Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun

Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: titulní fotka Ferrari F310B sice nezískalo titul mistra věta, ale zapsalo se do historie formule 1. Jedno z aut je teď k mání. To nejslavnější...

Osmnáct let starý rudý monopost formule 1 z Maranella byl modifikací původního modelu F310 Johna Barnarda, jehož tvary přepracoval Rory Byrne. Poháněl jej uprostřed podélně uložený vidlicový desetiválec Tipo 046/2 s úhlem rozevření 75 stupňů, mazáním se suchou klikovou skříní a vstřikováním Magnetti Marelli. Z objemu 2998 cm3 poskytovala celohliníková čtyřventilová jednotka s rozvodem DOHC 537 kW, tedy 730 koní v maximálních 16.050 otáčkách. O přenos newtonmetrů dozadu přes vícelamelovou spojku se starala sedmistupňová polosamočinná převodovka, Ferrari bylo ostatně v roce 1989 průkopníkem této konstrukce…

Formule vážila předepsaných 600 kg, měla rozvor 2935 mm, kola byla od sebe vzdálena 1690, respektive 1605 mm. Základ podvozku představoval klasický monokok z uhlíkových kompozitů, dvojitá trojúhelníková ramena doplnila kombinace torzních tyčí typu push-rod, tlumičů a stabilizátorů. Michael Schumacher a Eddie Irvine se rovněž mohli spolehnout na hřebenové řízení a čtveřici vrtaných karbon-keramických kotoučů.

F310B používala Scuderia v sezóně 1997 a za volantem tohoto konkrétního exempláře seděla legenda. Michael Schumacher však proslul kromě sedmi titulů mistra světa i mnoha kontroverzními momenty. Jedním z nich byla kolize s Villeneuvem při Grand Prix Evropy konané 26. října v Jerezu, posledním klání toho roku.

Schumacher vyhrál předchozí japonskou Grand Prix a do Španělska přijel s jednobodovým náskokem v pořadí jezdců. Zajímavá byla už kvalifikace, kde Schumacher, Villeneuvem a Frentzen (týmový kolega Kanaďana u Williamsu) zajeli na tisícinu shodný čas 1:21,072 min! Villeneuvovi se to podařilo jako prvnímu, následoval Schumacher a Frentzen. V tomto pořadí pak stáli na roštu.

Tehdy dvojnásobný německý šampion se startovním číslem 5 vedl více než polovinu závodu, ale začal ztrácet rychlost a Jacques se mu přibližoval. Bitva o vedení vyvrcholila v 48. kole, kde se Villeneuve s modrobílým Williamsem FW19 snažil Schumachera v jedné ze zatáček předjet. Ten do něj však najel a pokusil se soupeře zablokovat. Skončil v kačírku, ze závodu vyřadil ovšem jen sám sebe. A nejen ze závodu, ale i z celého šampionátu, protože jej následně FIA z celkového pořadí vyškrtla. Naprostým právem. Poprvé a naposledy, nikdy předtím ani potom podobně drsný postih pro pilota nezvolila. Do celkové, historické statistky, se mu však body i umístění ze sezony 1997 počítají.

Villeneuve pokračoval s nepoškozeným vozem dál, nakonec před sebe pustil až v samotném závěru Miku Häkkinena a Davida Coultharda (McLaren). Čtyři body mu totiž k titulu stačily a Mikovi navíc daroval první vítězství v kariéře vůbec.

Vraťme se ale k rudému koníkovi. Právě autentický exemplář, který Schumacher řídil tenkrát v Jerezu, je k mání. Nese výrobní číslo 178, má ho aktuálně dokonce vpředu na nose a Němec s ním zvítězil už v předchozím závodě v Suzuce. Nabízí jej síň Auctionata za nijak malých 650 tisíc eur (17,6 milionu korun), vydraží se 26. září v Berlíně. Je opravený, v perfektním stavu včetně původního volantu Momo i pásů Sabelt. Nechybí mu ani kompletní dokumentace. Mimochodem, odhadní cenu má mnohem vyšší: 1,3–1,5 milionu eur (35,2–40,6 mil. Kč).

Fotogalerie

 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 1
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 2
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 3
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 4
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 5
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 6
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 7
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 8
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 9
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 10
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 11
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 12
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 13
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 14
 • Formule 1 po Schumacherovi je k mání za 18 milionů korun: fotka 15

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.