GP Amerik: Marquez je nejmladším vítězem MotoGP v historii

GP Amerik: Marquez je nejmladším vítězem MotoGP v historii: titulní fotka MS silničních motocyklů přesunulo do amerického Austinu na zcela nový okruh. Ve třídě Moto3 vyhrál Rins, náš Kornfeil získal 6 bodů za 10. místo. Vítězem Moto2 je Terol. V královské kubatuře Abraham pro zranění nenastoupil do závodu a Pešek spadl.

Moto3

Postavení na startu: 1. Rins, 2. Salom, 3. Viňales, 4. Miller, 5. Folger, 6. A. Marquez, 7. Ajo, 8. Webb, 9. Masbou, 10. Sissis, … 13. Kornfeil.

Rins, vítěz kvalifikace, měl dobrý start a pohlídal si první místo před Salomem, Viňalesem a Folgerem. Na zadní dlouhé rovince se Viňales posunul na druhé místo. Náš Jakub Kornfeil měl skvělý start, povedené první kolo a předjel hned pět jezdců!

V úvodu druhého kola spadli dva jezdci ze středu pole, Alt a Tonucci, a měli štěstí, že se nestřetli s dalšími závodníky. Rins si na čele závodu vypracoval drobný náskok před stíhající dvojicí jezdců, Salomem a Viňalesem, ale během několika chvil bylo manko smazáno. Folger z vedoucí trojice odpadl a jezdil osamocen na čtvrtém místě.

České fanoušky potěšilo, že Kornfeil se dotáhl až za záda šestého Aja, ale za sebou měl několik dalších jezdců. Do boje o šestou příčku se zapojil i Miller a po chvíli se dotáhla i velká skupina.

Závod byl ve 12. kole (z 18 vypsaných) přerušen červenou vlajkou z důvodu těžkého pádu a zranění jezdce Jaspera Iwemy. Z Medical centra naštěstí přišla pozitivní zpráva, že není v ohrožení života. Po chvíli ředitelství závodu vyhlásilo restart závodu na 5 kol, proto

Pořadí na startu zkrácené části (výsledky v cíli po 10 kolech): 1. Rins, 2. Viňales, 3. Salom, 4. Folger, 5. A. Marquez, 6. Ajo, 7. Miller, 8. Kornfeil, 9. Oliveira, 10. Khairuddin.

Po restartu a úvodních zatáčkách bylo pořadí Salom, Rins, Viňales, Folger; Jakub Kornfeil byl na 8. místě. Na konci prvního kola chyboval Viňales a z druhého místa klesl na 6. příčku. Bohužel Kornfeil místo v Top10 neudržel a propadl se až 12. místo.

Skvělou stíhací jízdou se Viňales posunul na třetí místo a nakonec se dotáhl i za vedoucí dvojici. V poslední zatáčce Salom zaútočil na zlato, ale byl dlouhý na brzdách a za svou chybu zaplatil i druhým místem, když se před něj znovu protáhl Rins a Viňales. Kuba zabojoval a cílem zkráceného závodu projel na 10. místě.

Výsledky v cíli: 1. Rins, 2. Viňales, 3. Salom, 4. Folger, 5. Oliveira, 6. Miller, 7. Khairuddin, 8. Masbou, 9. Binder, 10. Kornfeil

Průběžné pořadí v MS: 1. Rins a Salom 41 b, 3. Viňales 20 b, … 15. Kornfeil 6 b.

Moto2

Postavení na startu: 1. Redding, 2. Nakagami, 3. Terol, 4. Rabat, 5. Aegerter, 6. Corsi, 7. Espargaro, 8. Simeon, 9. Kallio, 10. Simon.

Ve výjezdu z úvodních vlásenek byl na čele závodu Redding před Nakagamim a Terolem. Španěl Espargaro se snažil propracovat na lepší příčky, naopak vedoucí Redding lehce chyboval, byl dlouhý na brzdách a propadl se na 3. místo. Na prvním místě se tak nečekaně objevil na chvíli Aegerter, ale během pár zatáček jej předjel opět Redding a Terol.

Sandro Cortese byl potrestán průjezdem boxovou uličkou za předčasný start. Espargaro spadl z pátého místa a chvíli trvalo, než se zvedl z asfaltu a s pomocí odkulhal mimo trať. Na první místo se propracoval Terol a hned svým pronásledovatelům poodjel. Za ním se trojice Kallio, Redding a Aegerter prala o druhé místo. Nakagami musel odstoupit ze závodu z dobrého místa kvůli technické poruše.

Závodníci v první desítce se hodně roztáhli a souboje probíhali jen ve dvojicích Kallio – Aegerter o druhé místo a Rabat – Redding o čtvrtou příčku. Terol si na čele vypracoval náskok více než 3,5 s, a pokud neudělá chybu nebo ho nezradí technika, pak je o vítězi závodu rozhodnuto.

V závěru jel velmi dobře Rabat, který si z okruhu v Austinu odveze 20 bodů za druhé místo. Stříbrný post si probrzdil v poslední zatáčce Kallio a mohl být rád, že ho chyba nestála umístění na bedně. Podobně na tom byl Aegerter, který si v závěrečném kole lehce škrtl předním kolem o zadní kolo soupeře, ale naštěstí situaci ustál a dojel čtvrtý.

Pořadí v cíli: 1. Terol, 2. Rabat, 3. Kallio, 4. Aegerter, 5. Redding, 6. Zarco, 7. West, 8. Pasini, 9. de Angelis, 10. Elias.

Průběžné pořadí v MS: 1. Redding 31 b, 2. Terol, Rabat, Kallio 27 b (všichni), 5. Aegerter 26 b.

MotoGP

Bohužel máme špatnou zprávu: Karel Abraham se během kvalifikace zranil a zlomil si klíční kost. Následná rekonvalescence bude v řádech týdnů. Za redakci Autofun přejeme Abajovi brzké uzdravení.

Postavení na startu: 1. Marquez, 2. Pedrosa, 3. Lorenzo, 4. Crutchlow, 5. Bradl, 6. Dovizioso, 7. Bautista, 8. Rossi, 9. Espargaro, 10. Hayden.

Marquez sice skládal motocykl do první zatáčky jako lídr jezdeckého pole, ale poté se před něj protáhl Pedrosa i Bradl. Dobrý start měl i Rossi, který byl v cíli prvního kola na šestém místě. Náš Lukáš Pešek byl po dvou kolech na 17. místě.

V úvodu závodu poodskočili oba jezdci tovární Hondy zbytku pronásledovatelů, třetí jel osamoceně Lorenzo a za ním opět sám Bradl. Zajímavé to bylo až ve skupince bojující o 5. místo, kde byl Bautista, Rossi, Crutchlow a Dovizioso. Pešek ztratil tři místa a pohyboval se na 20. příčce.

Zhruba v polovině závodu se na první místo posunul Marc Marquez, úřadující mistr světa třídy Moto2. Bohužel Lukáš Pešek spadl a závod pro něj předčasně skončil. Ke konci se jezdecké pole hodně natáhlo a závod se stal poměrně dost nudným, protože motocykly jen kroužily po trati téměř bez jakékoliv akce.

Marc Marquez vyhrál závod královské kubatury na novém okruhu v texaském Austinu a připsal si tak premiérové vítězství v MotoGP. Zároveň se španělský talentovaný jezdec stává nejmladším vítězem kvalifikace a závodu v historii MotoGP! Za ním dojel jeho týmový kolega Pedrosa a Honda tak oplatila Yamaze double z úvodního závodu v Kataru. Bronzový stupínek připadl Lorenzovi.

Pořadí v cíli: 1. Marquez, 2. Pedrosa, 3. Lorenzo, 4. Crutchlow, 5. Bradl, 6. Rossi, 7. Dovizioso, 8. Bautista, 9. Hayden, 10. Iannone.

Průběžné pořadí v MS: 1. Marquez a Lorenzo 41 b, 3. Pedrosa 33 b, 4. Rossi 30 b.