Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména

Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: titulní fotka V pátek 21. ledna bude na aukci společnosti RM Auctions v Arizoně nabídnut k vydražení koncept, který jako první Dodge v historii nesl jméno Charger.

Dodge Hemi Charger Concept Car byl navržen na základě sériového modelu Polara. Koncept vznikl koncem roku 1963 a jeho hlavním účelem byla propagace nového motoru 426 HEMI V8 pro roku 1964.

Tvůrci konceptu při jeho stavbě nevyužili pouze techniku modelu Polara, ale i jeho karoserii. Dvoudveřové kupé totiž odhodilo svou střechu a bylo přestavěno na dvoumístný roadster, který měl svým vzhledem jasné dávat najevo k čemu se nejlépe hodí nový osmiválec ukrytý pod jeho kapotou.

Kromě absence střechy se Hemi Charger Concept Car od sériové Polary liší i řadou dalších detailů. Na jeho přídi sice zůstala zachována dvojice hlavních světlometů, ale maska chladiče je zcela jiná a klasický chromovaný nárazník nahradily čtyři svislé členy. Podobné změny se odehrály i na zádi.

Interiér Polary, v němž byly dvě řady sedadel, nabízející prostor až šesti cestujícím, byl zcela přepracován. Prostor zadních sedadel byl zrušen a namísto přední lavice jsou dvě samostatná sedadla oddělená přepážkou. Koncept měl působit jako ostrý závodní stroj.

Motor 426 HEMI V8, který se ukrýval pod kapotou s výrazným nasávacím otvorem, patřil mezi 15 ručně vyrobených pohonných jednotek určených pro použití v závodních vozech značky Dodge. Tento výkonný osmiválec si právě z tohoto důvodu nepobyl v přídi konceptu příliš dlouho a byl nahrazen původní pohonnou jednotkou Polary, kterou byl standardní osmiválec o objemu 6,27 l.

Vzácný HEMI V8 se pod kapotu Hemi Chargeru vrátil teprve před páry lety. V roce 1999 na koncept totiž narazil Joe Bortz, který jej koupil a odvezl do Chicaga. Zde se Dodge z roku 1963 podrobil několik let trvající renovaci, kterou provedl Fran Roxas. V průběhu této renovace byl získán jeden z původních patnácti motorů 426 HEMI V8 z roku 1963.

Od roku 2007 je koncept součásti sbírky Johna M. O'Quinna a jeho osmiválec je naladěn na výkon okolo 600 koní (441 kW). Síla motoru je přenášena na kola zadní nápravy prostřednictvím třístupňové automatické převodovky.

Očekává se, že Dodge Hemi Charger Concept Car bude vydražen za částku v rozmezí od 750.000 do 1.000.000 ame­rických dolarů (zhruba 14,3 až 19,1 milionu Kč).

Fotogalerie

 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 1
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 2
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 3
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 4
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 5
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 6
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 7
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 8
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 9
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 10
 • Dodge Hemi Charger Concept Car: První nositel slavného jména: fotka 11


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Nádhera ICE. 10.01.2011  19:38
Re: wow Uživatel_5340709 08.01.2011  22:12
wow Lookyn 08.01.2011  17:28
Vstoupit do diskuse ›