Euro NCAP ukazuje, jak se za 20 let zvýšila bezpečnost. Ve Fiestě z roku 1998 byste nechtěli bourat

Euro NCAP ukazuje, jak se za 20 let zvýšila bezpečnost. Ve Fiestě z roku 1998 byste nechtěli bourat: titulní fotka Organizaci Euro NCAP (zkratka mimochodem znamená European New Car Assessment Programme, což málokdo ví) určitě znáte. Tahle společnost vznikla v roce 1998 a letos slaví už 20 let usilovného bourání aut a mačkání plechů.

Před rokem 1998 byla v evropských bezpečnostních a nárazových testech trochu anarchie, každý stát měl svá měřítka a automobilky mnohdy neudělaly nic navíc, jen jim stačilo splnit podmínky pro úspěšné absolvování. Bezpečnost se považovala za luxus a tvrdě se za ní platilo.

Všechny ty vychytávky si s výjimkou Volva (tehdy se ještě nepovažovalo za prémiovou značku jako dnes) užívali majitelé nejdražších luxusních aut jako BMW řady 7 nebo Mercedesu třídy S. Majitelé základní 190E dostali z pohledu bezpečnosti skoro stejné nic, jaké měl i náš Favorit.

Euro NCAP přinesl standardy ohledně toho, jak probíhají testy a zavedl hvězdičkové hodnocení. A divili byste se, kolik pak údajně bezpečných aut dostalo nuznou jednu hvězdu. Výrobci rychle pochopili, že pět hvězd je skvělá reklama a že přece každý řidič chce, aby při nehodě jeho nejbližší přežili. Na úspěch Renaultu Mégane, který jako první masovka získal plných pět hvězd, si ostatně pamatujeme všichni.

Přehled crash testů Euro NCAP

Automobilky ale brzy přistoupily na hru a dnes už opět staví auta tak, aby dostala 5 hvězd. Což vzbuzuje podezření, že při reálné nehodě stačí nabourat o pár centimetrů jinak, a výsledek auta bude mnohem horší… I tak ale testy přispěly k bezpečnosti, protože současná auta jsou na tom mnohem lépe než ta z devadesátých let.

Euro NCAP 2017: Ford Fiesta – Pět hvězd, i když s lehkým zaváháním

Aby to organizace demonstrovala názorně, postavila proti sobě dva Fordy Fiesta – jeden z roku 1998, druhý z letoška. A když se kouknete na video, bude vám jasné, v které byste seděli radši.Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.