Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám

Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: titulní fotka Ford France stojí za vznikem Focusů RS s označením Le Mans Classic, které nadchnou především fanoušky klasických závodní strojů s modrým oválem na přídi.

Ford France si jako partner letošního Le Mans Classic připravil pětici speciálně upravených Focusů RS, které mají připomínat úspěchy vozů značky Ford v legendárním vytrvalostním závodě.

Každý z pěti Focusů RS svým barevným provedením připomíná jeden konkrétní automobil z šedesátých nebo sedmdesátých let. Černý lak a stříbrné pruhy odkazují na Ford GT40 Mk II, který v Le Mans zvítězil v roce 1966. S tímto vozem se závodu účastnila posádka Chris Amon a Bruce McLaren, která jako první v historii dosáhla průměrné rychlosti přes 200 km/h, přesná hodnota je 210,80 km/h.

Červena karoserie s bílými pruhy je připomínkou vítězného Fordu GT40 Mk IV z roku 1967. Tento stroj, představující vrchol evoluce slavného GT40, doslova vytřel podlahu s konkurenčními Ferrari 330 P4. Dan Gurney a A. J. Foyt s ním navíc stanovili nový rekord s průměrnou rychlostí 218,03 km/h.

Bílá karoserie s modrými pruhy orámovanými červenou linkou je vzpomínkou na Ford GT40 Mk IIB, který Ford France nasadil do Le Mans v roce 1967. Za volantem sedmilitrového osmiválce se střídal Jo Schlesser a Guy Ligier, ale po třinácti hodinách museli odstoupit.

Bezpochyby nejslavnější barvy nese Focus v modrém a oranžovém laku, odkazující na Ford GT40 Mk I, který pro tým sponzorovaný společností Gulf Oil zvítězil v letech 1968 a 1969. Poprvé je triumfálně přivezla do cíle posádka Pedro Rodriguez a Lucien Bianchi, která za sebou nechala Porsche 907 a trojici vozů Alfa Romeo 33/2. Podruhé s ním konkurenci s novějšími vozy vytřela zrak dvojice Jacky Ickx a Jackie Oliver.

Na modrobílém Focusu je stejné rozložení barev jako na Capri RS 2600, který zvítězil ve své kategorii v roce 1972. Dvojice Gerry Birrel a Claude Bourgoignie tehdy zcela ovládla třídu cestovních vozů.

Kromě barevné úpravy karoserie se Focusy RS Le Mans Classic mohou pochlubit i interiérem s předními sedadly Recaro čalouněnými kůží a Alcantarou s prošíváním nití v kontrastní barvě. Každý z pětice Fordů má před řadicí pákou umístěnu plaketu na níž jsou informace o voze, na který konkrétní Focus odkazuje.

Veřejnosti se tyto Focusy představí na letošním Le Mans Classic, které se uskuteční od 9. do 11. července. Zde je diváci uvidí i v akci přímo na okruhu, kde odjedou určitý počet kol a za jejich volanty usednou speciální hosté. Po Le Mans Classic bude pětice vozů prodána a noví majitelé se vedle exkluzivního barevného provedení mohou těšit i na hodinky Le Mans Classic, jichž bylo vyrobeno pouze 600 kusů.

Fotogalerie

  • Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: fotka 1
  • Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: fotka 2
  • Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: fotka 3
  • Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: fotka 4
  • Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: fotka 5
  • Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: fotka 6
  • Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: fotka 7
  • Ford Focus RS Le Mans Classic: pocta závodním legendám: fotka 8


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.