Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny

Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: titulní fotka Již koncem letošního července oznámila divize Ford North America Motorsport, že poprvé ve své historii nastoupí vůz se jménem Mustang do seriálu NASCAR a od začátku listopadu probíhají testy, na nichž se podílí tým Roush Fenway Racing.

Testy prvních dvou vozů Ford Mustang NASCAR Nationwide Car se odehrály na začátku listopadu na dráze Talldega Superspeedway. Za jejich volanty se usadili jezdci Colin Braun a Ricky Stenhouse Jr., kteří jsou zástupci týmu Roush Fenway Racing.

K prvnímu ostrému nasazení nových závodních Mustangů má dojít v červenci roku 2010 a mají se účastnit čtyř podniků Nationwide Series. Ohledně techniky ukryté pod karoserií oficiální tiskové materiály mlčí.

Ford Mustang má i přes svou dosavadní neúčast v NASCAR na svém kontě od roku 1964 více než 2000 vyhraných profesionálních podniků v závodních sériích NHRA, Grand-Am, Trans-Am, IMSA, SCCA, NMRA, NMCA, Pro Stock a řadě dalších.

Nasazení Mustangu do NASCAR představuje především marketingový tah, protože vozy pro tyto seriál jsou stavěny podle přesně daných předpisů a závodní speciál na sériový model odkazuje pouze vzhledem své přídě a samozřejmě jménem.

V USA patří NASCAR k nejpopulárnějším závodům a NASCAR Nationwide Series je v jejich hierarchii druhým nejvýše postaveným seriálem. Speciály pro tyto závody jsou dlouhé 5283 mm, mají jednotný rozvor náprav 2667 mm a pod karoserií stylizovanou do podoby sériových modelů se ukrývá pevný trubkový rám.

K pohonu těchto strojů slouží atmosférické vidlicové osmiválce o objemu 5,8 litru, jimž se o přísun paliva starají karburátory. Podle nastavení poskytují výkon od 650 do 700 koní (485 až 522 kW), ale pro závody je jejich výkon omezen na 450 koní (335 kW). Síla motoru je na kola zadní nápravy přenášena čtyřstupňovou manuální převodovkou.

Maximální rychlost speciálu pro NASCAR, jehož výkon neomezují restriktory, může dosahovat 367 km/h a například Rusty Wallace v roce 2004 zajel při testování jedno kolo na dráze Talladega Superspeedway průměrnou rychlostí 356 km/h.

Fotogalerie

 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 1
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 2
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 3
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 4
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 5
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 6
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 7
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 8
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 9
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 10
 • Ford Mustang: speciály pro NASCAR Nationwide Series odhaleny: fotka 11

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: na to se dá říct... %Transporter 21.11.2009  22:01
Re: na to se dá říct... Deadlift 21.11.2009  21:47
Re: na to se dá říct... %Transporter 21.11.2009  19:23
na to se dá říct... delph 21.11.2009  19:14
Vstoupit do diskuse ›