GP České republiky - Rossi suverénně vítězí

GP České republiky - Rossi suverénně vítězí: titulní fotka V nejslabší kubatuře vyhrál poprvé v kariéře Bradl, ve čtvrtlitrech Abraham spadl, Pešek dojel na 14. místě a v MotoGP vyhrál Rossi, Stoner spadl a závod nedokončil.

125 ccm

Pole positon vybojoval obhájce titulu, Maďar Talmacsi, ale na startu malinko zaspal a ve výjezdu z první zatáčky byl třetí. Vedení v závodu se ujal Bradley Smith, stíhán Terolem, Talmacsim a Bradlem. Naši čtyři jezdci na divokou kartu start a první kolo ustáli bez problémů, nejlepší Karel Pešek se pohyboval na na 26. místě.

Na vedoucí skupinku se dotahl současný vedoucí muž MS světa, Mike di Meglio, prořízl se jí, jako nůž máslem a začal vévodit celému jezdeckému poli. S tímto průběhem se nespokojil Stefan Bradl, který se v druhé polovině závodu probojoval na první místo a své postavení už udržel až do cíle. Mladý německý závodník tak na Masarykově okruhu vybojoval své premiérové vítězství. Na druhém místě dojel Francouz di Meglio a pojistil si průběžné vedení ve třídě do 125 ccm. Boj o třetí místo sváděl Talmacsi s Joanem Olivem, ale úspěšnější byl druhý jmenovaný.

Pořadí v cíli: 1. Bradl, 2. di Meglio, 3. Olive, 4. Talmacsi, 5. Terol, 6. Smith, 7. Cortese, 8. Espargaro, 9. Iannone, 10. Corsi.

Průběžné pořadí v MS: 1. di Meglio 186 b, 2. Corsi 142 b, 3. Bradl 126 b, 4. Talmacsi 122 b, 5. Olive 110 b, 6. Terol 102 b.

250 ccm

Boje o postavení na startu byly poznamenány deštivým počasím. Pole Position vybojoval i po pádu Marco Simoncelli, v první řadě jej doplnili Debon, Barbera a Pasini. Thomas Luthi startoval z prvního místa druhé řady, Lukáš Pešek byl devátý a Karlu Abrahamovi patřilo 15. místo.

V úvodu závodu se na čele prala dvojice Simoncelli a Luthi, start se povedl i oběma našim závodníkům, Pešek jezdil na 6. míste, Abraham byl 13. První polovina závodu ale byla pořebištěm českých nadějí na úspěch: Karel Abraham dostal highsidera a vyletěl z trati 18 kol před cílem. Naštěstí se mu nic nestalo, ale závod pro něj skončil. Thomas Luthi byl delší na brzdy, dostal se mimo asfalt a ve snaze vrátit se co nejdříve na trať zachyboval a spadl. Navíc Lukáši Peškovi nejela optimálně motorka a poslední český jezdec na trati se neustále propadal.

Na čele se mezitím vytvořili dvě skupinky: o první místo bojovala trojice: Simoncelli, Debon a Kallio; o čtvrtou příčku usiloval Bautista a Barbera. Díky výbornému tempu se Bautista dokázal dotáhnout na vedoucí jezdce. Devět kol před cílem lehce zachyboval vedoucí Simoncelli, projel zatáčku velkým obloukem a rázem se propadl na 3. místo.

Pořadí se ke konci přelévalo téměř v každé zatáčce, jezdci čtvrtlitrů zvedali diváky na nohy, došlo i k lehkému kontaktu mezi závodníky. Do posledních dvou zatáček najížděl jako první Simoncelli, ale podjel ho Debon a následně i Bautista. Náš Lukáš Pešek dojel na 14. místě a připsal si 2 body do MS.

Pořadí v cíli: 1. Debon, 2. Bautista, 3. Simoncelli, 4. Barbera, 5. Kallio, 6. Takahashi, 7. Pasini, 8. Faubel, 9. Locatelli, 10.Espargaro.

Průběžné pořadí v MS: 1. Simoncelli 180 b, 2. Kallio 164 b, 3. Debon 139 b, 4. Bautista 138 b, 5. Barbera 126 b. 6. Pasini 117 b.

MotoGP

Kvalifikaci vyhrál s rozdílem třídy Casey Stoner, když nadělil druhému Rossimu více než vteřinu. První řadu zakončil John Hopkins, který se vrátil do šampionátu po zranění. Devátý Capirossi ztrácel už přes 3 s a dvanáctý Pedrosa už přes 4 s.

V závodě šlo vše podle očekávání: po startu zůstal na špici Stoner, Rossi ztrácel 1,0 – 1,5 s, ale držel se, a zbytek jezdců ztrácel každé kolo více než sekundu na vedoucí dvojici. O třetí místo bojovala čtveřice jezdců, oba jezdci týmu Kawasaki Racing Team a oba jezdci týmu Rizla Suzuki.

Šestnáct kol před cílem přichází asi nejzajímavější situace závodu, vedoucí muž, Australan Stoner přidal na výjezdu ze zatáčky více plynu, podklouzlo mu zadní kolo a úřadující mistr světa se odporoučel do kačírku. I když motorku dostal za pomocí traťových komisařů opět na okruh, po pár zatáčkách byl přinucen poškozený stroj odstavit mimo trať u bariéry a ze závodu odstoupit. Rossi měl už jednoduchou úlohu: odkroužit zbytek závodu s náskokem více než 16 s před druhým Eliasem do cíle, což také splnil.

Grand Prix České republiky vyhrál Valentino Rossi a pojistil si vedení v šampionátu MS před Stonerem a Pedrosou. Druhý cílem prolétl Toni Elias a bronzovou příčku vybojoval veterán MotoGP, Ital Loris Capirossi.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Elias, 3. Capirossi, 4. Nakano, 5. West, 6. Vermeulen, 7. Melandri, 8. de Angelis, 9. Dovizioso, 10. Lorenzo.

Průběžné pořadí v MS: 1. Rossi 237 b, 2. Stoner 187 b, 3. Pedrosa 172 b, 4. Lorenzo 120 b, 5. Dovizioso 110 b, 6. Edwards 102 b.


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.