řady je domácí veterán, Loris Capirossi. Stoner bude útočit ze čtvrtého místa, Lorenzo je sedmý.

Postavení na startu: 1. Rossi, 2. Pedrosa, 3. Capirossi, 4. Stoner, 5. Edwards, 6. Hayden, 7. Lorenzo, 8. Toseland, 9. Nakano, 10. de Angelis.

Páteční výsledky

125 ccm – V „malorážkách“ se v prvním tréninku dařilo Polu Espargarovi a jeho tempo dokázal zachytit pouze Maďar Talmacsi. Třetí Ranseder totiž ztrácel na prvního více než 1,8 s! V kvalifikaci se sice výsledky urovnali do „normálních“ odstupů v řádech desetin sekundy, ale i zde byl Espargaro nejrychlejší. Provizorní první řadu dále doplnili: Redding, di Meglio a de Rosa. Obhájce titulu, Gabor Talmacsi, nemůže letos prolomit smůlu a je na 7. místě.

250 ccm – Itálie doslova sedla do noty našemu Karlu Abrahamovi, protože hned v prvním tréninku dojel na výborném sedmém místě. Lukáš Pešek byl 12. a úvodní měření sil vyhrál Bautista. Mattia Pasini kraloval kvalifikaci, když druhému Simoncellimu uletěl o téměř celou sekundu. Čtvrtý H. Aoyama ztrácel už přes 2 s. Naši jezdci si vedli dobře, Abraham potvrdil dobrou formu a do sobotní kvalifikace mu patří 9. místo na startu, Pešek se nezlepšil a je dvanáctý.

MotoGP – Okruh v Mugellu dobře sedl Johnu Hopkinsovi a se svou Kawasaki překvapil celé startovní pole. Konečně se ze zimního spánku probral i Loris Capirossi a před domácím publikem si v prvním tréninku vystřihl druhé místo. Naopak Rossi dojel až desátý a Lorenzo dokonce 14. V druhém měření sil byl nejlepší Chris Vermeulen, dále byli Hayden, Stoner Rossi a Toseland.

Program víkendu (vše našeho času)

125 ccm
Pátek: 1. trénink 09:00–09:45, 1. kvalifikace 13:10–13:40
Sobota: 2. trénink 09:00–09:45, 2. kvalifikace 13:15–13:40
Neděle: Warm Up: 08:40–09:00, závod začíná v 11:00

250 ccm
Pátek: 1. trénink 11:15–12:15, 1. kvalifikace 15:10–15:55
Sobota: 2. trénink 11:15–12:15, 2. kvalifikace 15:10–15:55
Neděle: Warm Up: 09:10–09:30, závod začíná v 12:15

MotoGP
Pátek: 1. trénink 10:00–11:00, 2. trénink 13:55–14:55
Sobota: 3. trénink 10:00–11:00, kvalifikace 13:55–14:55
Neděle: Warm Up: 09:40–10:00, závod začíná v 14:00

Vítězové minulého roku

125 ccm: 1. Faubel, 2. Gadea, 3. Corsi
250 ccm: 1. Bautista, 2. de Angelis, 3. Barbera
MotoGP: 1. Rossi, 2. Pedrosa, 3. BarrosDiskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
go Rossi go %Koenigsegg <3 31.05.2008  17:54
Vstoupit do diskuse ›