GP Indianapolis - Rossi byl nejlepším vodníkem

GP Indianapolis - Rossi byl nejlepším vodníkem: titulní fotka Okruh v americkém Indianapolis prošel rekonstrukcí a letos poprvé se zde jel šampionát MS silničních motocyklů. Závody třídy do 125 ccm a MotoGP byly zkráceny a "dvěpade" se ani nejely. Proč? Kvůli počasí.

Třída do 125 ccm

V páteční kvalifikaci pršelo a na mokré trati se nejlépe vedlo Zanettimu na motocyklu KTM a s časem 1:58,491 ujel druhému Reddingovi o téměř 0,4 s. V sobotní kvalifikaci byla trať suchá a Pole Position vybojoval Pol Espargaro. Za ním se do první řady postavil Mike di Meglio, Stefan Bradl a Danny Webb.

Nedělní závod začínal na osychající trati a byl vyhlášen jako suchý. Po zhasnutí červených světel udržel první místo Espargaro a začal se pomalu, ale jistě vzdalovat ostatním. Za ním jezdila zpočátku dvojice Terol – Redding, ale Terol se cítil na víc: utrhl se od Reddinga a začal Espargara stahovat. Pěknou podívanou předváděla skupinka v boji o čtvrté místo, kde byli Corsi, di Meglio, Marquez, Bradl a Cortese.

Pol Espargaro na čele byl v jedné zatáčce dlouhý na brzdy a Terol se na něj dotáhl. Naopak Reddinga stahovala zuřivě vyhlížející smečka jezdců za ním. Zajímavý konec závodu ale uťal déšť a třída do 125 ccm byla předčasně ukončena. Vítězem se stal Nicolas Teros z týmu Jack & Jones WRB, druhý byl Pol Espargaro a třetí místo nakonec vybojoval Stefan Bradl.

Pořadí v cíli: 1. Terol, 2. Espargaro, 3. Bradl, 4. Redding, 5. Cortese, 6. Marquez, 7. Corsi, 8. Smith, 9. Bonsey, 10. di Meglio.

Průběžné pořadí v MS: 1. di Meglio 192 b, 2. Corsi 167 b, 3. Talmacsi 149 b, 4. Bradl 142 b, 5. Terol 138 b, 6. Olive 118 b.

Třída do 250 ccm

Radost všem českým fanouškům udělal v pátek Karel Abraham, když na mokré trati vyhrál první kvalifikaci. Za ním se seřadila dvojice jedců týmu Red Bull KTM, Hiroshi Aoyama a Mika Kallio. Dobrý výsledek podal i Lukáš Pešek, který dojel šestý. V sobotní kvalifikaci bylo sucho a nejlepší čas zajel Marco Simoncelli. V první řadě dále stáli: Barbera, Kallio a Debon. Lukáš Pešek si na startovním roštu vybojoval slušnou 9. příčku, Karel Abraham dojel v sobotu patnáctý.

V neděli se kvůli dešti předčasně ukončil závod třídy do 125 ccm a po rozhodnutí ředitelství závodu se start závodu dvěstěpadesátek posunul až za třídu MotoGP. Jenže počasí jezdcům opravdu nepřálo, závod MotoGP byl také předčasně ukončen a kvůli bezpečnosti (velký vítr a déšť) se závod třídy do 250 ccm zrušil.

Třída MotoGP

Boj o Pole Position gradoval do poslední chvíle, nakonec se štěstíčko přiklonilo k Rossimu, když porazil Stonera o pouhých –0,084 s. Na konec první řady se postavil Rossiho parťák, Španěl Lorenzo.

Start do mokrého závodu se vydařil Stonerovi, Haydenovi a Doviziosovi. Všichni tito jezdci se dostali před Rossiho. Do čela závodu se za jásotu domácích fanoušku prodral Nicky Hayden a o druhé místo bojoval Rossi s Doviziosem. Rossi ale trať v Indianapolis sedla a na mokrém povrchu si dovolil více, než Dovizioso. Ujel mu a zahákl se za vedoucího Haydena.

Možná to Rossi tušil, že by se závod mohl předčasně ukončit (to by byl velký lišák) a nebo měl prostě jen na víc? Prostě v třináctém kole se posunul do čela závodu, kde kroužil až do kola č. 21, kdy byla Red Bull Indianapolis Grand Prix ukončena. Na trat pršelo a silný vítr na trať přifoukl nečistoty (listí, větvičky atd), shodil na zem velkou reklamu Yamahy atd.

Ředitelství závodu s verdiktem o ukončení závodu chvíli váhalo, komisaři se nakonec šli zeptat i do boxů šéfů stájí a především samotných jezdců. Po krátké pauze nakonec bylo podáno definitivní rozhodnutí, že je závod ukončen a platí výsledky z cíle 20. kola. Vítězem premiérové GP Indianapolis se stal Rossi, druhý dojel Hayden a bronz získal Lorenzo. Zajímavostí závodu byl i fakt, že v tak extrémních podmínách do cíle dojelo všech 19 jezdců.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Hayden, 3. Lorenzo, 4. Stoner, 5. Dovizioso, 6. Spies, 7. Guintoli, 8. Pedrosa, 9. Vermeulen, 10. de Angelis.

Průběžné pořadí v MS: 1. Rossi 287 b, 2. Stoner 200 b, 3. Pedrosa 193 b, 4. Lorenzo 156 b, 5. Dovizioso 129 b, 6. Vermeulen 117 b.


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
... srky 17.09.2008  18:22
Re: průběh Wolfik46 16.09.2008  18:43
průběh DJdick 15.09.2008  11:49
Vstoupit do diskuse ›