GP Austrálie - Simon je Mistrem světa v 125 ccm

GP Austrálie - Simon je Mistrem světa v 125 ccm: titulní fotka Šampionát MS silničních motocyklů se pomalů blíží do finále, po dnešní bitvě na Phillip Islandu zbývají už jen poslední 2 závody. Vítězství v jednotlivých třídách: 125 ccm - Simon, 250 ccm - Simoncelli, MotoGP - Stoner.

Třída do 125 ccm

Postavení na startu: 1. Espargaro, 2. Terol, 3. Simon, 4. Corsi, 5. Smith, 6. Marquez, 7. Cortese, 8. Iannone, 9. Olive, 10. Rabat, … 27. Jakub Kornfeil.

Startovní rošt opustil nejrychleji Terol, ale hned v druhé zatáčce se pod něj dostal vítěz kvalifikace a minulého závodu, Pol Espargaro. Kromě dvou jmenovaných si skupina ještě se Smithem a Corsim vypracovala drobný odestup od pronásledovatelů. V druhém kole spadl z první desítky Bradl a o pár kol později skončil i Olive kvůli technickým problémům s motorkou.

Ve vedoucí sedmičlenné skupině se pořadí přelévalo v každé zatáčce a toho využíval osmý Sandro Cortese, který se každým kolem přibližoval. Naopak na čele se utrhla dvojice Smith, Simon, oba z týmu Bancaja Aspar.

V posledním kole se na první místo posunul Simon a díky vítězství si předčasně zajistil titul Mistra světa. Druhý dojel Smith, ale závod udělal třetí Sandro Cortese, protože po nepovedeném startu byl v cíli první kola až na 17. místě a nakonec to vytáhl až na bronzový post.

Náš jezdec, Jakub Kornfeil, vítěz šampionátu Red Bull Rookies Cup, bude jezdit ve třídě do 125 ccm až do konce letošní sezóny. V Austrálii dojel do cíle na 23. místě a nasbíral spoustu cenných zkušeností.

Pořadí v cíli: 1. Simon, 2. Smith, 3. Cortese, 4. Espargaro, 5. Corsi, 6. Terol, 7. Vazquez, 8. Iannone, 9. Marquez, 10. Gadea, … 23. Kornfeil.

Pořadí v MS: 1. Simon 239 b, 2. Smith 183,5 b, 3. Terol 162,5 b, 4. Espargaro 142,5 b, 5. Gadea 128 b.

Třída do 250 ccm

Postavení na startu: 1. de Rosa, 2. Simoncelli, 3. Aoyama, 4. Debon, 5. Barbera, 6. di Meglio, 7. Wilairot, 8. Pasini, 9. Faubel, 10. Bautista, 11. Abraham, … 14. Pešek.

Po úvodních zatáčkách se na špici objevil Alex Debon, ale výlet mimo trať jej poslal na chvost jezdeckého pole. První místo převzal Simoncelli a za sebou měl Barberu, Faubela a Aoyamu. Naši jezdci se po startu neztratili, Abraham byl desátý a Pešek dvanácty.

První pětice jezdců kousek poodskočila, ale zajímavé to bylo za nimi, kde se spolu pasoval vedoucí muž průběžného pořadí MS, Hiroshi Aoyama, a náš Karel Abraham. Z elitní desítky vypadl Pasini, na výjezdu ze zatáčky dostal highsidera a po tvrdém pádu na asfalt pro něj závod skončil.

Z třetího místa spadl Bautista, ale vrátil se do závodu na 10. místě. O pár chvil spadl Cluzel, další muž z první desítky a aby toho nebylo málo, po highsideru šel k zemi i Locatelli. Poslední jmenovaný bohužel spadl tak nešťasně, že jezdec i motocykl zůstal ležet na trati a závod byl červenou vlajkou zastaven.

Pro pořadí závodu platily výsledky v cíli 18. kola, kdy byl první Simoncelli a na bedně jej doplnil Barbera a de Rosa. Nejlepší výsledek kariéry předvedl Karel Abraham, když dojel na skvělém 6. místě. Lukáš Pešek si z okruhu Phillip Island odvezl 4 body za 12. místo.

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Barbera, 3. de Rosa, 4. Cluzel, 5. di Meglio, 6. Abraham, 7. H. Aoyama, 8. Faubel, 9. Wilairot, 10. Bautista, … 12. Pešek.

Třída do MotoGP

Postavení na startu: 1. Stoner, 2. Rossi, 3. Pedrosa, 4. Lorenzo, 5. Edwards, 6. de Angelis, 7. Hayden, 8. de Puniet, 9. Kallio, 10. Dovizioso.

Po startu šel do čela Pedrosa před Stonera a Rossiho, ale to nejdůležitější se stalo za nimi: mezi Lorenzem a Haydenem došlo ke kontaktu a oba jezdci šli mimo trať. Lorenzo spadl a v závodě nepokračoval. Z opakovaného záběru bylo vidět, že Lorenzo zezadu postrčil Haydena a za chybu mohl vesměs jen on sám. Rossimu tak odpadl týmový kolega a největší soupeř v boji o titul mistra světa. Hayden se po velkém výletu do kačírku vrátil s velkou ztrátou na 15. místě.

Na špici se vytvořila silná čtveřice v pořadí Stoner, Rossi, Pedrosa a de Angelis; pátý Edwards ztrácel na čtvrtého více než 5 vteřin už v 6. kole. Domácí Stoner nasadil ďábelské tempo, které byl v následujících kolech schopen akceptovat jen Rossi.

Střední část závodu byla relativně klidná, Rossi si držel vedoucího Stonera na dohled a další jezdci měli velké rozestupy. Nejzajímavější byl boj ve čtyřčlenné skupince v boji o 6. místo, kde byl Dovizioso, Kallio, Melandri a de Puniet.

Na konci závodu si Stoner zkušeně pohlídal vítězství na domácím okruhu, druhý dojel Rossi a upevnil si vedení v pořadí MS, třetí příčka připadla Pedrosovi.

Pořadí v cíli: 1. Stoner, 2. Rossi, 3. Pedrosa, 4. de Andelis, 5. Edwards, 6. Dovizioso, 7. Melandri, 8. de Puniet, 9. Kallio, 10. Elias.