Ford XR Falcon ZERO'D: 600 koní z naftového V8!

Ford XR Falcon ZERO'D: 600 koní z naftového V8!: titulní fotka Jak by vypadaly v Austrálii musclecars, kdyby tam patřila k oblíbeným palivům nafta ukazuje přestavba Fordu Falcon z roku 1967 na monstrum se 7,3litrovým turbodieselem.

Nejen Američané, ale i Australané milují muscle cars. A protože tam stojí benzin pár korun, spotřebu nikdo neřeší. Tedy vlastně někdo ano – Mick Fabar, majitel firmy Green Homes Australia, jenž dostal nápad postavit muscle car, které by zatěžovalo životní prostředí co nejméně. A to nejen provozem, ale i při jeho stavbě.

Výsledkem je projekt ZERO´D, vycházející z Fordu XR Falcon z roku 1967. Všechny panely jeho karoserie jsou „z druhé ruky“, stejně jako veškerý spojovací materiál, černý kožený interiér je ručně sešívaný ze zbytků a opět z již použitých kusů.

Fabar se ale nevyhnul použití nových dílů, které už nebyly k sehnání v dobrém stavu – skla, gumové díly nebo třeba chladič, jenž musel být vyroben na zakázku do speciální přídě auta.

Za zelené řešení považuje Mick Fabar i použití turbem přeplňovaného motoru Ford V8 7.3 Powerstroke, naladěný na výkon 600 koní, roztáčející zadní kola a zkombinovaný se čtyřstupňovou automatickou převodovkou. Jezdí na biopalivo B20, tedy s 20% podílem biosložek a emise auta by měly být oproti běžným musclecarům nižší o 70 %. Asi také hledí jen na CO2

Zajímavý nápad, o tom žádná, ale popravdě řečeno si nejsem jistý, že byla ta zelená muscelecar mise úplně splněna. Navíc jsem přesvědčen o tom, že Mickovi určitě kolem pozemku nerostou lány řepky. To by si totiž takové nesmysly nejspíš rozmyslel.

Fotogalerie

  • Ford XR Falcon ZERO'D: 600 koní z naftového V8!: fotka 1
  • Ford XR Falcon ZERO'D: 600 koní z naftového V8!: fotka 2

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.