Ferry Porsche se narodil před 100 lety

Ferry Porsche se narodil před 100 lety: titulní fotka Přesně před sto lety se narodil Ferdinand Anton Ernst Porsche, který je celému motoristickému světu známý pod důvěrnou zdrobnělinou Ferry.

Ferdinand Anton Ernst Porsche se narodil 19. září 1909 ve Wiener-Neustadt. Za svou přezdívku Ferry vděčí vychovatelce, která se přeslechla a začal mu tak říkat, přestože zdrobnělinou jména Ferdinand je Ferdy. Jeho otec tehdy pracoval na pozici technického ředitele pro společnost Austro-Daimler.

V roce 1920 dostal malý Ferry dárek, který by mu záviděli i dnešní jedenáctiletí kluci. Jeho otec pro něj zkonstruoval malý dvoumístný roadster s dvouválcovým motorem, poskytujícím výkon 3,5 k (2,6 kW).

Rok 1923 představuje jednu ze zásadních změn v životě rodiny Porsche. Ferdinand Porsche nastoupil na místo technického ředitele automobilky Daimler Benz a celá rodina se stěhovala do Stuttgartu. Mladý Ferry zde začal studovat a poznal tady i svou budoucí ženu Dorotheou Reitzovou.

Ferdinand Porsche starší v roce 1931 založil vlastní firmu s názvem Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH Konstruktion und Beratung, v níž samozřejmě pracoval i Ferry. Mezi první konstrukce této návrhářské kanceláře patřil i výkonný 16tiválcový závodní Auto Union. Mezi Ferryho povinnosti patřil i dozor a koordinace testování nových automobilů. Jeho nadšení z řízení rychlého závodního vozu bylo tak velké, že mu je otec z obavy o jeho zdraví zakázal se slovy: „Jezdců mám dost, ale syna jen jednoho“.

Mladý Porsche se podílel i na vývoji slavného Brouka. U tohoto projektu se vedle svých konstruktérských schopností projevil i obchodního ducha, když navrhl, že firma Porsche bude dostávat podíl na zisku z každého prodaného vozu.

Ferry Porsche ovšem nežil pouze svou prací a 10. ledna se oženil s Dorotheou Reitzovou. 11. prosince stejného roku se jim narodil první ze čtyř synů Ferdinand Alexander „Butzi“ Porsche, který se proslavil jako designér modelů 904 a především 911.

Po válce v roce 1947 Navštívil Ferry Itálii a byl zde okouzlen rozvíjející se výrobou malých sportovních vozů značky Cisitalia, k jejichž stavbě byly využívány díly automobilů značky Fiat. Právě zde jej napadlo postavit lehký sportovní automobil, který by využíval řadů dílů z Brouka.

Základem podnikání Ferryho Porsche se stala věta: „Jestliže postavím vůz, jehož vlastnosti mě uspokojí, potom tady musí být i jiní lidé, se stejným druhem snů, kteří by takový vůz chtěli koupit“.

V září roku 1948 uzavřel smlouvu o dodávkách dílů pro nové Porsche 356 s tehdejším šéfem Volkswagenu Heinzem Nordhoffem. Kromě toho se společnost Dr. Ing. h. c. Ferdinand Porsche K.G. stala poradenskou firmou pro VW, výhradním importérem vozů VW pro Rakousko a příjemcem licenčních poplatků z každého Brouka vyrobeného ve Wolfsburgu. Ferry projevil své schopnosti i při jednání s americkou armádou, když vyjednal navrácení bývalého závodu ve Stuttgartu.

Automobil se jménem Porsche na přídi se poprvé představuje v roce 1948 a právě tehdy se začíná rozjíždět první kapitola v historii slavné automobilky, v jejímž čele stál Ferry až do roku 1972. Právě v tomto roce se společnost přetransformovala na akciovou společnost a předsedou dozorčí rady nebyl zvolen nikdo jiný než Ferry Porsche. V čele vedení automobilky působil i po roce 1984, kdy byly její akcie uvolněny do prodeje na burze. Doživotním čestným prezidentem dozorčí rady byl jmenován v roce 1990 a až v roce 1993 odchází na zasloužený odpočinek.

Ferdinad Porsche dostal za svůj život řadu ocenění, mezi nimiž vyniká například Velký zlatý kříž, jímž byl vyznamenán v roce 1975. Když oslavil své sedmdesáté narozeniny v roce 1979, uvedl jej předseda vlády spolkové země Baden-Württemberg, Lothar Späth do Spolkového záslužného řadu, s čímž bylo spojeno dekorování Velkým záslužným křížem. V roce 1984 byl Ferrymu udělen čestný doktorát a o rok později čestný titul „Senator E.h.“ univerzitou ve Stuttgartu. Ve stejném roce zemřela i jeho žena.

Ferdinand Anton Ernst Porsche zemřel 27. března 1998 v Zell am See, kde je také pohřben.

Fotogalerie

  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 1
  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 2
  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 3
  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 4
  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 5
  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 6
  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 7
  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 8
  • Ferry Porsche se narodil před 100 lety: fotka 9


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
nanibag@seznam.cz gábinka 25.01.2010  12:18
to Vane: Skyline 21.09.2009  06:40
válka Vane 20.09.2009  07:29
Re: Ďakujeme %Elfer911 19.09.2009  15:41
Ďakujeme %DOUBLE M 19.09.2009  13:47
Vstoupit do diskuse ›