GP Itálie - Kornfeil i Abraham na 17. místě

GP Itálie - Kornfeil i Abraham na 17. místě: titulní fotka V sobotu si Rossi zlomil nohu a nebude dlouhodobě závodit. V třídě 125 ccm vyhrál Marquez, v závodě Moto2 zvítězil stylem start-cíl Iannone (Pešek spadl). Královskou kubaturu ovládl Pedrosa před Lorenzem a Doviziosem.

Třída do 125 ccm

Pořadí na startu: 1. Cortese, 2. Espargaro, 3. Smith, 4. Terol, 5. Krummenacher, 6. Marquez, 7. Rabat, 8. Vazquez, 9. Zarco, 10. Koyama, … 21. Kornfeil.

Perfektní start předvedl Terol, který předjel všechny soupeře první řady a hned si vybudoval drobný náskok. Za ním se vydal Espargaro, Vazquez a Cortese, ale poslední jmenovaný, vítěz kvalifikace, Sandro Cortese, svoji snahu přehnal a spadl. V závodě sice pokračoval, ale s velkou ztrátou na zbytek jezdeckého pole. Kuba Kornfeil byl v cíli 3. kola na 22. místě v balíku jezdců bojujících až o 14. místo.

Vedoucí dvojice Terol – Espararo si vypracovala více než 2,5 s náskok před pronásledovateli, ale Marquez se Smithem se rozhodli bojovat o první místo a začali mohutně stahovat. Pomohl jim i fakt, že Terol s Espargarem si několikrát vyměnili první místo a v 8. kole závodu se dvojice spojily. Za nimi bojovala trojice jezdců v pořadí Vazquez, Krummenacher a Rabat o 5. místo.

Na špici se měnilo pořadí poměrně často, např. na konci cílové rovince se na brzdy řadili hned 3 jezdci vedle sebe. V posledním kole začal úřadovat Terol, když se ze čtvrtého místa nekompromisně procpal až na druhé místo a chystal si útok na vedoucího Marqueze. Vítězem Grand Prix Itálie ve třídě do 125 ccm se stal Marquez, který své místo ubránil před Terolem a Espargarem. Nepopulární čtvrté bramborové místo tak zůstalo pro mladého Brita Smithe. Náš Jakub Kornfeil závod dokončil na 17. místě.

Pořadí v cíli: 1. Marquez, 2. Terol, 3. Espargaro, 4. Smith, 5. Vazquez, 6. Krummenacher, 7. Rabat, 8. Koyama, 9. Zarco, 10. Webb, … 17. Kornfeil.

Průběžné pořadí v MS: 1. Terol 85 b, 2. P. Espargaro 79 b, 3. Marquez 57 b, 4. Smith 45 b, 5. Vazquez 44 b, … 19. Kornfeil 2 b.

Třída Moto2

Pořadí na startu: 1. Iannone, 2. Elias, 3. de Angelis, 4. Cluzel, 5. Tomizawa, 6. Gadea, 7. Talmacsi, 8. Pons, 9. Luthi, 10. Simon, … 17. Pešek, … 20. Abraham.

Start si z Pole Position pohlídal Andrea Iannone, na druhé místo se prodral Cluzel a skvělý úvod měl i Talmacsi, který se ze 7. místa posunul až na 3. příčku. Maďarský závodník, Gabor Talmacsi, se dostal dokonce na 2. místo a vydal se stíhat týmového kolegu Iannoneho. Lukáš Pešek v cíli 2. kola figuroval na 18. místě, Abraham byl 26.

Po čtyřech kolech měl Iannone náskok více než 3,5 s. Z druhého místa spadl Cluzel a s poškozeným motocyklem nemohl v závodě pokračovat. Bohužel z celkového pořadí zmizel Lukáš Pešek, když ve třetím kole spadl. Stejně skončil i Mattia Pasini, který tak nepopulárně oslavil svůj 100. start v MS silničních motocyklů. Díky bojům o 2. místo, kde úřadoval především Luthi, Elias a Gadea, se Iannone neustále vzdaloval zbytku jezdeckého pole a v polovině závodu měl více než 6 s náskok.

Pokud to Iannone nezahodí nebo mu neselže technika, není asi už nic, co by mu mělo vzít vítězství. Zajímavé to bylo za jeho zády, boj o 2. místo svádělo hned 6 jezdců. Z této skupiny postupně odpadl Talmacsi a boj o stříbrný stupínek vítězů gradoval.

Poslední dvě kola byla opět kořením závodů motocyklů, pořadí se měnilo v každé zatáčce a o 2. místo se nakonec rozhodovalo až na cílové pásce. Vítězství stylem start-cíl vybojoval Iannone, druhý byl Gadea a bronz připadl Corsimu. Karel Abraham závod dokončil na 17. místě.

Pořadí v cíli: 1. Iannone, 2. Gadea, 3. Corsi, 4. Luthi, 5. Elias, 6. Tomizawa, 7. Talmacsi, 8. Takahashi, 9. Simon, 10. Debon, … 17. Abraham.

Průběžné pořadí v MS: 1. Elias 74 b, 2. Tomizawa 55 b, 3. Corsi 51 b, 4. Gadea 46 b, 5. Iannone 38 b, … 24. Pešek 4 b, 25. Abraham 2 b.

Třída MotoGP

Pořadí na startu: 1. Pedrosa, 2. Lorenzo, 3. Stoner, 4. Hayden, 5. Edwards, 6. de Puniet, 7. Spies, 8. Dovizioso, 9. A. Espargaro, 10. Aoyama.

Důležitá zpráva – Valentino Rossi dostal velkého high sidera v sobotním tréningu a s otevřenou zlomeninou pravé holenní kosti byl převezen na operaci. Zákrok v nemocnici proběhl bez komplikací, ale první prognózy hovoří o rekonvalescenci 3–4 měsíců, což pro Valeho znamená téměř konec sezóny. Za zmínku jistě stojí i fakt, že devítinásobný mistr světa, „The Doctor“ Rossi, od začátku kariéry až do dnešního dne nevynechal ani jeden z 230 startů MS silničních motocyklů.

Po startu si první trojice (Pedrosa, Lorenzo a Stoner) udržela stejné pořadí, ale o pár zatáček dále se na třetí místo dostal Hayden. Stoner klesel dokonce až na páté místo za Spiese. Kontrolu uhrabání kačírku provedl Simoncelli, když si udělal krátký výlet mimo trať.

Na čele si Pedrosa vypracoval náskok přes 3,5 s před dvojicí Lorenzo – Dovizioso. Souboj o druhé místo byl velmi vyrovnaný, jezdci si párkrát vyměnili pozici a nedarovali si ani jeden metr zdarma. Z pátého místa spadl Nicky Hayden a v závodě nepokračoval.

Pěkný souboj o 4. místo probíhal mezi trojicí Melandri, Stoner a de Puniet a zezadu se na ně dotahoval Spies. Konec závodu byl na prvních třech místech trochu nudnější: Pedrosa vyhrál stejně jako Iannone v Moto2 stylem start-cíl, druhé místo si zkušeně pohlídal Lorenzo před domácím Doviziosem. Nejlepším v boji o 4. místo byl nakonec Stoner, ale musel si to v posledním kole tvrdě vybojovat před Melandrim a de Punietem.

Pořadí v cíli: 1. Pedrosa, 2. Lorenzo, 3. Dovizioso, 4. Stoner, 5. Melandri, 6. de Puniet, 7. Spies, 8. A. Espardaro, 9. Simoncelli, 10. Capirossi.

Průbežné pořadí v MS: 1. Lorenzo 90 b, 2. Pedrosa 65 b, 3. Rossi 61 b, 4. Dovizioso 58 b, 5. Hayden 39 b.