Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci

Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci: titulní fotka Společnost RM Auctions koncem ledna v Arizoně uspořádá svou první aukci roku 2011. Jedním z řady klenotů na čtyřech kolech, který při ní bude nabídnut je i vzácné Ferrari z konce čtyřicátých let.

Ferrari 166 MM Touring Barchetta z roku 1949 bude nabídnuto k vydražení 21. ledna roku 2011. Tento vzácný automobil je desátý z celkem 25 vyrobených vozů a má za sebou úspěšnou výstavní i závodnickou kariéru.

V roce 1949 bylo právě toto Ferrari s karoserií od Carozzeria Touring z Milána připraveno v argentinských závodních barvách (modrá a žlutá) pro autosalon v Paříži. Svůj závodní debut prodělal vůz s číslem šasi 0024 M v roce 1950 v Argentině při závodě Mar del Plata. Zde Ferrari vybojovalo i své první celkové vítězství.

O rok později jej druhý majitel, kterým byl Luigi Francesco Zaccaria Terravazzi, přihlásil k slavnému závodu Mille Miglia. Luigi se tohoto podniku zúčastnil jako spolujezdec, zatímco řízení se ujala Aprile Palmer. Ferrari závod dokončilo na celkově 94. místě, ale ve své třídě bylo 8.

Aprile Palmer se ještě v roce 1951 stala majitelkou tohoto Ferrari a vlastnila jej až do září roku 1952. Novým majitelem byl Paolo Berio, který jej nechal u Carozzeria Vignale překarosovat na kupé.

V následujících letech mělo Ferrari řadu majitelů a z kompletního vozu se postupně stala sada komponentů, které sloužily pro různé projekty. Například v šedesátých letech jeho motor poháněl závodní vůz Siata.

Na konci osmdesátých let se vzácný závodní automobil dočkal kompletního zrestaurování do původní podoby z počátku padesátých let, kdy se účastnil závodu Mille Miglia. Na červené karoserii jsou proto namalována bílá startovní čísla 344.

Ferrari 166 MM Touring Barchetta i dnes umí nabídnout svižné svezení, za něž vděčí dvoulitrovému vidlicovému dvanáctiválci s trojicí karburátorů Weber 32 mm DCF. Tento motor o výkonu 140 koní (103 kW) spolupracuje s pětistupňovou manuální převodovkou a Ferrari s ním zvládne akceleraci z 0 na 160 km/h za 27 s.

Budoucí majitel se může těšit na velmi vzácného zástupce maranellské automobilky s důkladně zdokumentovanou historií.

Fotogalerie

  • Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci: fotka 1
  • Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci: fotka 2
  • Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci: fotka 3
  • Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci: fotka 4
  • Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci: fotka 5
  • Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci: fotka 6
  • Ferrari 166 MM Touring Barchetta: unikát v aukci: fotka 7


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.