GP Francie - Pešek i přes pád dojel sedmý

GP Francie - Pešek i přes pád dojel sedmý: titulní fotka Na okruhu Le Mans ve Francii vyhrál nejnižší kubaturu Julian Simon, ve čtvrtlitrech kraloval Marco Simoncelli (oba naši jezdci dojeli na bodech) a třídu MotoGP ovládl Jorge Lorenzo.

Třída do 125 ccm

Před startem nejnižší kubatury byl francouzský okruh mokrý a teplota vzduchu i trati byla pouhých +12 C. Pole Position vybojoval v sobotní kvalifikaci Marc Marquez, náš Lukáš Šembera startoval z

Po startu se utrhla dvojice Terol a Simon. V úvodním kole spadl Andrea Iannone o pár kol později šel k zemi z prvního místa Terol. Oba sice své motorky ještě zprovoznili, ale ztráta byla velká. Osmnáct kol před cílem dostal highsidera druhý Marquez a do spadlé motorky narazil i třetí jezdec a pro oba

Popisovat všechny pády by byla mravenčí práce, protože v každém kole šel někdo k zemi. Např. v boji o druhou příčku bylo hned šest jezdců a během pěti kol si tři udělali po zemi výlet mimo trať. Řada jezdců svůj motocykl ještě zprovoznila a vrátila se se ztrátou do závodu.

Závod třídy do 125 ccm vyhrál velmi suveréně Julian Simon, životní úspěch druhým místem si vyjel Němec Folger a třetí dojel Gadea. Kuriózní výsledek podal Terol, protože dvakrát zvedal svůj motocykl z kačírku a i přesto dojel na pěkném 9. místě. Závod ve Francii dokončilo jen 15 jezdců, takže kdo proletěl cílem, bodoval. Bohužel náš Lukáš Šembera byl v té druhé polovině jezdců, která neviděla šachovnicový praporek.

Pořadí v cíli: 1. Simon, 2. Folger, 3. Gadea, 4. Smith, 5. Nakagami, 6. Aegerter, 7. Iannone, 8. Vazquez.

Pořadí v MS: 1. Simon 55 b, 2. Smith 49,5 b, 3. Iannone 46,5 b, 4. Gadea 38 b, 5. Folger 33 b.

Třída do 250 ccm

Vítězem kvalifikace se stal Alvaro Bautista a ani naši se neztratili: Pešek dojel na konci druhé řady, 8. příčka, a Abrahamovi patřilo 15. místo. Lukáš Pešek výborně odstartoval a ve výjezdu z první zatáčky byl třetí. V druhém kole se Pešek dokonce posunul na druhé místo, hned za vedoucího Simoncelliho. Jenže štěstí se našeho jezdce nedrželo dlouho a o pár zatáček později šel k zemi. Moc se nepředvedl ani Abraham, protože mimo záběr kamer si také udělal výlet mimo trať.

Simoncelli si na čele vypracoval více než slušný náskok, ale za ním to zase vřelo. Několik jezdců spadlo a Bautista si na vodě začal věřit a posouval se o jedno místo za druhým dopředu. Devět kol před cílem se snažil třetí Debon předjet druhého Lüthiho, ale spadl a sestřelil i jezdce před sebou. Díky těmto pádům se náš Lukáš Pešek posunul až na dobrou 8. příčku a své místo ještě vylepšil, když na trati předjel H. Aoyamu.

Bohužel pro nás, druhý výlet mimo trať předvedl Karel a propadl se z 11. místa na poslední, což při počtu pádů ostatních znamenalo, že byl čtrnáctý a stále na bodech. Závěr závodu už byl klidnější a zkušený Marco Simoncelli si první místo bez problémů udržel. Naši i přes pády závod dokončili, Pešek na dobrém 7. místě (škoda toho pádu v úvodu) a Abraham cílem nakonec projel na 12. příčce.

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Faubel, 3. Locatelli, 4. Bautista, 5. Wilairot, 6. De Rosa, 7. Pešek, 8. H. Aoyama … 12. Abraham

Pořadí v MS: 1. Bautista 67 b, 2. H. Aoyama 66 b, 3. Barbera 48 b, 4. Simoncelli 41 b, 5. de Rosa 31 b, … 12. Pešek 24 b, … 17. Abraham 11 b.

Třída MotoGP

Pole Position si v kvalifikaci vybojoval malý španělský závodník, Dani Pedrosa na hondě. V první řadě jej doplnil krajan Jorge Lorenzo s yamahou a Australan Stoner na ducati. Obhájce titulu, Valentino Rossi startoval hned za nimi ze 4. místa.

Po startu si první místo pohlídal Pedrosa, ale během úvodního kola si na mokré trati věřil Lorenzo a šel do čela. Za něj se prokličkoval Rossi, dále byl Stoner a Pedrosa. Jak trať postupně osychala, zajížděli jezdci do boxů a přesedali na motorky s hladkými pneumatikami. Na tuto strategii bohužel doplatil Rossi, vzal si slicky brzy a v jedné ze zatáček šel k zemi. Do závodu se sice vrátil, ale s obrovskou ztrátou.

Po výměně motorek se pořadí ustálilo a na prvním místě zůstal Jorge Lorenzo až do cíle. Dobrý výkon a hlavně bez chyb podal i druhý Melandri a přinesl privátnímu týmu Kawasaki úspěch z říše snů. Další dvě příčky patřili dvojici jezdců z týmu Repsol Honda v pořadí Pedrosa a Dovizioso. Rossi nakonec závod dokončil, ale se ztrátou 2 kol mu patřilo až 16. místo.

Pořadí v cíli: 1. Lorenzo, 2. Melandri, 3. Pedrosa, 4. Dovizioso, 5. Stoner, 6. Vermeulen, 7. Edwards, 8. Capirossi.

Pořadí v MS: 1. Lorenzo 66 b, 2. Rossi 65 b, 3. Stoner 65 b, 4. Pedrosa 57 b, 5. Melandri 43 b.