GP Austrálie: Marquez a Lorenzo jsou mistry světa!

GP Austrálie: Marquez a Lorenzo jsou mistry světa!: titulní fotka Zatím co u nás padá první sníh a posouvá se čas, Marquez (Moto2) a Lorenzo (MotoGP) slaví tituly mistrů světa v šampionátu MS silničních motocyklů. Karel Abraham dojel na dobrém 9. místě, Kornfeil byl třináctý.

Moto3

Postavení na startu: 1. Cortese, 2. Folger, 3. Vazquez, 4. Kent, 5. Khairuddin, 6. Oliveira, 7. Sissis, 8. Viňales, 9. Salom, 10. Tonucci, … 13. Kornfeil, … 25. Rodriguez (český tým Moto FGR).

Nejlepší start předvedl Khairuddin za jehož zády bojoval Salom, Folger, Rossi, Cortese a Oliveira. Bohužel Kuba Kornfeil svoji slibnou pozici po zhasnutí červených světel ztratil a cílem prvního kola prolétl až na 21. místě.

Postupem času se na špici probojoval Sandro Cortese, již korunovaný mistr světa této třídy, a nasadil svižné tempo, díky kterému velkou vedoucí skupinu lehce natáhl a rozthal. Z bodovaných příček zmizela dvojice Folger a Moncayo, protože museli pykat za svůj prohřešek předčasného startu a projeli boxovou uličkou. Také díky tomu se Kornfeil posunul na 17. místo.

Rychlé tempo Corteseho dokázal akceptovat pouze Oliveira a tato dvojice poodjela všem ostatním o více než 4 vteřiny. V boji o poslední místo na bedně se rvalo celkem 8 jezdců v pořadí Rins, Sissis, Fenati, Vazquez, Kent, Tonucci, Viňales a Khairuddin. V druhé polovině závodu Viňales spadl a závod pro něj předčasně skončil. Kuba Kornfeil se posunul na 13. místo. Z boje o třetí místo vypadl Khairrudin kvůli technickým problémům s motocyklem.

Závod vyhrál Sandro Cortese, když v posledních 3 kolech zkušeně zabral a poodskočil druhému Olivierovi. Nejzajímavější byl boj o třetí místo, kde se o bednu rvalo 6 jezdců, ale radost domácímu publiku nakonec udělal Australan Sissis. Náš Jakub Kornfeil závod dokončil na 13. místě a do celkového hodnocení si připsal další 3 body.

Pořadí v cíli: 1. Cortese, 2. Oliveira, 3. Sissis, 4. Rins, 5. Kent, 6. Fenati, 7. Tonucci, 8. Vazquez, 9. A. Marquez, 10. I. Viňales, … 13. Kornfeil.

Průběžné pořadí v MS: 1. Cortese 305 b, 2. Salom 208 b, 3. Viňales 199 b, 4. Rins 141 b, … 15. Kornfeil 62 b.

Moto2

Postavení na startu: 1. Espargaro, 2. Redding, 3. Marquez, 4. Luthi, 5. Nakagami, 6. Krummenacher, 7. Zarco, 8. Iannone, 9. West, 10. Rabat.

Na výjezdu z úvodních zatáček byl na špici Nakagami a za sebou měl Marqueze, Luthiho a Espargara. Během úvodních kol se na první místo posunul Espargaro a hned nasadil k trháku, který se mu zdařil. Jeho pronásledovatelé, Marquez a Redding, měli drobný náskok před velkou skupinou, bojující o 4. místo.

Vedoucí Pol Espargaro si postupně vypravoval náskok přes 8 s a pokud neudělá chybu, je o vítězi rozhodnuto. Naopak dvojici Redding – Marquez začal stahovat West a Aegerter. West se do bojů o bednu dostal až pár kol před cílem, ale zdramatizoval závěr závodu.

Pol Espargaro všem ujel a zaslouženě vyhrál GP Austrálie. Boj o stříbrnou příčku vyvrcholil až v posledním kole a nakonec se radoval spolu s diváky Australan West. Třetí místo v poslední zatáčce urval pro sebe Marc Marquez, který se zároveň stal mistrem světa ve třídě Moto2.

Pořadí v cíli: 1. Espargaro, 2. West, 3. Marquez, 4. Redding, 5. Aegerter, 6. Zarco, 7. Corsi, 8. Rabat, 9. Krummenacher, 10. Nakagami.

Průběžné pořadí v MS: 1. Marquez 299 b, 2. Espargaro 260 b, 3. Iannone 188 b, 4. Luthi 177, 5. Redding 161 b.

MotoGP

Postavení na startu: 1. Stoner, 2. Lorenzo, 3. Pedrosa, 4. Crutchlow, 5. Bradl, 6. Dovizioso, 7. Bautista, 8. Rossi, 9. de Puniet, 10. Hayden, 11. Abraham.

Startovní proceduru nejlépe zvládl Jorge Lorenzo a za sebou měl dvojici týmu Repsol Honda, Pedrosu a Stonera. Během úvodního kola se ale oba jezdci tovární Hondy přes Lorenza přesypali, ale o pár chvil později se rozhodlo o titulu královské kubatury: Dani Pedrosa měl lehký pád z prvního místa a závod pro něj skončil.

Casey Stoner na čele ujel všem ostatním, na druhého Lorenza měl náskok 1,5 s a stejný rozdíl byl i mezi Lorenzem a skupinou pronásledovatelů v pořadí Dovizioso, Crutchlow, Bradl a Bautista. Krásné záběry pro české fanoušky přinesl Karel Abraham, který se pral o 7. místo s dvojicí jezdců tovární Ducati, Rossim a Haydenem.

Závod před domácím publikem vyhrál Casey Stoner už po šesté v řadě za sebou! Druhý dojel Lorenzo a získal titul mistra světa třídy MotoGP. Bronzový stupínek získal Crutchlow a náš Karel Abraham dojel na pěkném 9. místě.

Pořadí v cíli: 1. Stoner, 2. Lorenzo, 3. Crutchlow, 4. Dovizioso, 5. Bautista, 6. Bradl, 7. Rossi, 8. Hayden, 9. Abraham, 10. Espargaro.

Průběžné pořadí v MS: 1. Lorenzo 350 b, 2. Pedrosa 307 b, 3. Stoner 238 b, 4. Dovizioso 208 b, … 14. Abraham 50 b.