GP Francie - Kornfeil zajel dobrý závod

GP Francie - Kornfeil zajel dobrý závod: titulní fotka Jakub Korfeil držel velmi rychlé tempo a výsledkem je pěkné 6. místo; třídu Moto3 vyhrál Vinales. Kategorie Moto2 byl předčasně ukončen kvůli dešti, vítězem se stal Redding. V MotoGP triumfoval Pedrosa, Abraham (aktualizováno 15:10)

Moto3

Postavení na startu: 1. M. Viňales, 2. Oliveira, 3. Folger, 4. Rins, 5. Salom, 6. Miller, 7. A. Marquez, 8. I. Viňales, 9. Ajo, 10. Masbou, … 14. Kornfeil.

Trať okruhu Le Mans byla před startem nejslabší kubatury lehce zvlhlá. Po zhasnutí červených světel se Folger pěkným předjížděcím manévrem po vnější straně dostal před Viňalese. Kuba Kornfeil měl dobrý start, předjel několik soupeřů a v cíli prvního kola figuroval na 9. místě.

Na špici se utvořila šestice jezdců v pořadí Folger, Viňales, Rins, Salom, Oliveira a A. Marquez. Jakub Kornfeil zajel nejrychlejší kolo, dostal se na 7. místo a začal stíhat vedoucí skupinu. Polepšil si o další místo, když z páté příčky spadl Portugalec Oliveira.

Na předních příčkách se vytvořili soupeřící dvojice Viňales – Rins; Salom – Folger a A. Marquez – Kornfeil. Za českým závodníkem byla více než 6 s mezera a o 7. místo bojoval Khairuddin s Ajem.

Khairuddin měl velmi těžký pád a bohužel kvůli tomu spadl i za ním jedoucí Ajo. Naštěstí v pozdějších záběrech kamer bylo vidět, že oba jezdci odešli po svých bez vážnějších zranění. Na čele se Salom dotáhl na vedoucí dvojici, naopak Folger tempu nestačil a začal ztrácet.

V závěrečných kolech si Viňales vypracoval drobný náskok a udržel si první pozici až na cílovou čáru. Zajímavý byl boj o druhé místo, ale Rins nakonec stříbrný post na bedně udržel před dotahujícím Salomem. Náš Jakub Kornfeil dojel na pěkném šestém místě a do průběžného bodování si připsal 10 bodů.

Pořadí v cíli: 1. M. Viňales, 2. Rins, 3. Salom, 4. Folger, 5. A. Marquez, 6. Kornfeil, 7. Fenati, 8. Binder, 9. Masbou, 10. I. Viňales.

Průběžné pořadí v MS: 1. Viňales 90 b, 2. Salom 77 b, 3. Rins 61 b, 4. Folger 53 b, … 7. Kornfeil 27 b.

Moto2

Postavení na startu: 1. Nakagami, 2. Redding, 3. Zarco, 4. Rabat, 5. Simeon, 6. Terol, 7. Espargaro, 8. Luthi, 9. Pasini, 10. Kallio.

Skvělý start a úvodní kolo předvedl Pol Espargaro, který se dostal až na první místo. Vítěz kvalifikace, Japonec Nakagami, si to ale nenechal líbit a brzy si vzal vedoucí pozici zpět. Velmi zajímavý okamžik nastal v druhém kole, kde nezávisle na sobě v jedné zatáčce spadl druhý Espargaro i třetí Rabat, jezdci jednoho týmu Tuenti HP 40.

Nakagami se na prvním místě osamostatnil a měl náskok přes 3 s, ale také svůj motocykl poslal k zemi, a na prvním místě se k radosti domácích diváků objevil Francouz Zarco. Za svými zády měl velkou skupinu jezdců v pořadí Redding, Simeon, Aegerter, Kallio, di Meglio a Pasini. Pro Švýcara Luthiho závod předčasně skončil pádem a o několik kol později stejný osud potkal i Terola.

Do vedení se dostal Redding a dobrou jízdou se začal pomalu vzdalovat čtveřici pronásledovatelů. Čtyři kola před cílem začaly v určitých místech okruhu padat první dešťové kapky a o další dvě kola byl závod kvůli dešti zastaven.

Pořadí platilo z cíle 22. kola a vítězem závodu se stal Angličan Redding. Konečně tak na stupních vítězů bude po dlouhédobě hrát jiná hymna, než španělská. Double pro tým Marc VDS zajistil druhým místem Kallio a první bednu v kariéře si vyjel bronzový Simeon.

Pořadí v cíli: 1. Redding, 2. Kallio, 3. Simeon, 4. Aegerter, 5. Zarco, 6. Pasini, 7. di Meglio, 8. Simon, 9. West, 10. de Angelis.

Průběžné pořadí v MS: 1. Redding 76 b, 2. Rabat 52 b, 3. Kallio a Aegerter 47 b, 5. Espargaro 41 b.

MotoGP

Postavení na startu: 1. M. Marquez, 2. Lorenzo, 3. Dovizioso, 4. Crutchlow, 5. Bradl, 6. Pedrosa, 7. Bautista, 8. Rossi, 9. Smith, 10. Hayden, … 17. Abraham, … 22. Pešek.

Závod královské kubatury byl vyhlášen jako mokrý, protože déšť, který předčasně ukončil Moto2, možná ještě zesílil a my se mohli těšit na zajímavý závod, kde bude rozhodujícím faktorem jezdecké umění.

Marquezovi se start nepovedl a propadl se až na 9. místo. Naopak skvěle zaúřadoval Dovizioso a za svými zády měl Lorenza, Pedrosu, Bradla, Rossiho a Haydena. Dobré první kolo předvedl i Abraham, který se posunul o čtyři místa a cílem proletěl na 14. příčce. Lukáš Pešek byl na konci jezdeckého pole a na mokru jel velmi opatrně.

Ve čtvrtém kole se Pedrosa posunul na první místo a za ním se sjela pětice Dovizioso, Lorenzo, Rossi, Crutchlow a Hayden. Kvůli drobné chybičce se Pedrosa podíval mimo trať a Dovizioso se opět objevil na první příčce. Lorenzo měl asi nějaké drobné problémy, protože během dvou kol ztratil čtyři místa.

Bohužel Lukáš Pešek zajel 13 kol před cílem do boxů pro technickou poruchu. Randy de Puniet spadl a závod pro něj skončil. Lehčí pád měl Bradl a Rossi, ale oba jezdci se do závodu stihli vrátit na začátku druhé desítky.

Pedrosa si na čele vypracoval pohodlný náskok přes 5 s před dvojicí Dovizioso – Crutchlow a neustále zrychlující Marquez se posunul na čtvrté místo před Haydena. Na konci závodu předvedl Marquez perfektní stíhací jízdu a předjel Doviziosa.

Závod jasně vyhrál Pedrosa před Crutchlowem a Marquezem. Náš Karel Abraham závod dokončil na 15. místě a i se sešroubovanou klíční kostí si z GP Francie odvezl jeden bod.

Pořadí v cíli: 1. Pedrosa, 2. Crutchlow, 3. Marquez, 4. Dovizioso, 5. Hayden, 6. Bautista, 7. Lorenzo, 8. Pirro, 9. Smith, 10. Bradl, … 15. Abraham.

Průběžné pořadí v MS: 1. Pedrosa 83 b, 2. Marquez 77 b, 3. Lorenzo 66 b, 4. Crutchlow 55, … 20. Abraham 1 b.

Průběžné pořadí v CRT: 1. P. Espargaro 20 b, 2. Barbera 7 b, 3. de Puniet 6 b.