GP Itálie - doma konečně vyhrálo Ducati (Stoner)

GP Itálie - doma konečně vyhrálo Ducati (Stoner): titulní fotka Na italském okruhu Mugello bylo pořadí: 125 ccm - Smith, Terol, Simon; 250 ccm - Pasini, Simoncelli, Bautista; MotoGP - Stoner, Lorenzo, Rossi.

Třída do 125 ccm

Pole Position v sobotní kvalifikaci vybojoval mladičký Angličan Smith a za ním se do první řady poskládali: Reding, Simon a Gadea. Náš Lukáš Šembera vybojoval 25. místo.

Po zhasnutí červených světel měl nejlepší start Redding, ale na výjezdu z prvních zatáček se na čelo propracoval Julian Simon. V cíli druhého kola bylo pořadí na čele závodu: Iannone, Redding a Terol, ale na brzdy v nájezdu do první zatáčky se pořadí opět promíchalo. Naneštěstí Lukáš Šembera neodstartoval ideálně a propadl se o několik příček dozadu.

Na špici jezdeckého pole se utvořila osmičlenná skupina závodníků, kde se měnily místa v každé zatáčce. Pro technickou závadu na motorce musel 14 kol před cílem odstoupit Andrea Iannone, který doposud jezdil mezi prvními třemi. Výpadku využil Bradley Smith, který poodjel o nekolik desítek metrů stíhající skupině. Ve snaze dojet vedoucího Smitha se jezdci roztrhali na menší skupiny a z první desítky navíc vypadl Webb, když přebrzdil přední kolo a šel k zemi.

Vedoucí tříčlenná skupina ve složení Smith, Simon a Terol měla před pěticí pronásledovatelů náskok více než 5 s a rozdíl neustále narůstal. Šest kol před cílem začalo lehce mrholit, ale nebylo to nic velkého, protože závod se nepřerušil. Závod vyhrál Bradley Smith před Terolem a Simonem. Zajímavý boj o 4. místo vyhrál Pol Espargaro, naopak několik zatáček před cílem upadl Sandro Cortese. Sice motorku zvedl, ale s 10. místem nebyl moc spokojen. Lukáš Šembera závod dokončil na slušném 22. místě.

Pořadí v cíli: 1. Smith, 2. Terol, 3. Simon, 4. Espargaro, 5. Marquez, 6. Zarco, 7. Redding, 8. Bradl, 9. Savadori, 10. Cortese … 22. Šembera

Pořadí v MS: 1. Smith 74,5 b, 2. Simon 71 b, 3. Iannone 46,5 b, 4. Espargaro 44,5 b, 5. Gadea 43 b.

Třída do 250 ccm

Na prvním místě na startu byl Alvaro Bautista a dále v první řadě stáli: Simoncelli, Barbera a H. Aoyama. Naši jezdci se také v kvalifikaci neztratili, Abraham stál na 11. místě a patnáctý byl Lukáš Pešek. Bohužel ze zákulisních informací víme, že Lukáš nebyl úplně fit a kvůli nemoci musel brát antibiotika.

Těstě před startem začalo slušně pršet, motocykly byly nastaveny na mokrý závod a měly pneumatiky se vzorkem. Po minulém vítězství na mokru si věřil Marco Simoncelli a hned v prvním kole si vypracoval náskok o „parník“. Za ním byl Barbera, Bautista a H. Aoyama. Dobře jel i Lukáš Pešek, předjížděl jednoho jezdce za druhým a na konci druhého kola figuroval dokonce na 6. místě. Karel Abraham začal opatrněji a jel na 15. místě.

Vedoucí Simoncelli měl náskok přes 6 s, ale dvojice Pasini a Bautista každým kolem rozdíl neustále snižovala. Bohužel pro české fanoušky, 16 kol před cílem měl Lukáš Pešek ošklivý pád a otřesen odcházel v doprovodu traťového komisaře na ošetření. Třináct kol před cílem se druhý Bautista a třetí Pasini dotáhli na Simoncelliho a hned o kolo později šel Bautista do čela závodu.

Simoncelli předjetí od Bautisty opět psychicky neustál a obdobně, jako tomu bylo párkrát v loňské sezóně, nesmyslně poslal motorku pod vedoucího Španěla. Došlo ke kontaktu a oba jezdci vyjeli mimo trať. Naštěstí ani jeden nespadl a se ztrátou se vrátili zpět na trať. Dva se perou a třetí Pasini se smál, když se zadarmo dostal do čela závodu.

Alvaro Bautista jezdil jedno nejrychlejší kolo za druhým a pět kol před cílem se znovu dotáhl za záda Simoncelliho. Pak ale dostal polovičního highsidera, naštěstí nespadl, ale ztratil hodně metrů. Doslova infarktové poslední kolo předvedla dvojice Pasini a Simoncelli v boji o první místo a nakonec před domácím publikem triumfoval Mattia Pasini. Dále na pódiových místech dojel Simoncelli a Bautista. Náš Karel Abraham dojel na pěkném 13. místě a do celkového hodnocení si připsal 3 bodíky.

Pořadí v cíli: 1. Pasini, 2. Simoncelli, 3. Bautista, 4. Lüthi, 5. Barbera, 6. H. Aoyama, 7. Debon, 8. Faubel, 9. de Rosa, 10. Locatelli … 13. Abraham … Pešek nedojel.

Pořadí v MS: 1. Bautista 83 b, 2. H. Aoyama 76 b, 3. Simoncelli 61 b, 4. Barbera 59 b, 5. Pasini 51 b.

Třída MotoGP

Pořadí na startu: Lorenzo, Stoner, Capirossi, Rossi, de Puniet, Edwards…

Mezi závodem třídy do 250 ccm a MotoGP déšť ustal a trať začala osychat. O kuriozitu závodu se postaral Jorge Lorenzo, když spadl při přesunu z boxů na start závodu ještě před zahřívacím kolem.

Famózní start předvedli oba jezdci Repsol Hondy, do čela se prokousal domácí Dovizioso, stíhán Vermeulenem a Stonerem. Valentino Rossi s malým odstupem vedl druhou skupinku, kde byl Pedrosa a smolař Lorenzo. Postupem závodu se Rossi posunul až na druhé místo a začal stahovat vedoucího Doviziosa. Perfektní úvod závodu předvedl i Marco Melandri, když z 15. místa na startu se posunul až na třetí místo.

Někteří z jezdců začali měnit motocykly, zhruba 17 kol před cílem. Na špici se utrhla dvojice Italů, v pořadí Melandri a Rossi, ale ve 14 kole zajeli už všichni do boxů pro motocykl se slicky a nastavením na suchou trať. Pořadí 12 kol před cílem po výměně motorek: 1. Dovizioso, 2. Stoner, 3. Capirossi, 4. Lorenzo, 5. Rossi.

Bohužel z čela závodu zmizel Melandri, kterému nový stroj nejel stejně, jako na mokru. Pád v podobě highsidera předvedl Pedrosa a kvůli předchozím zraněním musel být z kačírku odnesen na nosítkách. Na čelo se dostal domácí veterán Capirossi, následován Stonerem. Za nimi s malými rozestupy jel Dovizioso a dvojice jezdců týmu Fiat Yamaha v pořadí Lorenzo a Rossi.

Konec závodu byl velmi napínavý, celá pětice se sjela a několik pozic se ještě vyměnilo. Vítězství pro domácí Ducati vybojoval Casey Stoner, dále na bedně byli oba jezdci Fiat Yamaha týmu v pořadí Lorenzo a Rossi, miláček domácího publika. Stoner se díky vítězství posunul i do čela průběžného pořadí MS.

Pořadí v cíli: 1. Stoner, 2. Lorenzo, 3. Rossi, 4. Dovizioso, 5. Capirossi, 6. Edwards, 7. Toseland, 8. de Puniet, 9. Canepa, 10. Vermeulen.

Pořadí v MS: 1. Stoner 90 b, 2. Lorenzo 86 b, 3. Rossi 81 b, 4. Pedrosa 57 b, 5. Dovizioso 56 b.