GP Indianapolis - Kornfeil si připsal další 2 body

GP Indianapolis - Kornfeil si připsal další 2 body: titulní fotka Po závodech v Brně se MS silničních motocyklů přesunulo do amerického Indianapolis. Velmi dramatický průběh závodu předvedla třída Moto2 - kvůli pádu devíti jezdců musel být závod restartován a i poté se neustále padalo. V MotoGP vyhrál Pedrosa.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu – 1. Marquez, 2. Terol, 3. Smith, 4. Cortese, 5. Espargaro, 6. Vazquez, 7. Salom, 8. Zarco, 9. Koyama, 10. Rabat … 18. Kornfeil.

Opět si musím zanadávat na televizi Nova Sport. V době startu tam dobíhal nějaký debilní lokální turnaj v golfu a přenos ze závodů Mistrovství světa silničních motocyklů musel prostě počkat. Achjo.

Začátek tedy máte zprostředkovaně pouze z oficiálního live-timingu. Po startu si první místo pohlídal Marquez, kterého stíhal pouze Terol. Tato dvojice si postupně vypracovala náskok před další početnou skupinou, kde nechyběl např. Espargaro, Smith, Rabat nebo Cortese. Náš Kuba Kornfeil si držel svoji pozici i po startu a jel ve skupině, která bojovala o 14. místo.

Zvrat nastal 15 kol před cílem, kdy z prvního místa spadl Marquez. Sice na motocykl nasedl, ale vrátil se až na 13. místě. Nový vedoucí jezdec Terol měl luxusní náskok přes 8 s před čtveřicí pronásledovatelů v pořadí Espargaro, Smith, Cortese, Vazquez. O pár chvil později spadl z bodované příčky Schrotter a bohužel se mu moc nechtělo zvedat se z trávy.

Podklouznutí zadního kola, highsider, pád z 2. místa a předčasný konec, to byl scénář, který potkal Angličana Smithe. Dalším odpadlíkem z vedoucí desítky jezdců byl Koyama. Díky všem těm pádům se náš Kornfeil posunul na bodované 13. místo.

V závěru byly jednotlivé rozestupy mezi první čtveřicí jezdců natolik velké, že závodníci v podstatě dokroužili na jistotu a posbírali body. První místo získal Terol, druhý byl Cortese a bronz vybojoval Espargaro. Pěknou stíhací jízdcu předvedl smolař Marquez, když se po pádu vrátil do závodu; v posledním kole předjel hned 3 jezdce a cílem prolétl na 5. příčce. Kuba Kornfeil si z Ameriky odváží 4 body za 14. místo.

Pořadí v cíli – 1. Terol, 2. Cortese, 3. Espargaro, 4. Vazquez, 5. Marquez, 6. Rabat, 7. Webb, 8. Krummenacher, 9. Moncayo, 10. Folger, … 14. Kornfeil.

Pozn.: Marquez dostal dodatečně penalizaci 5 míst v cíli za zkrácení trati a oficiálně mu v cíli patří až 10. místo.

Průběžné pořadí v MS – 1. Marquez 172 b, 2. Terol 168 b, 3. P. Espargaro 167 b, 4. Smith 115 b, … 17. Kornfeil 16 b.

Třída Moto2

Pořadí na startu – 1. Simon, 2. Faubel, 3. Redding, 4. Corsi, 5. West, 6. Elias, 7. Wilairot, 8. Gadea, 9. Bradl, 10. de Rosa, … 14. Pešek.

Pokud hledáte umístění Karla Abrahama na startovním roštu, musím vás zklamat – Abaja po otřesu mozku při pádu na Masarykově okruhu nebyl po konzultaci s lékaři připuštěn ke kvalifikaci v Indianapolis.

Závod třídy Moto2 začal velmi dramaticky: hned v druhé zatáčce došlo ke dvěma hromadným haváriím nezávisle na sobě a celkem spadlo 9 jezdců. Mezi nimi byl i náš Lukáš Pešek. Vedení závodu vyvěsilo červenou vlajku a závod byl přerušen.

Restart byl nastaven na 19:45 našeho času. Protože nebylo dokončeno první kolo při vyvěšení červených vlajek, při restartu platilo stejné postavení ze sobotní kvalifikace. Závod byl zkrácen na 17 kol.

Jako šipka z kuše vyletěl Elias z druhé řady a celkem lehce začal vodit celé jezdecké pole. V druhém kole opět došlo k pádu, k zemi šel Debon poté, co ho sestřeili Rus Ivanov. O pár chvil dále spadl další jezdec a dokonce vyšlehly plameny (omlouvám se, jméno jsem nestihl). Spadl i Bradl. Aby toho nebylo málo, opět došlo ke kontaktu mezi dvojicí jezdců Takahashi a Rolfo a oba se zblízka podívali, jak je uhrabán kačírek v Indianapolis.

A další pád 10 kol před cílem, z první desítky spadl Cluzel. Na špici se utrhla trojice v pořadí Simon, Elias a Redding a před pronásledovateli si vypracovali náskok více než 5 s. Už je to celkem tradiční, každé kolo alespoň jeden pád – dalším jezdcem, co předčasně skončil závod políbením asfaltu, byl Wilairot ze 7. místa. Pešek se 8 kol před cílem pohyboval ve skupině okolo posledního bodovaného místa.

Na čele nestačil Redding ostrému tempu dvojice Elias – Simon a začal ztrácet. Elias v závěru nezaváhal a zkompletoval hattrick – 3. vítězství v řadě ve třídě Moto2. Druhý dojel Simon a třetí místo obsadil Redding. Lukáš Pešek závod dokončil na 20. místě.

Pořadí v cíli – 1. Elias, 2. Simon, 3. Redding, 4. Iannone, 5. Corsi, 6. Gadea, 7. Luthi, 8. Talmacsi, 9. di Salvo, 10. West, … 20. Pešek.

Průběžné pořadí v MS – 1. Elias, 2. Iannone 119 b, 3. Luthi 108 b, 4. Simon 108 b, 5. Corsi 84 b, … 15. Abraham 33 b, … 31. Pešek 4 b.

Třída MotoGP

Pořadí na startu – 1. Spies, 2. Lorenzo, 3. Hayden, 4. Dovizioso, 5. Pedrosa, 6. Stoner, 7. Rossi, 8. Simoncelli, 9. Edwards, 10. Capirossi.

Překvapením kvalifikace bylo rozhodně Pole Position domácího Bena Spiese, který ani na startu nezaváhal a vedl celé startovní pole. Pořadí v cíli druhého kola bylo následující: Spies, Dovizioso, Pedrosa, Hayden, Lorenzo a Rossi.

Ze sedmého místa spadl Melandri. Hayden na domácí trati pomalu, ale jistě ztrácel, postupně se přes něj dostal Lorenzo, Rossi i Stoner. V sedmém kole se na první místo posunul Pedrosa, poté začal jezdit jedno nejrychlejší kolo za druhým a odskočil od Spiese. Po podklouznutí předního kola šel k zemi Stoner a na poškozené motorce nemohl dál pokračovat.

Další změna v pořadí přišla v 11 kole, kdy se Lorenzo posunul na 3. místo před Doviziosa. Na čele si Pedrosa vypracoval náskok přes 5 s a celkem suverénně si jel pro vítězství. Druhý Spies si v 22. kole stále držel náskok před Lorenzem více než 2,5 s. Konec závodu se opět rozkouskoval na jednotlivce, jediný souboj byl o 7. místo mezi Simoncellim a Bautista.

Závod vyhrál Pedrosa před domácím Spiesem a vedoucím mužem průběžného pořadí, Lorenzem.

Pořadí v cíli – 1. Pedrosa, 2. Spies, 3. Lorenzo, 4. Rossi, 5. Dovizioso, 6. Hayden, 7. Simoncelli, 8. Bautista, 9. A. Espargaro, 10. Capirossi.

Průběžné pořadí v MS – 1. Lorenzo 251 b, 2. Pedrosa 183 b, 3. Dovizioso 126 b, 4. Stoner 119 b, 5. Rossi 114 b, 6. Spies 110 b.